X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22925
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kompozycja ze sznurka i kolorowych nici. Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie dzieci 5-letnich

CELE OGÓLNE:
. Rozwijanie sprawności manualnej.
. Rozwijanie pamięci wzrokowej.
. Kształcenie wyobraźni dziecięcej.
. Gromadzenie doświadczeń plastycznych.
. Rozwijanie inwencji twórczej.

CELE OPERACYJNE
. Dziecko:
. Umie odpowiadać na pytania dotyczące treści wiersza.
. Wie, do czego służą nici i sznurek.
. Umie odtworzyć z pamięci wcześniej ułożony wzór ze sznurka.
. Potrafi wykonać obrazek z nietypowego materiału-nici i sznurka.
. Potrafi przestrzegać zasad bezpieczeństwa w toku działalności plastycznej.
. Potrafi zinterpretować własną twórczość.
. Umie ocenić wytwory działalności własnej i innych.

ŚRODKI WSPOMAGAJĄCE DZIAŁANIA
Wiersz J.Brzechwy ,,Tańcowała igła z nitką”
skakanki, sznurek i kolorowe nici, klej, ołówki, pędzelki, nożyczki, kartony,


PRZEBIEG:
1.Powitanie: (wg. K.W.Vopel ,,Witajcie ręce...,s.20)
-Dzieci stoją w kole, trzymając się za ręce.Powtarzają za nauczycielem słowa, naśladując jego ruchy:

Stoimy ramię przy ramieniu,
Możemy byś wielcy w okamgnieniu,(podnoszą ręce)
Możemy też być tacy mali, (opuszczają ręce i wykonują przysiad)
Ale nigdy nie będziemy sami.(Odwracają się do sąsiada i ściskają jego dłoń.
2.Słuchanie wiersza J.Brzechwy ,,Tańcowała igła z nitką”:

Tańcowała igła z nitką,
Igła – pięknie, nitka –brzydko.

Igła cała jak z igiełki,
Nitce plączą się supełki.

Igła naprzód – nitka za nią:
-Ach, jak cudnie tańczyć z panią.

Igła biegnie drobnym ściegiem,
A za igłą – nitka biegiem.

Igła górą, nitka bokiem,
Igła zerka jednym okiem.

Sunie zwinna, zręczna, śmigła.
Nitka szepce:- Co za igła!

Tak ze sobą tańcowały,
Aż uszyły fartuch cały!

3.Rozmowa na temat wiersza:
-O czym opowiada wiersz?
-Co razem uszyły?
-Do czego służy igła?
-Do czego służą nici?
-Z czego zrobione są ubrania?
-Czy wszystkie ubrania zrobione są z jednego rodzaju nici? itp.;
4.Oglądanie przygotowanych kawałków sznurka i różnego rodzaju nici, dotykanie ich, głaskanie rąk-próby klasyfikowania według cech wskazanych przez nauczyciela. 5.Zabawa z elementem skoku i podskoku ,,Wyszywanie”(z poz. K.Wlaźnik ,, Wychowanie fizyczne w przedszkolu” W-wa 1972 s.126 ).
6.Ćwiczenie pamięci wzrokowej – poruszanie się po wzorze ułożonym na dywanie ze skakanki (powtarzanie tego samego wzoru bez skakanki).
7.Zapoznanie ze sposobem wykonania prac, zwrócenie uwagi na kolejność wykonywania działań:
-rysowanie pędzelkiem maczanym w kleju dowolnych kształtów,
-nakładanie na klej nici lub sznurka różnej grubości.
8.Przypomnienie o zachowaniu bezpieczeństwa i porządku podczas pracy.
9.Wykonanie prac- (praca indywidualna, temat dowolny).
10.Uporządkowanie stanowiska pracy.
11.Oglądanie obrazków z nici i sznurka , interpretowanie własnej twórczości wobec dzieci i nauczycielki.
12.Próby oceny, wypowiedzi dzieci na temat ,,Która praca podobała mi się i dlaczego?”
13. Umieszczenie prac na wystawie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.