X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 23211
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wspólnie troszczymy się o środowisko - scenariusz sytuacji edukacyjnej dla 5-6 latków

Temat dnia: „Wspólnie troszczymy się o środowisko” – wypowiedzi dzieci na podstawie
wysłuchanego wiersza.
CEL OGÓLNY: kształtowanie właściwych nawyków dotyczących ochrony środowiska.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- rozumie znaczenie ochrony przyrody
- wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne
- zna ekologiczny sposób wyrzucania śmieci (segregacja odpadów)
- dokonuje klasyfikacji przedmiotów według podanej cechy – segregacja odpadów
METODY:
- podające: opowiadanie, opis
- poszukujące: rozmowa, zadania inspirujące,
- ekspresyjne: żywego słowa, społecznego porozumiewania się,
- praktyczna: samodzielnych doświadczeń
- twórcza: pantomima
FORMY PRACY:
- indywidualna
- zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- tekst wiersza, materiały do inscenizacji – sznurek, torby po śniadaniu, papierki po cukierkach, bombonierka, ścierka, patyki po lodach, kubki plastikowe, słoiki szklane, puszka po orzeszkach, szary arkusz papieru, magnetofon, płyta z nagraną piosenką „Duszki, duszki”, karta pracy, kredki, odznaki „Przyjaciel przyrody”.


Przebieg zajęć:

1. Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam was”.
2. Inscenizacja czytanego przez nauczycielkę wiersz „Sznurek Jurka” L. Szołdry. Na dywanie rozłożony jest szary arkusz papieru - boisko). Dzieci siedzą w kręgu a nauczycielka inscenizuje rzucając na papier poszczególne rzeczy, o których jest mowa w wierszu. Tworzy się wielkie dzikie wysypisko.
Tuż za szkołą, bardzo blisko,
kiedyś tam wyrzucił Jurek
poplątany stary sznurek
A nazajutrz obok sznurka
od banana spadła skórka
wyrzucona przez Karola.
Tam też wkrótce Jaś i Ola
wyrzucili bez wahania
swoje torby po śniadaniach
stos papierków po cukierkach
wysypała tam Walerka
Na papierki spadła ścierka,
jakaś pusta bombonierka,
I od lodów sto patyków
pustych kubków moc z plastiku.
Ot tak, od sznurka Jurka,
wnet urosła śmieci górka,
A z tej górki wielka góra,
której szczyt utonął w chmurach
Nie ma miejsca na boisko
lecz śmietnisko mamy blisko
(Nauczycielka dorzuca jeszcze plastikowe butelki, szklany słoik, puszkę po orzeszkach.)

3. Rozmowa na temat wiersza:
• Dlaczego boisko zamieniło się w śmietnik?
• Jak oceniasz postępowanie Jurka i jego kolegów?
• Gdzie powinny się znaleźć rzeczy wyrzucone na boisko?
• Co wy robicie ze śmieciami? SEGREGUJEMY
4. „Segregujemy odpady/śmieci” – zabawa dydaktyczna. (wykorzystanie odpadów, o których mowa w wierszu). Dzieci siedzą w kole, na środku znajdują się śmieci. Wyjaśnienie pojęcia odpady – to nieużyteczne produkty wyrzucane przez ludzi. Można je ponownie wykorzystać, ważne jest ich segregowanie do odpowiednich koszy. Zapoznanie z przeznaczeniem koszy na śmieci (worków).
- Zielony na szkło,
- żółty na inne odpady suche: plastik, papier, metal, materiał, ............
- czarny na odpady mokre przeznaczone na kompost.
Po zabawie n-lka pyta dzieci
• Dlaczego pojemniki mają różne kolory?
• Co to znaczy segregacja?
• Dlaczego należy segregować śmieci?
Segregowanie śmieci do odpowiednich pojemników. Zaprezentowanie, w jaki sposób można zgnieść butelkę plastikowa, aby zajmowała mało miejsca.
5. Śpiewanie i interpretacja ruchowa treści piosenki pt. „Duszki, duszki” D. Gellner.
Zaczarowanie sali przedszkolnej w las, a dzieci w leśne duszki zaklęciem.
„Czary - mary, zebry pas
Zmieniam salę w wielki las.
Czary mary, gruszki, puszki
Wszystkie dzieci to wesołe duszki”.
6. Wykonanie karty pracy. Segregowanie śmieci zgodnie z podaną zasadą: plastik i papier (żółty pojemnik), szkło (zielony pojemnik), odpady mokre (czarny pojemnik) i kolorowanie pojemników na odpowiednie kolory.
7. Podsumowanie zajęć zabawa „PRAWDA – FAŁSZ”.
• Śmieci kładziemy obok kosza. FAŁSZ
• Szkło wrzucamy do zielonego pojemnika. PRAWDA
• Nie trzeba segregować odpadów. FAŁSZ
• Plastik, papier i metal wrzucamy do fioletowego pojemnika. FAŁSZ
• Miejsce, gdzie wywożone są śmieci to wysypisko śmieci. PRAWDA
8. Wręczenie odznak „Przyjaciela przyrody”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.