X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23241
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosna - praca plastyczna z wykorzystaniem różnorodnych technik

Cele:
• Rozbudzanie zainteresowań plastycznych
• Umożliwianie dzieciom przeżywania pozytywnych efektów własnych działań
• Doskonalenie umiejętności w zakresie malowania i rysowania
• Rozwijanie wyobraźni plastycznej w wyrażaniu piękna wiosennej przyrody
• Kształcenie umiejętności tworzenia dłuższej wypowiedzi na podstawie ilustracji i posiadanej wiedzy
• Doskonalenie umiejętności rozpoznawania cyfr, kolorów oraz globalnego odczytywania wyrazów
• Rozwijanie umiejętności ruchowych w oparciu o muzykę
Pomoce dydaktyczne:
• Krzyżówka
• Wyrazy
• Obrazki oznaczone cyframi
• Zagadki słowne
• Rekwizyty: słońce, chmura, żaba, fiołki
• Ilustracje przedstawiające wiosnę
• Frotki z bibułą w 4 kolorach: żółtym, zielonym, biało-niebieskim, fioletowo-różowym
• Piosenka ,,Zielona trawa” bądź inna związana z tematem wiosny
• Materiały do działalności plastycznej: farby plakatowe, farby akwarelowe, kredki pastelowe, kredki świecowe, kredki ołówkowe, kartony
Metody pracy:
• Czynna – (działalność plastyczna, ćwiczenia utrwalające cyfry, wyrazy, kolory)
• Słowna – (rozmowa, krzyżówka, metody żywego słowa , objaśnienia i instrukcje)
• Aktywizująca – (ruch przy muzyce)
Formy pracy:
• Indywidualna
• Zbiorowa
• Zespołowa

Plan zajęcia:
1. Powitanie
2. Rozwiązanie krzyżówki i odczytanie hasła
3. Rozmowa przy ilustracjach
4. Zabawa ruchowa przy piosence
5. Zagadki słowne
6. Działalność plastyczna
7. Podsumowanie zajęcia

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Część wstępna – powitanie i zorganizowanie grupy.
• Powitanie gości – dzieci mówią ,,Dzień dobry”
• Dzieci wraz z nauczycielem ustawione w kole, witają się słowami: ,,Wszyscy są. Witam Was. Zaczynamy, już czas! Jestem ja, jesteś Ty... Raz, dwa, trzy!”
2. Dzieci siedzą przed tablicą, na której znajduje się krzyżówka z 6 hasłami, 6 obrazków z cyframi (od 1 do 6) i 6 wyrazów (trawa, tulipan, krokus, listki, bocian, żaba).
Zadaniem dzieci jest odszukanie kolejnych wyrazów, będących nazwą ponumerowanych obrazków i uzupełnienie ich w krzyżówce. Następnie dzieci odczytują hasło z krzyżówki: ,,WIOSNA”

3. Rozmowa przy ilustracjach przedstawiających wiosnę.
Nauczycielka zadaje pytania:
• Jak wygląda wiosna?
• Co przynosi wiosna?
• Jakie zwierzęta widać na ilustracjach?
• Jakie kwiaty możemy zobaczyć na obrazkach?
• Jaki kolor dominuje?
• Jak można określić wiosenną pogodę?
4. Zabawa ruchowa przy piosence.
Wcześniej nauczycielka rozdaje dzieciom frotki z bibułkami w 4 kolorach: (żółtym, zielonym, biało-niebieskim i fioletowo-różowym) i prosi, aby założyły je na prawą rękę.
Zadaniem dzieci jest wyrażenie poprzez ruch nastroju muzyki (dzieci podskakują, maszerują, obracają się, przykucają, biegają)
5. Zagadki słowne.
Nauczycielka odczytuje zagadki związane z wiosną. Rozwiązanie (rekwizyty: słońce, chmura, fiołek, żaba) dzieci układają na stolikach.
a) CHMURA:
• ,,Płynie po niebie mała lub duża. Gdy słońce skryje, świat się zachmurza”
• ,,Płynie po niebie znasz ją i wiesz, że gdy jest ciemna, może być deszcz”
b) FIOŁEK:
• ,,Tuż przy ziemi, niziutko. Płatki z łodyżką krótką. Fioletowe, wesołe, bo to przecież jest...”
c) ŻABA:
• ,,Nie chodzą, lecz skaczą. Nad stawem mieszkają. Gdy wieczór zapadnie, na głosy kumkają”
d) SŁOŃCE:
• ,,Kiedy wcześnie wstaje – wiosna nastaje.
Kiedy dzionki skraca – zima powraca”
• ,,Kiedy wstaje – dzień nastaje. Kiedy zachodzi – noc przychodzi”
6. Działalność plastyczna dzieci.
Nauczycielka prosi, aby dzieci usiadły do stolików zgodnie z kolorem bibułek i rekwizytów (będących rozwiązaniem zagadek słownych),
np.
Żółte bibułki – słońce
Zielone bibułki – żaba
Biało -niebieskie bibułki – chmura
Fioletowo – różowe bibułki – fiołek
Na każdym stoliku znajdują się materiały plastyczne (tj. farby akwarelowe, plakatowe, kredki świecowe, ołówkowe i pastele).
Zadaniem grup jest przedstawienie wiosny według własnego pomysłu z zastosowaniem różnych technik, a także wcześniej przygotowanych materiałów.
Jedna z grup (dzieci uzdolnione plastycznie) ma za zadanie pokolorować obrazek przedstawiający wiosnę, a także dorysować brakującą część obrazka tak, aby stanowił całość.
7. Omówienie wytworów własnej działalności, następnie uporządkowanie miejsc pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.