X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23527
Przesłano:
Dział: Świetlica

Dzień ziemi - wiosenne doznania polisensoryczne. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć świetlicowych
Zajęcia otwarte

Temat tygodnia: Dzień ziemi
Temat dnia: Dzień ziemi – wiosenne doznania polisensoryczne
Data 23.04.2013r.
Godzina 1235 – 1335
Uczniowie: kl. IIIb SP
Nr sali: 006
Prowadząca: mgr Magdalena Szpak
Cel ogólny:
-Wykonanie plakatu z okazji Dnia Ziemi
Cele operacyjne:
-uczeń potrafi namalować plakat z użyciem swoich rąk
-uczeń rozwija zdolności plastyczne i manipulacyjne
-uczeń z pomocą nauczyciela wymieni charakterystyczne cechy aktualnej pory roku na podstawie ilustracji
-uczeń rozróżnia i nazywa elementy charakterystyczne dla aktualnej pory roku na podstawie ilustracji podanych przez nauczyciela
-uczeń nazywa przedmioty potrzebne do wykonania plakatu i zna ich zastosowanie
Metody:
słowna – pogadanka
czynna: zadań stawianych dzieciom do wykonania
oglądowa – ilustracje,
elementy metody Porannego Kręgu
Forma zajęć:
-indywidualna praca dzieci
- zbiorowa z całą grupą
Pomoce dydaktyczne:
• płyta z nagraniem utworu Vivaldiego „Wiosna”
• ilustracje
• papier
• magnetofon
• olejek cytrynowy
• cytrynowa herbata
• oliwka
• bębenki
• świeczka
• ziemia
• folia


Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1. Przywitanie
2. Zapalenie lampki zapachowej (cytrynowej), obejście z lampką w kręgu dzieci, zwrócenie uwagi na zapach oraz cechy ognia – ciepły i jasny
3. Podanie uczniom oliwki do pomasowania dłoni i zwrócenie uwagi na zapach (cytrynowy)
4. Krótkie opowiadanie o porze roku. Przypomnienie: kolory wiosny, temperatura za oknem, ubiór, zabawy na świeżym powietrzu
5. Uczniowie z podanych ilustracji wybierają te, które najbardziej kojarzą się im z wiosną. Uzasadniają swój wybór
6. Spotkanie z żywiołem: wiosna to demonstracja ziemi. Uczniowie dotykają ziemi i mówią o swoich obserwacjach: ziemia jest mokra, chropowata, rozmazuje się w dłoniach, z czasem wysycha i się kruszy
7. Demonstracja instrumentu muzycznego: gra nauczyciel, a następnie dzieci: bębenki
8. Poznanie smaku wiosny: cytrynowy napój, smakowanie plasterków cytryny z cukrem
9. Zgaszenie lampki zapachowej
Część właściwa:
W tle cichutko słychać muzykę Vivaldiego „Wiosna”.
1. Podanie uczniom materiałów i objaśnienie zadania do wykonania na zajęciach
2. Z pomocą nauczyciela tworzenie plakatów w sali świetlicowej
3. Wykonywanie plakatów z wykorzystaniem farb i dłoni dzieci
Część końcowa:
1. Zorganizowanie wystawki prac dzieci w sali świetlicowej
2. Sprzątanie stanowisk pracy i mycie rąk
3. Dokonanie przez dzieci oceny zajęć (ewaluacja) poprzez wyrażenie swoich opinii
4. Pożegnanie


Opracowanie : Magdalena Szpak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.