Scenariusz zajęć z edukacji wczesnoszkolnej
w klasie I
Hasło dnia: Domowa hodowla roślin.
Temat dnia: Wprowadzenie zmiękczeń Si, si na podstawie wyrazu nasiona.Nauka pisania zmiękczeń Si, si. Ćwiczenie analizy i syntezy sylabowej oraz głoskowej wyrazów. Czytanie tekstu z podziałem na role. Określenie warunków potrzebnych roślinom do wzrostu. Porównywanie liczebności zbiorów. Stosowanie stosowaniu znaków matematycznych <, >, +.
Praca plastyczna „Moje rośliny domowe”.
Temat jednostki hospitowanej:
Ćwiczenie analizy i syntezy sylabowej oraz głoskowej wyrazów. Określanie warunków potrzebnych roślinom do wzrostu. Zakładanie hodowli rzeżuchy. Porównywanie liczebności zbiorów. Stosowanie znaków matematycznych <, >, =
Cele zajęć:
- Ćwiczenia analizy i syntezy głoskowej oraz sylabowej wyrazów
- Kształcenie umiejętności swobodnego wypowiadania się na określony temat, poszerzanie słownictwa uczniów
- Poznanie warunków niezbędnych roślinom do wzrostu
- Ćwiczenia w prawidłowym odczytywaniu instrukcji siania rzeżuchy i układania jej w odpowiedniej kolejności
- Kształcenie umiejętności poprawnego wypowiadania się pełnym zdaniem
- Nauka siania nasion
- Doskonalenie znajomości stosowania znaków matematycznych: <,>,=
- Ćwiczenie umiejętności porównywania liczebności zbiorów
- Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
- Kształcenie umiejętności rozpoznawania roślin
- Rozwijanie umiejętności prezentowania własnej pracy
- Wdrażanie do pracy samodzielnej i grupowej
Metody:
Aktywizujące – gry dydaktyczne, praca w grupach
Programowe – praca z tekstem, materiałem ikonograficznym, praca z podręcznikiem
Podające – krótka rozmowa nauczająca, pokaz
Praktyczna – projekt
Problemowo-ćwiczeniowa – karty pracy
Formy pracy:
Praca jednolita i zróżnicowana
indywidualna i zbiorowa
Środki dydaktyczne: krzyżówka, karty pracy, rzeżucha, wata, kubeczek nasiona rzeżuchy, woda, rozsypanka zdaniowa, ilustracje, podręcznik
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie dzieci
2. Wprowadzenie do tematu zajęć.
Zadaniem uczniów jest rozwiązanie krzyżówki.
Nauczyciel pokazuje dzieciom ilustracje zwierząt. Zadaniem uczniów jest wpisanie danego wyrazu w kratki krzyżówki. Podczas wpisywania wyrazów dziecko dokonuje analizy i syntezy głoskowo-sylabowej danego słowa.
Po rozwiązaniu krzyżówki dzieci wspólnie odczytują hasło zajęć.
Ilustracje przedstawiają:
1. KROWA
2. ZEBRA
3. PIES
4. ŻYRAFA
5. KURA
6. KACZKA
7. MUCHY
8. OWCA
Rozwiązanie:
K R O W A
Z E B R A
P I E S
Ż Y R A F A
K U R A
K A C Z K A
M U C H Y
O W C A
Hasło: RZEŻUCHA
Uczniowie wspólnie odczytują hasło i dokonują analizy
i syntezy głoskowo-sylabowej napisanego wyrazu.
2. Rozmowa z uczniami na temat wartości odżywczych rzeżuchy.
Nauczyciel demonstruje uczniom rzeżuchę w doniczce i pyta uczniów:
- Kto z Was wie co to za roślina?
- Po co ją hodujemy?
Rzeżucha dodawana do potraw wzmacnia włosy i paznokcie. Ma również działanie odmładzające. Przemywanie skóry sokiem
z rzeżuchy pomaga pozbyć się trądziku.
Wyrośniętą rzeżuchę ścina się nożyczkami i dodaje do: zup, sosów, kanapek, sałatek, surówek, past jajecznych, twarożku i masła. Nie potrzeba wtedy dodawać soli i innych przypraw. Zalecana porcja to 3−4 łyżeczki rzeżuchy dziennie.
Ma pikantny, intensywny, ostry smak, co nie każdemu może się spodobać, ale warto się do niego przekonać, bo rzeżucha dostarcza organizmowi cennych składników.
- Dlaczego jedzenie warzyw m.in. rzeżuchy jest ważne?
/ posiada witaminy i inne substancje odżywcze/
- Co się dzieje z naszym organizmem kiedy jemy dużo warzyw?
