X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 25190
Przesłano:

Każdy z nas jest inny - scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym

Scenariusz zajęć

Klasa: 1 gimnazjum (uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym)

Czas trwania zajęć: 4 godz. lekcyjne

Temat trzytygodniowego ośrodka pracy: Moja klasa

Temat dziennego ośrodka pracy: Każdy z nas jest inny

Cele główne: rozwijanie mowy czynnej, rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych, rozwijanie sprawności grafomotorycznej i manualnej

Cele operacyjne: uczeń potrafi uzupełnić wiersz odpowiednimi wyrazami, uczeń potrafi nazwać pokazane figury geometryczne, uczeń potrafi narysować, odrysować i wyciąć figury geometryczne

Formy: indywidualna, zbiorowa

Metody: zindywidualizowana metoda ośrodków pracy, werbalna, pokazowa, praktyczna

Środki: kalendarz, karty pracy z tekstem wiersza "Zoologiczny talent" Igora Sikiryckiego, obrazy z figurami geometrycznymi, kolorowe kartki, nożyczki, pisaki, szablony figur geometrycznych (dla uczniów mniej sprawnych grafomotorycznie i manualnie)


Przebieg zajęć

Zajęcia wstępne:
powitanie,
sprawdzenie obecności,
ustalenie daty,
przypomnienie wiadomości,
zapisanie tematu zajęć.

Zajęcia główne:
obserwacja - Słuchanie wiersza "Zoologiczny talent" I. Sikiryckiego. Uzupełnianie wiersza odpowiednimi wyrazami (wykorzystanie kart pracy z tekstem wiersza i z rysunkami zwierząt umieszczonymi w figurach geometrycznych).

"Jacek odważny jest jak...
I w wodzie czuje się jak...
Jak...biega pośród drzew,
A z trampoliny jak ptak śmiga.
Po płotach łazi niby...,
Jak...zręcznie ryby łowi,
A gdy zaśpiewa, gotów w lot
Dorównać głosem słowikowi.
Nagrodę chłopcu za to dać
Z pewnością byłoby już można,
Gdyby nie pysznił się jak...
I mniej uparty był od kozła."

kojarzenie - Rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych (wykorzystanie obrazów z figurami geometrycznymi).

ekspresja - Przygotowywanie pracy plastycznej "Kompozycja z liter w figurach geometrycznych" (wycinanie figur geometrycznych z kolorowych kartek papieru, pisanie na figurach liter z których składa się imię ucznia - jedna litera na jednej figurze, naklejanie figur na kartkę papieru, dorysowywanie zainteresowań uczniów). Prezentacja prac plastycznych, rozmowa na temat różnych zainteresowań uczniów.

Zajęcia końcowe:
podsumowanie,
ocena pracy,
pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.