X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25657
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Karlik i Karolinka u górali - scenariusz zajęć

PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
Pkt 15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne

Data : xxx
Prowadzące: Mariola Paszenda, nauczycielki dzieci 5- letnich
Grupa wiekowa: dzieci 5 - letnie

Temat : KARLIK I KAROLINKA U GÓRALI – zapoznanie dzieci z cechami charakterystycznymi krajobrazu górskiego

Cel ogólny : poznanie cech charakterystycznych krajobrazu górskiego

Cele szczegółowe:
- dziecko wskazuje na mapie lokalizację gór
- określa cechy charakterystyczne krajobrazu górskiego
- wymienia nazwę gór – Tatry
- wie , że w górach mieszkają górale i góralki
- słucha góralskiej muzyki, określa jej tempo i dynamikę

Pomoce dydaktyczne : mapa Polski , ilustracje i widokówki przedstawiające Tatry, ilustracje kolejki górskiej, chaty góralskiej, gór, Morskiego Oka, ilustracje przedstawiające górala i góralki , magnetofon, płyta CD , oscypki, drewniana chata góralska, ciupaga, maskotki owieczek


PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Rundka słowna : ,, Lubię zimę bo...”
2. Nauczycielka kieruje uwagę dzieci na kącik polski – dzieci zauważają , że nie ma w nim postaci Karlika i Karolinki. Nauczycielka mówi dzieciom , że Karlik i Karolinka wybrali się w kolejną podróż. Tym razem chcą pozjeżdżać na nartach i wybrali się w góry, które nazywają się Tatry .
3. Zawieszenie na tablicy mapy Polski – wskazanie lokalizacji gór
4. Zawieszenie na tablicy ilustracji i widokówek przedstawiających Tatry , zlokalizowanie Tatr na mapie. Podpisanie widokówek i ilustracji – globalne czytanie wyrazu Tatry.
5. Nauczycielka opowiada dzieciom co Karlik i Karolinka zobaczyli w górach.
Oglądanie ilustracji: kolejki górskiej, chaty górskiej z drewna ze spadzistym dachem, szczytów górskich( poznanie nazwy Rysy), Morskiego Oka
6. Nauczycielka mówi dzieciom, że Karlik i Karolinka spotkali też mieszkańców gór – prezentacja ilustracji przedstawiających górali.
7. Nauczycielka mówi dzieciom, że Karlik i Karolinka wspólnie z góralami słuchali góralskiej muzyki.
8. Słuchanie piosenek : ,, W murowanej piwnicy”, ,, Za górami za lasami”- określanie tempa i dynamiki utworów.
9. Nauczycielka mówi dzieciom, że Karlik i Karolinka jedli w górach pyszny ser, który nazywa się oscypek- pokazuje go dzieciom. Opowiada z czego ser jest zrobiony.
10. Nauczycielka zawiesza na tablicy postać Karlik i Karolinki.
Mówi , że wrócili już z gór a dla dzieci mają niespodziankę.
11. Rozpakowanie paczki, w której znajdują się oscypki.
12. Umycie rąk, rozłożenie na sali tacek , konsumpcja oscypków, określanie smaku
sera.
13. Wspólne doposażenie kącika polskiego w ilustracje, widokówki i eksponaty
związane z Tatrami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.