X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 24399
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zabawy andrzejkowej

SCENARIUSZ ZABAWY ANDRZEJKOWEJ W GRUPACH STARSZYCH
5- 6 –LATKÓW listopad 2012

TEMAT: „Czary mary, czarowanie, dzień wesoły, wosku lanie”

OPRACOWANIE SCENARIUSZA: Karolina Sokołowska
PROWADZENIE: nauczycielki poszczególnych grup

Cele:
zapoznanie dzieci ze zwyczajami i tradycjami andrzejkowymi poprzez uczestnictwo w zabawach i wróżbach;
aktywne uczestniczenie w zabawach nawiązujących do tradycyjnych wróżb andrzejkowych;
szanowanie polskich tradycji ludowych;
odczuwanie więzi emocjonalnej z grupą rówieśników;

Pomoce:
świece, miska z wodą, klucz, butelka, gwiazdy z numerami od 1 do 12, dwie kostki do gry, obręcz, paski w 6 kolorach, płyty z muzyką dziecięcą;

PRZEBIEG:

1.Nauczycielki w poszczególnych grupach witają dzieci i krótko opowiadają o tradycjach andrzejkowych np:

Dawno temu z przedostatni dzień listopada, gdy ktoś chciał się dowiedzieć, co go spotka w najbliższym czasie sięgał po andrzejkowe wróżby. Andrzejki to jeden z tych wyjątkowych, magicznych dni w roku. Tradycja wróżenia w Andrzejki sięga bardzo odległych czasów. Wróżby to sposób na oswojenie niepewnej przyszłości. Wierzono, że są dni kiedy duchy przodków wracają na ziemię i odsłaniają tajemnicę. Andrzejki kojarzą się przede wszystkim z takimi wróżbami jak lanie woski przez klucz, ale są też inne bardzo ciekawe wróżby. Dziś wróżymy raczej dla zabawy i przyjemności. Pytamy o przyszłość i szczęście. A przedszkolaki pytają nawet o to, co dostaną od Świętego Mikołaja. Będziemy bawić się i wróżyć w różnych salach. Zapraszam Was na magiczne spotkanie – pełne wróżb, radości i zabawy. Pamiętajcie tylko, ze nasze wróżenie trzeba traktować trochę z przymrużeniem oka.

2.Zabawa taneczna – pląs „Jeśli jesteś wesoły”.

3.SALA GR.VI „Pajacyki” – „Wróżenie z kostek do gry”

Na podłodze leży obręcz. Dzieci kolejno wrzucają do niej1 lub 2 kostki do gry. Suma oczek wskazuje określoną wróżbę odczytywaną z wcześniej przygotowanych kolorowych kart. Aby wróżba się spełniła trzeba podskoczyć 3 razy.

1 – polecisz na księżyc
2 – zakochasz się
3 – wygrasz milion w totolotka
4 – zrobisz kiedyś wielką karierę – będziesz sławny
5 – zagrasz w filmie
6 – skoczysz ze spadochronu
7 – polecisz samolotem do ciepłych krajów
8 – pojedziesz w podróż dookoła świata
9 – będziesz zdrów jak ryba
10 – czeka Cię miłe spotkanie z kimś kogo lubisz
11 – czeka Cię miła niespodzianka
12 – znajdziesz coś cennego

4.Zabawa twórcza – wymyślanie ciekawych zaklęć np: „Hokus – pokus, czary – mary, aby wróżby się spełniały”.

5.SALA GRUPY V – „Słoneczka” – „Wróżenie z butelki”

Nauczycielka prosi o utworzenie dużego koła. Na środku koła leży butelka a wokół niej gwiazdy z cyframi od 1 do 12. Chętni z pośród uczestników zabawy kręcą butelką i odczytują cyfrę, którą wskazuje butelka. Następnie nauczycielka odczytuje jaka nazwa zawodu znajduje się pod wybranym numerem.

1-stomatolog
2-fryzjer, fryzjerka
3-lekarz, lekarka
4-piosenkarz, piosenkarka
5-gwiazda filmowa
6-podróżnik, podróżniczka
7-nauczyciel, nauczycielka
8-artysta, artystka
9-pilot, stewardesa
10- adwokat
11-sprzedawca, sprzedawczyni
12-kucharz, kucharka

6.Zabawa integracyjna „Ludzie do ludzi”.
Uczestnicy dobierają się parami. Jedna osoba zostaje bez pary. Na początku jest to animator, który woła „Ramiona do ramion, ręce do rąk, plecy do pleców itp;” i ludzie do ludzi. W tym momencie wszyscy zmieniają szybko swoich partnerów a ten kto zostaje bez pary, jest nowym animatorem, który wydaje nowe polecenia.

7.SALA GRUPY VII – „Muszelki” – „Kolorowe przestrogi”

Dzieci losują karteczki w 6 kolorach. Nauczycielka odczytuje z „Księgi wróżb” o jakich przestrogach mówią dzieciom wylosowane kolory.

CZERWONY – jesz za dużo słodyczy. Musisz je ograniczyć bo w przyszłości będziesz częstym gościem u dentysty.

CZARNY – nie niszcz zabawek i zostawiaj zawsze porządek na sali.

ZIELONY – bądź ostrożny w drodze do przedszkola. Patrz uważnie pod nogi i bacznie rozglądaj się na przejściu dla pieszych.

NIEBIESKI – zawsze pilnuj swoich rzeczy, bo możesz coś cennego zgubić. Nie bądź roztargniony.

BIAŁY – pijesz za mało mleka, masz słabe kości. Jedz więcej nabiału a nie tylko chrupki i batony.

ŻÓŁTY – bardziej dbaj o swoje zdrowie, cieplej się ubieraj. Nie pij zimnych napojów. Noś zawsze zimą czapkę, szalik i rękawiczki.

8.„Wesołe baloniki” – zabawa oddechowa.
Dzieci chętne nadmuchują balony a później mogą je ozdobić pisakami.

9.SALA GRUPY IV – „ŻABKI” – lanie wosku.

Nauczycielka mówi: „A teraz wosku lanie, co ma stać się niech się stanie...”

Dzieci podchodzą kolejno do stolika, na którym stoi miska z wodą i przy pomocy nauczycielki leją wosk przez dziurkę od klucza.
Swoje odlewy kładą na kartce papieru a następnie w domu wspólnie z rodzicami przy pomocy lampki próbują odczytać swoją przyszłość.

10.Andrzejkowy poczęstunek na salach.
11.Wspólna zabawa, tańce na salach dydaktycznych przy płytach CD z dziecięcą muzyką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.