X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25721
Przesłano:

Co wiem o swoim mieście? Scenariusz Konkursu Wiedzy o Poznaniu

Konkurs Wiedzy o Poznaniu Klas Trzecich – zajęcia zintegrowane
Temat zajęć : Co wiem o swoim mieście?
KONSPEKT:

Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce: sala gimnastyczna
Forma: Konkurs- praca w zespołach.

Cele konkursu:
poszerzenie wiedzy o Poznaniu, jego zabytkach, osobliwościach, ciekawostkach;
kształtowanie szacunku dla historii miasta oraz propagowanie poznańskich zwyczajów, tradycji i gwary naszego regionu;
rozwijanie umiejętności pracy w grupie;
wyrabianie zdrowej rywalizacji

Środki dydaktyczne: „plansza” do gry złożona z krzeseł, nagłośnienie, płyta z piosenkami o Poznaniu, instrukcja gry na planszy, szarfy w trzech kolorach, kostka, herb Poznania, zdjęcia zabytków, puzzle , kokardki, karta z pytaniami i zadaniami specjalnymi.

Przebieg konkursu:

1. Prowadzący wita uczestników
2. Nauczyciel objaśnia zasady zabawy
3. Wychowawcy wybierają uczniów „pionków”
4. Uczniowie losują kolejność rzutów kostką
5. Wybrani uczniowie rzucają kostką z numerami 1,2,3. Numer 1 oznacza pytanie z I poziomu trudności, numer 2 z II poziomu, numer 3 z III poziomu. Po udzieleniu poprawnej odpowiedzi uczeń pionek „przesuwa się” o 1, 2, lub 3 krzesła naprzód. Krzesła są polami i tworzą planszę. Błędna odpowiedź , bądź jej brak uniemożliwia wykonanie ruchu. Cała klasa naradza się , wybrany przez opiekuna uczeń odpowiada. Kiedy uczeń pionek usiądzie na oznaczonym krzesełku klasa wykonuje zadanie specjalne, pomyślnie wykonane zadanie umożliwia dodatkowy rzut kostką.
6. Uczniowie w formie ustnej odpowiadają na pytania, podają rozwiązania zagadek, rozpoznają zabytki Poznania oraz ważne miejsca, biorą udział w scenkach pantomimicznych, śpiewają piosenki o Poznaniu, układają puzzle, kolorują herb.
7. Prowadzący każdorazowo objaśnia na czym polega zadanie.
8. Klasa , która jako pierwsza dotrze do mety zdobywa I miejsce, druga- II miejsce, trzecia- III miejsce
9. Dyrektor wręcza dyplomy i nagrody dla klas.
10. Nauczyciel prowadzący dziękuje za wspólną zabawę, uczniowie rozchodzą się do sal.

Zagadnienia:
zabytki
gwara poznańska
znajomość legendy o powstaniu Poznania, o Koziołkach
herb miasta
ciekawe miejsca (Palmiarnia, Malta,Ogrody Zoologiczne, Stadion Lecha, Ogród Botaniczny i inne)
najbardziej znane ulice i ronda
Wyższe Uczelnie

Opracowała: Joanna Wiśniewska-Smętek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.