X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25976
Przesłano:
Dział: Logopedia

Rozszerzanie słownictwa w oparciu o zagadki słowne i wyrazy

KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
przygotowała p. Lidia Czerwińska


Temat: Rozszerzanie słownictwa w oparciu o zagadki słowne i wyrazy kombajny.

Cele:
Dydaktyczno – lingwistyczny:
- ćwiczenia oddechowe,
- ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny,
- rozszerzanie słownictwa,
- ćwiczenie pamięci poprzez odtwarzanie szeregów wyrazów,
- ćwiczenie poprawnej wymowy i właściwej realizacji głosek: szumiących, miękkich, nosowych,

Wychowawczy:
- angażowanie w prace ćwiczeniowe,
- wdrażanie do współdziałania,
- tworzenie atmosfery serdeczności i otwartości,

Psychologiczny:
- rozwijanie „czucia mownego”,
- rozbudzanie zapału do wykonywanych
ćwiczeń przez wykorzystanie elementów humoru
oraz współzawodnictwa.


Pomoce:

I.A. Sosna: Wymawiamy poprawnie głoski, Warszawa 1991, zeszyt 2,3 (wybór wierszowanych zagadek z głoskami szumiącymi, miękkimi, nosowymi), II.ZAŁĄCZNIK 1 - kartki z „wyrazami szufladami” do losowania („Znajdź słowo ukryte w wyrazie”) w oparciu o „Mini Pus. Rzeczownik. 2”;
III. ZAŁĄCZNIK 2 - wyraz kombajn: wzór i wyraz ćwiczeniowy ( „Utwórz jak największą ilość wyrazów w oparciu o głoski podanego „wyrazu kombajnu”).


Przebieg zajęć

Powitanie z uczniami.


I. Zajęcia przygotowawcze

- przybliżenie zasadniczego celu lekcji ( rozszerzanie słownictwa)

- zaznaczenie istoty poprawnego wymawiania głosek ( przykłady niezamierzonych zniekształceń)

- seria ćwiczeń oddechowo - artykulacyjnych

II. Zajęcia właściwe

- odczytywanie tekstów wierszowanych zagadek z głoskami szumiącymi i miękkimi

- akcentowanie poprawnej wymowy poszczególnych odgadniętych wyrazów,

- objaśnianie znaczenia poszczególnych wyrazów,

- przypominanie serii zapamiętanych wyrazów,

- losowanie pojedynczych kartek z „wyrazami szufladami” i ich odgadywanie,

- zapis na tablicy przykładu „wyrazu kombajnu” i jego wspólna analiza,

- zapis na tablicy ćwiczeniowego „wyrazu kombajnu” (praca samodzielna uczniów)


Podsumowanie zajęć, prośba o oddanie sporządzonej listy wyrazów w celu przekazania jej prowadzącemu zajęcia z języka polskiego z sugestią wpisu oceny za wykonaną pracę.

Opracowała: Mgr Lidia Czerwińska


ZAŁĄCZNIK 1


BAL-ON

RYBA-K

U-WAGA

[K-(RA]-TA)

MŁYN-EK

WAZ(E)-LINA

RU-MAKI

B-RAMA

ŚLI-MAK

LAS-KA

RAK-IETA

SER-CE

LU-STER-KO

SŁOŃ-CE

KOT-WICA

BU-RAKI

PO-CIĄG

WÓZ-EK

W-AK(A)CJE

CZ-KAW(K)A

O-K(UL)A-RY


ZAŁĄCZNIK 2


Wyraz kombajn (wzór) BOKOBRODY:



BOK, BRODY, OKO, KOBRY, ODY, DOK, RODY, OD, OBOK, RYK, [DRYK]- w wymowie, mieć do czegoś talent; itd.


Wyraz kombajn (ćwiczenie) BARAKOWÓZ:



BAR, RAK, WÓZ, BARAK, ARA, ARKA, AR, AKR [ jedn. miary], RAZ, BARK, BRAK, KRAB, RÓW, WÓR, ARAK (trunek), OKA ( D. od „oko”), [oka] – w wym. nazwa rzeki, KARA, KRA ( na rzece) KRA (odgłos ptaka), RABA, RABKA, BAK, RWA ( r. kulszowa), ROK, KARO (1.karta, 2. rodzaj dekoltu), KORA ( 1. na drzewie, 2. pseudonim piosenkarki), BÓR, BOR ( skrót), ROBAK, KROWA, KRÓW, [ARAB], WZÓR, KOZA, KÓZ, BRAWO (1.aplauz, 2. marka samochodu w wym.], BAW, RÓB, ZBAW ( czasownik w tryb. rozk.), OBAWA, ZAWÓR, WRAK, WZROK, OZÓR, ÓW, OWA, ZBÓR, ZABÓR, itd.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.