X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 26175
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zdrowe przysmaki jesieni - projekt edukacyjny

PROJEKT EDUKACYJNY „ZDROWE PRZYSMAKI JESIENI”.


TEMAT PROJEKTU: „Zdrowe przysmaki jesieni”.

OSOBY ODPOWIEDZIALNE : Krystyna Drwal, Renata Wielgus

UCZESTNICY: Dzieci 4,5-letnie

PARTNERZY PROJEKTU: rodzice, dzieci z najmłodszej grupy przedszkolnej, biblioteka.

CELE GŁÓWNE PROJEKTU:
- Poznanie różnorodnych owoców i warzyw, ich cech charakterystycznych, walorów zdrowotnych, sposobów przetwarzania.
- Poznanie i utrwalenie zasad zdrowego odżywiania – poznanie warzyw i owoców jako produktów zdrowych
i potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
- Zachęcanie do zastępowania niezdrowych produktów żywieniowych w codziennej diecie owocami i warzywami.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- rozpoznaje i nazywa środowiska przyrodnicze: sad
i warzywny ogród;
- nazywa części jadalne warzyw;
- określa smak i zapach warzyw;
- rozpoznaje warzywa wykorzystywane do przygotowywania określonych potraw;
- zna zasady właściwego odżywiania się;
- przełamuje niechęć do zjadania nielubianych potraw;
- aktywnie uczestniczy w zabawach badawczych;
- rozwija zdolności i zainteresowania plastyczne, muzyczne oraz fotograficzne.

NARZĘDZIA I METODY PRACY:
- samodzielnych doświadczeń i poszukiwań dziecka;
- słowne (literatura dla dzieci, piosenki);
- oglądowe (pokaz prezentacja).

PRZEBIEG PRACY NAD PROJEKTEM:
Projekt realizowany jest w terminie: wrzesień-listopad 2014 r.

I ETAP
1. Zainteresowanie dzieci tematem „Zdrowe przysmaki jesieni” - zachęcenie do formułowania zagadnień, które mogą być realizowane w trakcie projektu.

II ETAP
1. Wycieczka na targowisko miejskie - rozwijanie zmysłu obserwacji, rozpoznawanie i nazywanie warzyw i owoców.

2. Przy współudziale rodziców zagospodarowanie warzywami i owocami kącika przyrody - urządzenie wystawy „Na straganie” – oglądanie naturalnych okazów przez wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola.

3. Wyjście do biblioteki oglądanie albumów i książek
o tematyce związanej z owocami i warzywami.

4. Zapoznanie dzieci z utworami literackimi dotyczącymi owoców i warzyw.

5. Zagadki słowne ”Ulubione warzywa i owoce” - opisywanie owoców i warzyw bez podawania nazwy;

6. Zabawa dydaktyczna „Które części warzyw zjadamy” - określanie jadalnych części warzyw.

7. Scenki dramowe „Rozmowy warzyw” z wykorzystaniem naturalnych okazów - wzbogacenie słownictwa czynnego
i biernego, wprowadzanie dialogu jako elementu ożywiającego akcję.

8. Owocowe rytmy – rozwijanie rytmicznej organizacji czasu – zabawa dydaktyczna z wykorzystaniem sylwet owoców
i warzyw.

9. Rozmowa dotycząca pokarmów, które spożywamy. Określanie: Co jemy, dlaczego jemy, kiedy jemy. Wyjaśnienie, dlaczego dieta powinna być zróżnicowana.

10. Gra dydaktyczna „Piramida żywieniowa” – komponowanie różnorodnych posiłków zawierających zdrowe składniki.

11. Wielozmysłowe poznawanie owoców i warzyw:

- Zabawa badawcza „Owoce i warzywa” - poznawanie za pomocą zmysłów: dotyku, smaku, węchu. Porównywanie smaków wybranych owoców i warzyw.
- Zabawa badawcza „Marchewka i jabłko” wg E. Węgrzyn-Kameli - dostrzeganie różnic pomiędzy warzywem i owocem.

