X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25516
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie bajek i baśni - scenariusz zajęć muzykoterapeutycznych

Scenariusz zajęć muzykoterapeutycznych "Zima"

CELE OGÓLNE:
- Rozwijanie wrażliwości słuchowej i umiejętności odbierania muzyki
- Wdrażanie dzieci do przestrzegania reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej i w świecie dorosłych

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- rozwija ekspresję ruchową
- gra na wybranych instrumentach
- reaguje na sygnały muzyczne
wykonuje ćwiczenia oddechowe
- Szybko stawia się na sygnał zbiórki
- Zachowuje zasady bezpieczeństwa podczas zabaw ruchowych

METODY:
- Czynna: zadania stawiane do wykonania
- Słowna: rozmowa
- Oglądowa: pokaz
- Elem. M. Bogdanowicz „Zabawy wspomagające rozwój”
- Elem. W. Sherborne
- Elem. P. Dennisona
- Elem. treningu autogennego J. H. Schultza

FORMY:
- Zbiorowa
- Grupowa
-Indywidualna

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Odreagowanie:
- Powitanie zimy krótką piosenką: „Witaj zimo, witaj zimo- jak się masz? Wszyscy Cię witamy, wszyscy cię kochamy – bądź wśród nas” – na podst. Piosenki M. Bogdanowicz „Witaj”
- Zabawa wprowadzająca dobry nastrój w grupie „Taniec wymyślaniec”. Dzieci stoją w jednym kole jedna osoba wchodzi do środka i wykonuje wymyślone przez siebie ruchy, gesty w rytmie muzyki. Grupa ją naśladuje. Po jakimś czasie następuje zmiana osoby prowadzącej taniec
- Ćwiczenia oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem, wydech ustami 3 x
Zrytmizowanie:
- Zabawa z instrumentami „Dyrygent”
- Rytmizowanie tekstu: HU-HU-HA-HU-HU-HA-NA-SZA-ZI-MA-ZŁA Jedna osoba w środku koła Dzieci tupią nogami oraz klaskają w dłonie – reagowanie na zmianę dynamiki: gdy piosenka jest głośno maszerują sami, gdy jest cicho – łączą się w pary.
Dzieci stoją naprzeciwko siebie, mówią i wyklaskują rytm klaszcząc o swoje uda i ręce kolegi/koleżanki
- Zabawa „Śnieżna kula” dzieci siedzą w kręgu i otrzymują dużą śniegową kulę zrobioną z papieru i podają kolejnej osobie w rytm wystukiwanego rytmu na bębenku przez nauczycielkę, gdy muzyka zostaje przerwana osoba, która akurat trzyma kulę rzuca ją do dowolnej osoby, której imię wymieni n - l - zabawa toczy się dalej.
- Ćwiczenia oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem, wydech ustami 3 x
Uwrażliwienie:
- Opowiadanie z elementem pantomimy „Zabawy na śniegu"
Zima jest bardzo szczodra i nasypała z chmur dużo śniegu. Jest go tak wiele, że aż trudno iść. Musimy wysoko podnosić kolana przechodząc przez zaspy. Czujemy jak mróz szczypie w nosy, rozcieramy ręce, chuchają na nie, aby się trochę rozgrzać. (Prowadząca rozdaje w tym czasie gazety. Dzieci szeleszczą nimi podczas zgniatania naśladując skrzypiący śnieg. Ze zgniecionych gazet powstają śnieżki. Dzieci spacerując po sali podrzucają je do góry, toczą po dywanie śnieżne kule, przeskakują przez nie, biegają między nimi, rzucają kulkami w parach. Po zakończonej zabawie dzieci zbierają gazety do kosza
- Zabawa „Zwierzę takie jak ja” dzieci ustawione w kole. Każdy z uczestników otrzymuje ilustracje ze zwierzęciem, zadanie polega na odnalezieniu swojej pary
- Zabawa” Podróż” dzielimy dzieci na 2 grupy: sanie i samochody (sanie to 2 dzieci trzymających się za pomocą szarfy, samochód to para – pierwsza osoba trzyma obręcz druga osoba trzyma pierwsze dziecko w pasie) kiedy słychać piosenkę „Zima...” poruszają się sanie kiedy słychać piosenkę „Auto stop” poruszają się samochody"
- Masaż relaksacyjny
Bałwanki podchodzą do śnieżynek i tworzą pary, każda z nich siada na dywanie: bałwanek za śnieżynką.
Rozgrzanie rąk i palców. Wykonanie masażu na plecach kolegi z uwzględnieniem ruchów adekwatnych do treści wierszyka.
Wieje, wieje wiatr - lekko dmuchamy we włosy kolegi
Mrozek szczypie w nosy, w uszy - delikatnie szczypiemy
Śnieżek mocno w oczy prószy- stukamy w plecy opuszkami palców
Dzieci biegną do ogródka - szybkie ruchy palcami wskazującymi na przemian
Lepią ze śniegu zimowego ludka - rysowanie bałwanka
- Ćwiczenia oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem, wydech ustami 3 x
Relaksacja:
- Relaks autogenny wg Schulza „Przygoda w zimowym lesie"
Dzieci leżą wygodnie na dywanie, zamykają oczy, wyciszają się, regulują oddech.
Prowadząca czyta przyciszonym głosem tekst relaksacyjny na tle bardzo delikatnej i spokojnej muzyki.
Na dworze, pada leciutki, biały śnieg. Drzewa lekko wirują nagimi gałązkami. Nasłuchujesz, o czym opowiadają. Zamykasz oczy i przysłuchujesz się płatkom śniegu. Cicho, zupełnie cicho spadają one na ziemię. Robisz wdech i wydech, wdech i wydech. Oddychasz bardzo regularnie i samodzielnie.
Kładziesz się na chwilę na miękkim śniegu, aż odczujesz na swojej twarzy spadające płatki śniegu.
Nasłuchujesz odgłosów zimowego wiatru. Jednak nie jest ci zimno, bo masz na sobie cieplutkie i miękkie zimowe ubranko. Jest ci dobrze i ciepło. Odpoczywasz.
Robisz wdech i wydech. Oddychasz bardzo regularnie i samodzielnie. Słyszysz jak płatki opowiadają o pięknie krajobrazu zimowego i o dzieciach, które cieszą się zimą i lepią bałwany.
Jesteś znowu w swojej sali, otwierasz oczy. Powoli się podnosisz. Rozglądasz się dookoła i widzisz swoich przyjaciół z przedszkola. Uśmiechasz się do nich i podajesz im po przyjacielsku dłoń. Jesteś wypoczęty i w dobrym humorze.
Aktywizacja:
- „Energetyczne ziewanie” (ćw. P. Dennisona ) – dzieci delikatnie masują czubkami palców mięśnie twarzy w okolicy kości policzkowych i ziewają, przeciągają się
- Zabawa ruchowa z muzyką wysoko – nisko „Misie i pajace”. Podczas melodii wysokiej dzieci naśladują ruchy pajacyków (skoczne), podczas melodii niskiej ruchy misi (ciężkie)
- Ćwiczenia oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem wydech ustami 3x
Zakończenie:
- Określenie swojego nastroju za pomocą otrzymanej minki

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.