X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22614
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wczesnowiosenne kwiaty - zapoznanie z pierwszymi wiosennymi kwiatami. Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich

Scenariusz zajęć w grupie 5- latków.
Temat tygodnia: Wiosna idzie przez świat.
Temat zajęcia: „Wczesnowiosenne kwiaty ”- zapoznanie z pierwszymi wiosennymi kwiatami.

Cele ogólne:
-budzenie zainteresowań przyrodniczych,
-zapoznanie z pierwszymi kwiatami wiosennymi
-wprowadzenie w dobry nastrój podczas zabawy,
-wdrażanie do kolejnego wypowiadania się,
-rozwijanie umiejętności słuchania,
-kształcenie poczucia rytmu podczas śpiewania piosenki,
-kształcenie umiejętność formułowania kilkuzdaniowych wypowiedzi na temat treści wiersza,
-wprowadzenie wyrazów do globalnego czytania,
-doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na sylaby oraz wyodrębnienia głoski w nagłosie,
-kształtowanie wyobraźni muzycznej poprzez improwizacje ruchową, taniec dowolny, w parach,
-doskonalenie umiejętności poprawnej recytacji wiersza,
-doskonalenie umiejętności układania puzzli,
-rozwijanie umiejętności koncentracji i pamięci.

Przewidywane osiągnięcia dziecka:
-potrafi swobodnie wypowiadać się na wybrany temat,
-umie czekać na swoją kolej podczas rozmowy,
-umie zaśpiewać poznaną piosenkę,
-potrafi uważnie wysłuchać wierszy,
-umie wyodrębnić głoski w nagłosie w podanych wyrazach,
-potrafi dzielić wyraz na sylaby,
-umie odczytać globalnie wyrazy,
-potrafi nazwać kwiaty wczesnowiosenne,
-reaguje na sygnał nauczyciela podczas zabawy ruchowej,
-potrafi samodzielnie rozciąć obrazek na części,
-umie samodzielnie ułożyć puzzle z obrazków kwiatów wczesnowiosennych,
-nakleja na kartkę i koloruje ułożone przez siebie puzzle.

Formy pracy:
-z cała grupą, indywidualna.

Metody: ćwiczenia praktyczne, rozmowa kierowana, objaśnienia.

Rodzaj aktywności:
-polonistyczna, plastyczna, muzyczna.

Środki dydaktyczne:
-płyta Cd z piosenką „Wiosna w błękitnej sukience”, „Pory roku”,
-obrazki wczesnowiosennych kwiatów,
- kartonik z nazwami wczesnowiosennych kwiatów do czytania globalnego,
-emblematy kwiatów do zabawy ruchowej,
-obrazki wczesnowiosennych kwiatów do rozcięcia,
-przybory plastyczne (nożyczki, kartki, klej, kredki)


Przebieg zajęć;

1. Powitanie dzieci.
Dzieci stoją w kole i wraz z nauczycielem powtarzają słowa zabawy na powitanie.
Miło zacznij nowy dzień i uśmiechnij do mnie się, klaśnij w ręce raz i dwa usiądź w kole tak jak ja.

2.Podanie przez dzieci atrybutów wiosny.
− Jaka jest wiosna?
Dzieci podają atrybuty wiosny, przy zdaniu Wiosna jest...

3. Wspólne śpiewanie piosenki pt. „Wiosna w błękitnej sukience” Tekst sł. Stanisław Marciniak.

Wiosna w błękitnej sukience
bierze krokusy na ręce.
Wykąpie je w rosie świeżej
i w nowe płatki ubierze.

ref: Wiosna buja w obłokach,
wiosna płynie wysoko,
wiosna chodzi po drzewach,
wiosna piosenki śpiewa.

Potem z rozwianym warkoczem
niebem powoli gdzieś kroczy.
Wysyła promyki słońca
i wiersze pisze bez końca.

ref: Wiosna buja w obłokach...
4. Słuchanie wierszy Wandy Chotomskiej: „Przebiśnieg”, „ Krokusy”.

Przebiśnieg

Przebija się przez śnieg.
Przebiśnieg,
przebija,
wyciąga zieloną szyję
milimetr po milimetrze.
A gdy już się przebije,
woła:
− Nareszcie żyje!
I bardzo cieszy się z tego,
że wyszedł na świeże powietrze.

Krokusy
Krokusy, krokusy, wystawiają uszy,
bo już wiatr wiosenny.
Na koncert wyruszył,
I już stroi instrumenty,
smyczkowe i dęte.

Krokusy, krokusy, wystawiają nosy,
na wiosenne plotki, na wiosenne głosy,
bo już coraz głośniej dokoła o wiośnie.
I wychodzą spod ziemi
w swych barwnych czapeczkach,
bo wiosenne słońce,
biegnie już po ścieżkach.

5. Rozmowa na temat wierszy.
- O jakich kwiatach był wiersz?
− Co robi przebiśnieg , a co robiły krokusy?

6. Oglądanie obrazków wczesnowiosennych kwiatów. Wskazywanie przebiśniegu
i krokusa. Poznanie nazw pozostałych kwiatów. Odczytanie globalne nazw kwiatów, podział ich nazw na sylaby oraz wyodrębnienie głoski w nagłosie w wyrazach. Dopasowanie przez chętne dzieci kartoników z nazwami kwiatów do właściwych obrazków.

7. Zabawa „Taniec kwiatów ” –nauczyciel dzieli dzieci na 3 grupy i zamienia je w kwiaty – żonkil, sasanka, krokus. Dzieci tańczą w parach w rytm muzyki , podczas , gdy muzyka przestanie grac każde dziecko- kwiat szuka kwiatka ze swojej grupy (żonkil szuka pozostałe żonkile) i stają obok siebie. Zabawę powtarza się kilkakrotnie.

8. Recytacja wiersza „W marcu” autor. Irena Suchorzewska
Raz śnieg pada, a raz deszczyk
Na jeziorze lód już trzeszczy
Błękit nieba lśni w kałuży
Bałwan w słońcu oczy mruży
Koniec zimy Przerwa. Dzwonek
To nie dzwonek. To skowronek!
9. „Kwiatowe puzzle” –Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku obrazek z kwiatem wczesnowiosennym (pierwiosnek przebiśnieg,, zawilec, krokus).. Zadaniem dziecka jest rozcięcie obrazka wzdłuż narysowanych linii oraz ułożenie go. Następnie dziecko nakleja ułożony obrazek na kartkę papieru i koloruje go.

10. Praca samodzielna dzieci przy stolikach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.