X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25678
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Głoski i sylaby wesołe zabawy - scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia w przedszkolu
Temat: „Głoski i sylaby wesołe zabawy”
Cele dziecko:
- określa głoskę na początku wyrazu
- przelicza sylaby w wyrazie
- tworzy słowa przez dodanie sylaby
- wyodrębnia i przelicza głoski w wyrazach
- doskonali syntezę słuchową wyrazów
- współpracuje w grupie
- określa kierunki w przestrzeni
Pomoce:
- płyta CD z muzyką
- kłębek wełny
- piłka
- kartki formatu A 4
- kartoniki dla każdego dziecka
- książka ćwiczenia utrwalające


Przebieg:
1. Zgromadzenie dzieci w kole przy zabawie „ Witam Was..”
2. Zabawa ruchowa „Witamy się ...” dzieci biegają po sali do muzyki z
CD, na przerwę w muzyce zatrzymują się; nauczycielka wyznacza dziecko, które podaje część ciała jaką dzieci będą się witały.
3. Zabawa dydaktyczna „Kłębek przyjaźni” nauczyciel mówi swoje imię i słowo rozpoczynające się pierwszą głoską jego imienia: Mam na imię Roma, r – jak rak. Owija kawałek wełny wokół palca i podaje dalej kolejnej osobie. Zabawa trwa aż do momentu, gdy kłębek wróci do nauczyciela. Aby nawinąć kłębek zabawa odbywa się w drugą stronę. Dzieci mówią imię kolegi z lewej strony i słowo na pierwszą głoskę jego imienia.
4. „Kto pierwszy przyjdzie?” dzieci ustawiają się w szeregu, nauczyciel wypowiada słowo np.: las, a dzieci idą do przodu tyle kroków ile sylab jest w wyrazie.
5. „Dokończ słowo” zabawa w kole z piłką. Dzieci stoją w kole, nauczyciel w środku koła rzuca piłką do każdego dziecka podając pierwszą sylabę słowa, zadaniem dziecka jest utworzyć słowo przez dodanie sylaby.
6. „Woogie – boogie” zabawa ruchowa, zaspokojenie potrzeby ruchu, ćwiczenia utrwalające orientację w przestrzeni.
7. „Tajemnicze kropki” wyodrębnianie i przeliczanie głosek w wyrazach z wykorzystaniem kartoników oznaczających liczbę głosek w nazwie obrazka pokazywanego przez nauczyciela.
8. „Zgadnij co powiedziałam” ćwiczenia syntezy słuchowej wyrazów. Nauczyciel podaje słowo np.: k-o-t, m-a-t-a, dzieci dokonują syntezy i podają wyraz, który słyszą.
9. Zakończenie zajęć – wspólny taniec dzieci i rodziców w kole, śpiew piosenki „Bujany walczyk”.


Mgr Romana Dyszy-Tuchowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.