X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23335
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Śniegowe gwiazdki - konspekt zajęć w grupie 5 i 6 latków

Temat kompleksowy: „Wszędzie biało”.
Temat dnia: „Śniegowe gwiazdki”.
Data: 15.01.2014r.
Czas zajęć: 45 min
Osoba prowadząca: Joanna Cichoń-Pogoda
Podstawa programowa:
3-3; uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach,
3-4; w zrozumiały sposób mówi o swoich potrzebach i decyzjach,
14-5; słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich
14-6; układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
1-1; Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to co mówią i czego oczekują;
1-2; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawie i sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych,
4-2; grupuje obiekty w sensowny sposób Klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
13-6; zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku,
14-3;dysponuje sprawną ręką oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania,
8-1; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewaniu w tańcach i muzykowaniu,
8-2; dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc,
5-3; jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo,
5-4; uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym, w parku, na boisku, w Sali gimnastycznej.
Cele ogólne:
- zwracanie uwagi na zmiany zachodzące w środowisku przyrodniczym związane ze zmianą pory roku,
- rozwijanie umiejętności porozumiewania się,
- pomaganie dzieciom w przygotowaniu do czytania,
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów,
- uświadomienie dzieci ubierania się stosownie do pogody,
- kształcenie umiejętności liczenia,
- wyrabianie dbałości o ład i porządek w miejscu pracy,
- wdrażanie do udziału w zabawach muzyczno-rytmicznych przy piosenkach znanym dzieciom.
Cele szczegółowe: Uczeń:
- zna podstawowe wiadomości na temat pory roku;
- zna charakterystyczne cechy zimy;
- potrafi wypowiadać się pełnym zdaniem na temat ilustracji;
- opowiada o własnych spostrzeżeniach związanych z płatkami śniegu, z ich kształtem i wyglądem;
- liczy w zakresie możliwości;
- klasyfikuje elementy ze względu na kształt;
- śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru;
- ilustruje treść piosenki ruchem;
- kontynuuje rozpoczęty rytm;

Metody:
- oglądowa, słowna, czynna, zadaniowa,

Formy pracy:
- indywidualna, grupowa

Środki dydaktyczne:
- płyta CD, szablony gwiazdek, cukier farby, gwiazdki w czterech kolorach, nożyczki, karty pracy K2.


Przebieg zajęć:
I. Wprowadzenie
- przedstawienie tematu zajęć,
- oglądanie i omówienie ilustracji o tematyce zimowej.
II. Część główna
1. „Biała gwiazdka” – słuchanie wiersza T. Kubiaka
„Biała gwiazdka”
Spada z nieba gwiazdka
Śnieżna prosto z nieba.
Zgasła mi na dłoni...
Gwiazdko biała, przebacz
Jeszcze spadnie wiele
Takich śnieżnych gwiazd
Na zmarznięte drzewa
I na dachy miast.
Rozmowa kierowana na temat treści wiersza:
Skąd spadła gwiazdka?
Co to znaczy, że gwiazdka zgasła?
Dlaczego gwiazdka się rozpuściła/
Rozmowa na temat zdjęć przedstawiających śniegowe gwiazdki. Dzieci oglądają, porównują kształty, liczą ramiona itp.
Czym gwiazdki się różnią?
Co mają takiego samego?
Skąd się biorą gwiazdki?
Odwołanie się do doświadczeń z dnia wcześniejszego – parowanie wody i skraplanie się jej. Następnie N. wyjaśnia, że gwiazdki to nic innego, jak maciupeńkie drobinki pary wodnej, którą dzieci widziały jak unosiła się z czajnika. Para ta idzie do góry, zamarza i łączy się ze sobą.

2. „Śnieżynki” – zabawa ruchowa. Dzieci dobierają się w zespoły sześcioosobowe. Przy dźwiękach melodii poruszają się w kółkach w dowolny sposób. Gdy muzyka cichnie robią śnieżynkę – ustawiają się tak, aby zrobić kształt gwiazdki.
3. „Pudełko z gwiazdkami”- zabawa dydaktyczna. Zadaniem dzieci jest uporządkowanie gwiazdek i na osobne kupki poukładały gwiazdki takiego samego koloru. Gdy dzieci dokonają klasyfikacji przeliczają je.
Ile jest gwiazdek białych?
Ile jest gwiazdek niebieskich?
Ile jest gwiazdek żółtych?
Ile jest gwiazdek srebrnych?
Powiedzcie, których gwiazdek jest tyle samo?
Jak można to sprawdzić?
Których gwiazdek jest najwięcej? O ile? itd

4. „Zimowa poleczka’ – zabawa taneczna do piosenki.
5. Praca z K2 – kończenie rytmów z płatków śniegowych. Zadanie dodatkowe – łączenie rzeczy, których nazwy brzmią tak samo.
6. Masażyk relaksacyjny w parach na podstawie wiersza Z. Makowskiej „Świeci gwiazdka” Z. Makowska.
Świeci gwiazdka- rozcieranie palcami pleców sąsiada od środka do boków
Gwiazdek sto- stukanie opuszkami palców po całych plecach
Skaczą dzieci. Hop, hop, hop- dłonie złożone w piąstki oklepują całe plecy sąsiada
Tu choinka. Tam choinka- palcami rysują choinkę od góry do dołu
A tu uśmiechnięta minka- zataczanie całą dłonią półkola od jednego boku do drugiego boku
W białym śniegu- dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach
Suną sanki. A w tych sankach – energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry na dół
Dwa bałwanki. – rysujemy palcem wskazującym dwa bałwanki na plecach kolegi

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.