X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24412
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Owocowy zawrót głowy - zajęcie otwarte z rodzicami

Cele ogólne:
- Kształtowanie postawy prozdrowotnej,
- Kształtowanie postaw otwartych na wspólne spędzanie czasu rodziców i dzieci
- Zachęcanie dzieci do współpracy z rodzicami podczas przygotowywania oraz uatrakcyjniania posiłków,
-Nawiązanie współpracy z rodzicami.

Cele operacyjne dziecko:
- śpiewa piosenki
-aktywnie bierze udział w zabawach
-rozpoznaje i nazywa owoce
-wykonuje z rodzicem potrawę z owoców

Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania

Środki dydaktyczne:
Owocowe emblematy do naklejenia na bluzkę, owocowa brama, naturalne owoce do zagadek i potraw, marchewki, worek, opaska, płyty CD, deski, obieraki, tace, miski, dzbanki, sokowirówka, wykałaczki, plastikowe naczynia , serwetki, ozdoby (dynia, świeczki kominkowe zapachowe, tiule...)
Przebieg zajęcia:

WSTĘP
1. Emblematy (W tle muzyka poważna.)
Przed rozpoczęciem zajęcia dzieci i rodzice przechodzą przez owocową bramę do Owocowego Królestwa . Dzieci wybierają emblematy z owocami dla siebie i rodzica takie same. Przyniesione owoce wkładają do kosza piknikowego.

2. Zabawa na powitanie
Wszyscy siedzą w kole na krzesełkach , kto poczuje się powitany macha ręką.
Witam wszystkich, którzy:
• Jedli obiad • Mają dobry humor • Mają niebieskie oczy
• Są chłopcami • Są dziewczynkami
• Lubią owoce • Lubią warzywa
• Lubią się bawić ....
CZĘŚĆ GŁÓWNA

1.Śpiewanie piosenek:
„Owoce i warzywa”
„........ j.a.

2. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowa” ????? nie wiem czy dokładnie tak???
Wszyscy siedzą na krzesłach. Początkowo nauczycielka siedzi w środku i woła „Robię sałatkę owocową i zapraszam wszystkie jabłka – Ci, co mają emblemat jabłka wstają i chodzą wkoło ( przed krzesełkami , czy za ????). Gdy wszystkie owoce są wywołane, wówczas wołam „Sałatka owocowa na talerzu”. Wszyscy szukają wolnego miejsca. Osoba bez krzesła siada na środku i prowadzi zabawę następny raz.

3.Zagadki słowne: odgadują dzieci i rodzice.
Czekała Marysia aż do jesieni i widzi, że w liściach coś się rumieni.
Dojrzałe, okrągłe, błyszczy się ładnie. Jesienny wiatr dmuchnie,
na ziemię spadnie. (jabłko)

Skóra fioletowa , a miąższ pod nim złoty.
Smakuje wybornie wszyscy wiecie o tym.  (śliwka)

Wiele kuleczek na jednej gałązce
są fioletowe, zielone lub żółte jak słońce
gdy je wysuszyć i włożyć do skrzynki
trafią na Twój stół wspaniałe rodzynki.. (winogrono)

Czarne mamy buzie, czarne nawet brody,
kiedy na deser jemy, soczyste ... . (jagody)

Skórka pomarańczowa
do obrania gotowa. (pomarańcza)

Ładnie pachną żółtą skórką, kwaśny mają smak.
Zawierają witaminy, każdy wie, że to ... . (cytryny)

To jest łobuz, jakich mało,
lecz każde dziecko zjeść by go chciało. (ananas)



4.Zabawa „Podaj dalej” z owocem i muzyką z płyty „Edukacja przez ruch”
Tworzymy trzy koła (wg emblematów), w których w rytm muzyki podajemy sobie ananasa. Jak będzie „muzyka stop”- osoba która trzyma owoc wykonuje łatwe zadanie ( podskoki, przysiad , obrót...)

5. Zabawa w odgadywanie po dotyku.
Rodzic losuje z kosza piknikowego owoc i podaje dziecku, które ma zasłonięte oczy. Dziecko odgaduje, co to za owoc.
Wylosowany owoc odkładamy na tacę.

5. Mycie rąk. Wyznaczona osoba mycie owoców .

6. Praca w zespołach przy stolikach (stoliki wybrane wg emblematów)

I ZESPÓŁ JABŁKA
- wykonuje sok owocowy .

II ZESPÓŁ GRUSZKI
-wykonuje sałatkę owocową.

III ZESPÓŁ BANANY
-wykonuje koreczki owocowe.

ZAKOŃCZENIE
Sprzątanie ze stolików .
Ustawianie potraw na szwedzkim stole.
Degustacja .
Ewaluacja .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.