SCENARIUSZ ZAJĘĆ RUCHOWYCH W OPARCIU O METODĘ RUCHU ROZWIJAJĄCEGO WERONIKI SHERBORNE
Temat zajęć: Moje ciało - moim przyjacielem
Cele zajęć:
- poznanie własnego ciała, świadomość samego siebie;
-poznanie właściwości fizycznych poszczególnych części ciała;
- utrwalenie orientacji w lewej i prawej stronie schematu ciała i przestrzeni;
- umożliwienie odczucia własnej siły;
- uzyskanie większej śmiałości w nawiązywaniu kontaktów oraz w podejmowaniu trudnych zadań;
- rozwijanie umiejętności współdziałania z drugą osoba w grupie.
Uczestnicy zajęć: 8 dzieci z klasy I z zaburzeniami emocjonalnymi
Miejsce ćwiczeń: sala korekcyjna
Czas trwania zajęć: 30 minut
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Część wstępna:
1. Zbiórka w szeregu, powitanie.
2. Sprawdzenie przygotowania do zajęć.
3. Podanie tematu i celu zajęć.
II Rozgrzewka
1. Zabawa orientacyjno-porządkowa FIGURKI: dzieci biegają swobodnie po Sali. Na sygnał prowadzącego- klaśnięcie w dłonie- stają w bezruchu. Kto poruszy się- siada siadem skrzyżnym.
2. Ćwiczenia kształtujące ramion i nóg:
• Krążenie ramion
• Krążenie raz ręką prawą, raz lewą
• W staniu wymachy nóg na przemian- dotykamy prawą nogą wyciągniętej lewej ręki, lewą nogą- prawej ręki.
• 5 przysiadów na palcach
• 5 przysiadów na całych stopach
3. W rozsypce: naśladowanie skoków i głosów żab.
4. W leżeniu na plecach: rowerek „pod górkę”- wolno, „z górki”- szybko.
5. W leżeniu na brzuchu: lornetki z dłoni.
6. Rozluźnienie mięśni: wykonanie dowolnych ruchów, wymachów rozluźniających poszczególne partie mięśni w dowolnych pozycjach.
III Część główna- kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności
1. ćwiczenia prowadzące do wyczucia własnego ciała;
• turlanie się po dywanie ( mięśnie naprężone i rozluźnione)
• kręcenie się na pośladkach
• czołganie się na brzuchu do przodu, z wyciagnięciem i zginaniem na przemian rąk i nóg
• podciąganie kolan do siadu prostego
• rozcieranie i poklepywanie kolan
• maszerowanie na „sztywnych” i „miękkich” nogach, tupanie
• maszerowanie z podnoszeniem kolan- zwrócenie uwagi na rozróżnienie: prawe\ lewe kolano
• uderzanie o podłogę piętami, stopami (słuchanie dźwięków)
• klaskanie dłońmi, pstrykanie palcami
• zabawne miny, wydawanie dźwięków wargami
• wytrzeszczanie i mróżenie oczu
2. ćwiczenia prowadzące do zdobycia pewności siebie i poczucia bezpieczeństwa
• leżenie na plecach lub brzuchu( napinanie i rozluźnianie mięśni)
• w parach: jedna osoba robi mostek, a druga obchodzi ją na czworakach, przechodzi pod, przez, nad, dookoła
3. ćwiczenia ułatwiające nawiązywanie kontaktów z innymi; odczucie własnej siły
• „witanie się” w parach za pomocą brody, kolan, ramion, nadgarstków, stopy.
Zwrócenie uwagi na prawą i lewą stronę ciała-swoją i kolegi.
• Pozycja siedząca: partner pcha plecami kolegę, opierając się o jego plecy
• Pozycja stojąca: ćwiczący delikatnie kładzie się na plecach partnera, a ten stara się częściowo przejąć ten ciężar
• Ciągniecie za kostki ćwiczącego, leżącego na brzuchu lub na plecach
• Przyjęcie całego ciężaru ciała partnera: ćwiczący „aktywny” w klęku podpartym, „pasywny” kładzie się dowolnie na koledze, „aktywny” porusza się po sali w różnych kierunkach
• Ćwiczenie „przeciwko” w parach: SKAŁA –ćwiczący staje stabilnie w rozkroku podpartym lub siedzi mocno podparty o podłoże; współćwiczący próbuje przesunąć „skałę”
• Ćwiczenie „razem” w parach: KOŁYSANIE SIĘ-siedząc przodem do siebie z lekko ugiętymi nogami, ćwiczący trzymają się za ręce lub przeguby; na zmianę kładą się na plecy i są przeciągani przez partnera ( ze zmianą ról)
IV Część końcowa-relaksacyjna, uspokojenie organizmu; czynności organizacyjno-porządkowe
1. Ćwiczenia twórcze w formie tańca- prowadzący puszcza spokojną muzykę, a uczestnicy poruszają się zgodnie ze swoimi odczuciami, tworzą swój układ ruchowy do melodii.
2. Po wyciszeniu muzyki wszyscy chwilę leżą swobodnie na dywanie.
3. Zbiórka; pożegnanie się.
„ Jeżeli jakaś część mózgu nie zostanie od razu odpowiednio aktywowana, będą problemy. Dziecko musi ruszać się, dotykać, brudzić... im więcej ma doświadczeń, tym bardziej rozwija się jego mózg.” Pino Pellegrino
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 