X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25479
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pada deszcz - scenariusz zajęć muzykoterapeutycznych

CELE OGÓLNE:
• Uczestniczy aktywnie w zabawach rytmicznych
• Potrafi zgodnie bawić się z dziećmi

METODY:
• Czynna: zadania stawiane do wykonania
• Słowna: rozmowa
• Oglądowa: pokaz
• Elem. M. Bogdanowicz „Zabawy wspomagające rozwój”
• Elem. W. Sherborne
• Elem. P. Dennisona
• Elem. treningu autogennego J. H. Schultza

FORMY:
• Zbiorowa
• Grupowa
• Indywidualna

CZAS TRWANIA: ok. 20 min.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Odreagowanie:
- Zabawa ruchowa „Burza” kiedy słychać piosenkę dzieci poruszają się w jej rytm po sali na przerwę w muzyce – nastaje burza – głośno klaszczą w ręce i tupią nogami
- Ćw. oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem, wydech ustami 3 x

Zrytmizowanie:
- Zabawa ruchowa z dzwoneczkami przy piosence „Deszczyk” dzieci zakładają na ręce dzwoneczki, poruszają się w rym muzyki. Na przerwę w muzyce mówią rytmicznie z równoczesnym klaskaniem „Pada deszcz” 2x
- Podział nazw instrumentów na sylaby: kołatka, grzechotka, talerze
- Ilustrowanie stanu pogody - gra na instrumentach:
• mały deszczyk – grają grzechotki (obrazek 2 krople wody)
• duży deszcz – kołatki (obrazek 4 krople wody)
• burza - grzmoty – talerze (obrazek błyskawicy)
- Zabawa „Pogoda” - nauczyciel pokazuje odpowiednie obrazki z stanem pogody:
• mały deszczyk (obrazek 2 krople wody) – uderzanie palcami o podłogę
• duży deszcz (obrazek 4 krople wody) – uderzanie dłońmi o podłogę
• grzmoty ( obrazek błyskawicy) – klaśnięcie w dłonie

Uwrażliwienie:
- Zabawa pantomimiczna:
Pewnego dnia przez cały dzień padał deszcz. Pomimo tego dzieci postanowiły wybrać się na spacer. Ubrały kalosze i peleryny (naśladują ubieranie się). Wzięły też ze sobą piękne kolorowe parasole( zabranie obręczy). Kiedy dzieci wyszły na pole rozłożyły parasole i trzymały je wysoko nad głową(obręcze trzymane nad głową). Spacerowały... (spacer po sali). Ojej, nagle dzieci zatrzymały się przed ponieważ przed mini była wielka kałuża. Musiały ją przeskoczyć (skok).... Hop... udało się! Można spacerować dalej (spacer po sali). Nagle zerwał się ogromny wiatr i zaczął wyrywać dzieciom parasole z rąk ( delikatne skłony boczne z uniesionymi rękami z obręczą nad głową). Nagle rozległ się grzmot (uderzenie talerza) – dzieci uciekły pod dach pobliskiego domu (bieg w określone miejsce na sali – pod okno). Nagle zapadła cisza burza ustała i nagle zza chmur wyjrzało słoneczko, dzieci mogły udać się na spacer (Piosenka ”Słoneczko”)
- Zabawa z chustą animacyjną „Parasol” dzieci poruszają się w rytm piosenki w koło trzymając chustę za uchwyty, kiedy muzyka milknie puszczają chustę i wchodzą po nią – chowają się pod parasolem
- Zabawa z chustą animacyjną „Wachlowanie?” – kiedy gra głośna muzyka dz. wachlują mocno chustą, kiedy muzyka jest cicha wachlują powoli – nisko ( na chuście balony)
- Ćw. oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem, wydech ustami 3 x

Relaksacja:
- Relaks autogenny wg Schulza „Różowa chmurka”

Aktywizacja:
- „Energetyczne ziewanie” (ćw. P. Dennisona ) – dzieci delikatnie masują czubkami palców mięśnie twarzy w okolicy kości policzkowych i ziewają, przeciągają się
- - Ćw. oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem, wydech ustami 3 x

Zakończenie:
- Określenie swojego nastroju za pomocą otrzymanej minki

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.