X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25676
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co szkodzi przyrodzie? Scenariusz zajęcia otwartego

Scenariusz zajęcia otwartego

Grupa: dzieci 3-4l
Prowadząca: Dorota Kowalska
Tematyka Rocznego Planu Pracy:
"Dbamy o nasze środowisko - segregacja odpadów"
Temat kompleksowy: Zabawy małego ekologa
Temat zajęcia: "Co szkodzi przyrodzie?"
Cel główny: Dziecko wie jak należy postępować, aby chronić środowisko naturalne
Cele operacyjne:
- potrafi dostrzec dodatnie i ujemne zjawiska w otaczającym nas świecie, środowisku i wyciągnąć z tego wnioski
- wie, co szkodzi środowisku
- rozumie szkodliwość złego postępowania człowieka
- zna ekologiczne sposoby pozbywania się śmieci - segregacja
- wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne
- ma poczucie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyje
- potrafi wyciągnąć trafne wnioski na podstawie obserwacji i doświadzeń własnych
- potrafi rozróżniać i nazywać kolory, liczyć liczebnikami głównymi do 4
- bawić się zgodnie z poleceniami nauczyciela
- naśladować ruchem treść utworu muzycznego
- wizualizować zdobyte wiadomości w formie pracy plastycznej
-prezentować swoją wiedzę w postaci poprawnych odpowiedzi
- przestrzegać reguł zabawy zespołowej
Metody:
Sytuacja problemowa, rozmowa, pokaz, obserwacja, ćwiczenia praktyczne, metoda zabaw i gier dydaktycznych, metoda zabaw i gier ruchowych z el. tańca, utwór literacki.
Środki wspomagające:
Zajęcia, odpady użytkowe, emblematy, sylwety Ziemi, kaseta z nagranymi głosami przyrody, podkład muzyczny do piosenek, arkusze papieru, farby do malowania palcami.


Przebieg zajęcia

1. Powitanie rodziców, dyrekcji i nauczycieli innych grup.
2. Ćwiczenia logarytmiczne do piosenki "Idą dzieci, idą drogą". Marsz wokół stolików z jednoczesnym rysowaniem kółek na dużych arkuszach papieru przymocowanych do stolików. Omówienie prac powstałych w wyniku tych działań.
3. Nawiązanie do tematyki kompleksowej "Wszędzie wokół wiosna" - jakie zmiany zaszły w przyrodzie.
4. Działanie na dywanie:
Na dywanie rozłożone sylwety Ziemii z wesołą lub smutną buzią. Zadaniem dzieci jest posegregowanie zdjęć leżących obok i przyporządkowanie do właściwej ilustracji. Która planeta podoba wam się najbardziej, na której chcielibyście żyć i dlaczego?
5. Rozmowa w grupie w opraciu o wiedzę, obserwacji dzieci n zanieczyszczeń plantey, kto ją zanieczyścił, co zrobić, aby była czysta i zdrowa dla ludzi. Co to jest ekologia? Dzieci w oparciu o ilustracje tworzą kodeks postępowania wobec przyrody i umieszczają rys. obok wcześniej wykorzystanych sylwet Ziemi.
6. Nauczyciel rozdaje dzieciom butelki plastikowe. Zabawa z butelkami do piosenki "Maszeruje wiosna". Wygrywanie rytmu na 2 i 4 poprzez uderzanie butelką w różne części ciała. Po zabawie dzieci pakują butelki do pojemnika w kolorze żółtym i specjalnie oznakowanego. Wcześniej prosi dzieci o ich zgniecenie. Ustala wraz z dziećmi, iż wszystkie opakowania wykonane z plastiku, będą wrzucane do pojemnika w kolorze żółtym.
7. Prezentacja wiersza "Kiedy wiosna przyjdzie do nas". Omówienie treści utworu w formie pytań nauczyciela i odpowiedzi dzieci. Jako mali ekolodzy jak możemy pomóc Ziemii. Dzieci podają przykłady np. poprzez zbieranie i segregację smieci. Nauczycielka pyta - Co to jest segregacja, itp?
8. Działania praktyczne.
Nauczyciel rozkłada chustę animacyjną, na jej podstawie dzieci ustalają nazwy kolorów, przeliczają kolory liczebnikami głównymi. Chusta zmienia się w leśną polanę, na której turyści zostawili pełno śmieci. Nauczyciel wnosi kosze służące do segregowania śmieci, objaśnia widniejące na nich oznakowania i kolory prosi o uporządkowanie i jeszcze posegregowanie rozrzuconych odpadów wtórnych w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. W trakcie porządkowanie sali dzieci śpiewają piosenkę "Duszki leśne". Wniosek: Jeden człowiek nie jest w stanie sam pomóc naszej planecie, ale wielu ludzi może zrobić dla niej wiele. Co się stanie ze zgromadzonymi i posegregowanymi odpadami z sali?
Kosze:
plastik - żółty,
papier - niebieski,
szkło - czerwony,
inne - zielony.
Czy podoba wam się taka Ziemia czysta i zielona?
Dzieci podchodzą do dużych arkuszy papieru z narysowanymi przez nie wcześniej kołami prosi, aby na jej podstawie narysować, namalować taką planetę, na której wszystkim żyłoby się czysto i zdrowo. Dzieci wykorzystują do pracy min. farby do malowania palcami. W pracy plastycznej uczestniczą także rodzicie wspierający swoje dzieci. W trakcie pracy dzieci słuchają odgłosy świata przyrody, wspólna prezentacja prac, stworzenie wystawy. Zakończenie zajęcia, pożegnanie miłych gości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.