X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23334
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkie sprzątanie - konspekt zajęć w grupie 5 i 6 latków

Temat kompleksowy: „Chronimy środowisko”.
Temat dnia: „ Wielkie sprzątanie”.
Data: 09.04.2014r.
Osoba prowadząca: Joanna Cichoń-Pogoda
Cele główne:
- kształtowanie właściwych nawyków dotyczących ochrony środowiska naturalnego,
- zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo zagrażające środowisku ze strony człowieka,
- poznanie możliwości walki z zanieczyszczaniem środowiska.
Cele szczegółowe:
- dziecko rozpoznaje materiał, z jakiego wykonany jest odpad,
- dziecko zna kształt i kolory pojemników do segregacji,
- dziecko segreguje odpady do właściwych pojemników (makulatura, szkło, plastik, metal),
- dziecko czerpie radość ze wspólnej zabawy,
- dziecko wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne.
Metody:
- oglądowa, słowna, czynna, zadaniowa.
Formy pracy:
- grupowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne:
różnorodne odpady wcześniej zgromadzone przez dzieci (z zachowaniem higieny),
kolorowe worki i pojemniki do segregacji śmieci (niebieski – makulatura, żółty -
plastik, zielony – szkło kolorowe, biały – szkło białe, czerwony – metal),


Przebieg zajęć:
1. „Śmieciolandia” słuchanie wiersza M. Bryczyńskiego. Rozmowa dotycząca jego treści; poznanie możliwości podejmowania różnych działań na rzecz ochrony środowiska.
Śmieciolandia
Człowiek wciąż wysila głowę,
By wytwarzać rzeczy nowe,
A zużyte, niezbyt ładne,
Rzuca w koło gdzie popadnie.
Tym sposobem właśnie, z czasem,
Produkuje śmieci masę
I gdy ktoś go nie oświeci,
Zmienia ziemię w kupę śmieci.
Śmieci w domu i na schodach,
W lasach, parkach i ogrodach,
Śmieci w rzece i w jeziorze,
Uff! Tak dalej być nie może!
By się z plagi tej wyleczyć,
Nie kupujcie zbędnych rzeczy,
Unikajcie sztucznych tworzyw,
Których nie ma jak rozłożyć.
Dobrze jest też często sprzątać,
Zbierać śmieci nawet w katach.
Do śmietnika spacer krótki
Też mieć może dobre skutki.
Myślcie również o naturze,
Żeby w zgodzie z nią żyć dłużej
I pomóżcie innym dzieciom
Wydać wojnę wszystkim śmieciom.

Rozmowa na te mat treści wiersza: Co to są odpady?
W jaki sposób ludzie zaśmiecają Ziemię?
Czy można wyrzucać śmieci gdziekolwiek?
2. „Co można zrobić, by nie rosły góry śmieci? – rozmowa z dziećmi: w czasie zakupów wybierać szklane opakowania, nie kupować jedzenia w plastikowych, jednorazowych pojemnikach, segregować odpady.
- Na jakie grupy segregujemy odpady ? (nauczycielka pokazuje trzy pojemniki do segregacji odpadów: na makulaturę – niebieski, plastik -żółty , szkło – zielony,) (wprowadzenie wyrazów do czytania globalnego – szkło, papier, plastik).
3. Segregujemy śmieci – ćwiczenia w segregowaniu. Na dywanie nauczycielka rozsypuje odpadki z różnego materiału. Dzieci mają za zadanie posegregować śmieci do odpowiednich worków. Zwrócenie uwagi na to, że niektóre odpady niepasujące do worków takie jak baterie, lekarstwa, zepsute urządzenia elektryczne trzeba specjalnie przetwarzać, bo są bardzo szkodliwe dla środowiska. Nauczycielka zachęca dzieci do segregowania odpadów razem z rodzicami w domu.
4. „Wysypisko na bibule” – wykonanie doświadczenia. Dzieci oglądają bibułę
z wcześniej narysowanym lasem, na środku N. tuszem zaznacza plamę (wysypisko), następnie spryskuje wodą i dzieci obserwują, co się dzieje. Wyciąganie wniosków.
5. Sytuacja problemowa „Co możemy zrobić z tymi odpadami”? Zapoznanie
z symbolem recyklingu, który oznacza ponowne przetwarzanie odpadów. Dzieci zgromadzone przed pojemnikami z odpadami. Ze zbierania i segregowania śmieci płyną liczne korzyści. Jaki może być dalszy los tych odpadów? Czy odpady możemy wykorzystywać ponownie? (Z makulatury produkuje się papier. Dzięki temu nie musimy ścinać drzew, których drewno też używamy do produkcji papieru.
Z plastikowych odpadów powstają tworzywa sztuczne oraz nowe opakowania plastikowe. Szkło przetapiają huty szkła. Służą do wyrobu nowych opakowań szklanych. Złom jest przetapiany w hutach na metale, z których produkuje się np. karoserie samochodów. Ze starych aluminiowych puszek powstają nowe). Dzieci wymyślają, do czego mogą być wykorzystane odpady.
6. Relaks przy muzyce; śpiewanie piosenki „Wielkie sprzątanie”.
7. „Prawda, fałsz” – dzieci za pomocą wesołej i smutnej planety określają poprawność czytanych przez N. zdań.
- Plastik i szkło powinniśmy wyrzucać do oddzielnych pojemników.
- Do wody można wyrzucać śmieci.
- Spalając śmieci zatruwa się środowisko.
- Zużyte baterie wyrzucamy do zwykłego kosza na śmieci.
- Przed wyrzuceniem plastikowej butelki do kosza trzeba ją zgnieść.
- Mały papierek można wyrzucić na ulicę.
- Jednorazowe torebki są lepsze niż te wielokrotnego użytku.
- Ze zużytego plastiku można zrobić zabawki.
- Ze zużytych butelek już nic nie można zrobić.
8. Praca z K3., rozwijanie logicznego myślenia. Segregowanie śmieci zgodnie z podaną zasadą: plastik, szkło, papier. Zadanie dodatkowe – segregowanie puszek od największej do najmniejszej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.