/jesteśmy zdrowi, nie chorujemy, mamy ładna cerę, lepiej widzimy/
3. Zapoznanie z instrukcją zakładania hodowli rzeżuchy.
Nauczyciel informuje dzieci, że na dzisiejszych zajęciach będą zakładać hodowlę rzeżuchy. Wcześniej jednak muszą ustalić w jakiej kolejności będą to robić.
Każde dziecko otrzymuje kartę pracy. Zadaniem ucznia jest ustalenie kolejności zakładania hodowli rzeżuchy. / praca zróżnicowana/
KARTA PRACY /praca zróżnicowana/
WERSJA A
Instrukcja hodowli rzeżuchy.
Potrzeba: wata,kubeczek nasiona rzeżuchy, woda.
Uporządkuj kolejność wykonywanych czynności podczas zakładania hodowli rzeżuchy poprzez wpisanie w puste okienka cyfr od 1 do 5.
Nalej tyle wody, aby zmoczyć watę.
Rozłóż watę w pudełku.
Ustaw na oknie.
Nasyp nasiona.
Pamiętaj o podlewaniu.
WERSJA B
Instrukcja hodowli rzeżuchy.
Potrzeba: kubeczek, wata, nasiona rzeżuchy, woda.
Ułóż rozsypankę zdaniową, w takiej kolejności, aby powstała instrukcja hodowli rzeżuchy.
Rozłóż watę w pudełku.
Nalej tyle wody, aby zmoczyć watę.
Nasyp nasiona.
Ustaw na oknie.
Pamiętaj o podlewaniu.
Po skończeniu zadania uczniowie głośno odczytują ułożone instrukcje.
4. Zakładanie hodowli rzeżuchy.
Uczniowie w parach zakładają sieją nasiona rzeżuchy według ułożonej wcześniej instrukcji. Nauczyciel nadzoruje wykonywaną przez nich pracę. Po założeniu hodowli, uczniowie podpisują swoje doniczki i ustawiają nasiona rzeżuchy na oknie. Następnie sprzątają swoje stanowiska pracy.
5. Rozmowa z uczniami n/t czynników warunkujących wzrost roślin.
Nauczyciel pyta:
- Jak myślicie dlaczego nasze hodowle ustawiliśmy na oknie?
- Co jest potrzebne roślinie, aby mogła się prawidłowo rozwijać?
Wypełnienie przez uczniów karty pracy.
KARTA PRACY /praca indywidualna, jednolita/
Otocz pętlą to, co czego rośliny potrzebują do prawidłowego rozwoju?”
Na karcie pracy znajdują się ilustracje: Słońca, ptaszka, konewki z wodą, butelki z nawozem, ziemi, telefonu, zegarka, termometru.
Sprawdzenie poprawności wykonanych prac poprzez przypięcie do tablicy ilustracji będących odpowiedziami na pytanie „Czego rośliny potrzebują do prawidłowego rozwoju?”
6. Porównywanie liczebności zbiorów –praktyczne działania matematyczne. Stosowanie znaków matematycznych <,>,=
- Praca z podręcznikiem „Kolorowa klasa” cz.4 s.11
- Sprawdzenie stopnia zrozumienia stosowania znaków matematycznych <,>,=
KARTA PRACY /praca indywidualna jednolita/
Zapisz, ile jest kwiatów. Porównaj, których kwiatów jest więcej wpisując w pustą kratkę odpowiedni znak: < , > , =
Na karcie pracy znajdują się kwiaty. Po lewej stronie jest ich 3, a po prawej 4. Uczniowie po przeliczeniu ich wpisują ich liczbę w puste kratki, a potem dokonują ich porównania poprzez wpisanie odpowiednich znaków. W drugim rzędzie po lewej i po prawej stronie znajduje się po 5 kwiatków,
a w trzecim rzędzie po lewej stronie jest 6 kwiatów, a po prawej 2.
Sprawdzenie poprawności wykonanego zadania.
7. Podsumowanie zajęć.
- O czym mówiliśmy na dzisiejszych zajęciach?
- Co założyliśmy?
- O czym należy pamiętać hodując rośliny?
- Co jest potrzebne roślinie do prawidłowego rozwoju?
- Jakie czynności wykonujemy podczas siania rzeżuchy?
Nauczyciel wybiera dziecko, które za pomocą pantomimy pokazuje kolejne czynności podczas zakładania hodowli rzeżuchy. Pozostali uczniowie zgłaszają się i nazywają pokazywane czynności.
8. Ocena zajęć.
Określenie swojego samopoczucia po przebytej lekcji poprzez narysowanie „minki” na karteczce samoprzylepnej.
Potem oceniają zajęcia poprzez przyklejenie swojej karteczki po napisem „BYŁO SUPER’
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 