- Zabawa badawcza „Co kryje w sobie ziemniak?” - podejmuje zaproponowane działania, analizuje i wyciąga wnioski;

- Warsztaty fotograficzne dotyczące fotografowania warzyw i owoców – prezentacja prac .

- Wykonanie soku owocowo-marchwiowego z udziałem najmłodszej grupy przedszkolnej – wspólna degustacja.

- Wykonanie sałatki jarzynowej wspólnie z najmłodszą grupą przedszkolną z przestrzeganiem zasad higieny i bezpieczeństwa.

12. „Wesołe kukiełki" - wykonanie kukiełek
z wykorzystaniem warzyw i nieużytków – wykorzystywanie prostych sposobów łączenia materiałów. Rozwijanie inwencji twórczej.

13. Wydzieranka z kolorowego papieru nt. „Warzywa
i owoce” – rozpoznawanie warzyw na podstawie kształtu, przyklejanie małych kawałków kolorowego papieru na czarne tło warzywa. Posługiwanie się w twórczości plastycznej podstawowymi środkami wyrazu artystycznego.

14. Album – „Kompozycje warzywno–owocowe” - praca plastyczna z wykorzystaniem ilustracji owoców i warzyw. Tworzenie własnych kompozycji plastycznych.

15. Talerz pyszności – twórcza zabawa plastyczna - wycinanie produktów z ulotek reklamowych - komponowanie zdrowego posiłku. Wzbogacanie pomysłowości oraz inwencji twórczej.

16. Lepienie z masy solnej owoców i warzyw – tworzenie kompozycji przestrzennych.

17. Nauka piosenki pt. „Zupa jarzynowa”
sł. A. Wacławski, M. Robaczyk, muz. P. Mazurek, T. Dorogusz-Doroszkiewicz, płyta CD „W warzywnym ogródku” - analiza tekstu i melodii.

18. Zabawa rytmiczna „Będziemy zdrowi” – płynne rytmiczne poruszanie się zgodnie z akompaniamentem. Kształcenie poczucia rytmu i pulsu muzycznego.

19. Tworzenie akompaniamentu z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych do piosenki pt. „Pomidorek”
sł. H. Łochocka, muz. M.Sawa - nabywanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych i samodzielnego tworzenia akompaniamentu.

20. Nauka piosenki pt. „Ogórek, ogórek”
sł. J. Kukulski , muz. D. Gullnewr - dokonanie analizy tekstu i melodii, określenie budowy piosenki (zwrotka, refren).

21. Zabawa rytmiczna przy piosence pt. „Rumiane jabłuszko” sł. J. Hilchen, mel. ludowa - reagowanie skoordynowanymi ruchami na zmiany w przebiegu melodii;

ETAP III
1. Podsumowanie projektu edukacyjnego - prezentacja dla rodziców i młodszych grup przedszkolnych inscenizacji pt. „Kłótnia warzyw” A. Wacławski – propagowanie zasad zdrowego odżywiania się.
2. Warsztaty kulinarne z udziałem rodziców – wykonanie zdrowych kanapek – wspólna degustacja.
3. Wręczenie uczestnikom projektu dyplomu pamiątkowego oraz jabłka.

OBOWIĄZUJĄCA DOKUMENTACJA:
Zaplanowane działania dzieci oraz nauczycieli umieszczane będą w miesięcznych planach pracy oraz odnotowane
w dziennikach zajęć.

EWALUACJA:
- obserwacja dzieci w trakcie spożywania posiłków pod kątem zmiany nawyków żywieniowych;
- obserwacja i ocena zaangażowania dzieci w projekt.

Wykorzystano:
„Kłótnia warzyw” - A. Wacławski
„Piramida żywieniowa” - A. Wacławski
„Jak pomagać dziecku w poznawaniu świata?” – M. Kielar-Turska
„Zabawy badawcze w edukacji przedszkolnej” – B. Muchecka
„Wiersze dla dzieci” – J. Brzechwa

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.