X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22589
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ruch to zdrowie - scenariusz zajęcia ruchowego dla 6-latków

Scenariusz zajęcia ruchowego w grupie 6 latków
na terenie ogrodu przedszkolnego

Temat zajęcia: Ruch to zdrowie.

Miejsce ćwiczeń: ogród przedszkolny

Cele:
- zapoznanie dzieci z nową metodą stacyjną,
- rozwijanie umiejętności bezpiecznego poruszania się podczas zabaw
ruchowych na powietrzu w ogrodzie przedszkolnym,
- nabywanie ogólnej sprawności i zwinności fizycznej dziecka,
- wzmacnianie wiary w możliwości dziecka podczas pokonywania zdań
ruchowych,
- nabywanie odporności organizmu poprzez hartowanie ciała w trakcie
zabaw ruchowych na świeżym powietrzu,
- rozwijanie umiejętności współdziałania zgodnie z innymi dziećmi
podczas realizacji zadań,
- rozwijanie umiejętności analizy i syntezy głoskowej.

Metody: stacyjna, zadaniowa, zabawowo – naśladowcza, rozmowa, pokaz.

Formy: grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: 2 szarfy różnokolorowe, 6 wazonów, 6 tulipanów, kolorowa tarcza, piłki papierowe, równoważnia, woreczek, 3 kijki ze stojakami, obręcze, 2 hulajnogi, chusta animacyjna, mała piłka, sznurek, litery „zdrowie”, spinacze do przypięcia liter.


Przebieg zajęcia:

1. Powitanie.
Zapoznanie dzieci z tematem i celami zajęcia. Rozmowa na temat korzyści płynących z zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.

2. Rozgrzewka.
Ustawienie dzieci w dużym kole. Stojąc w niewielkim rozkroku, krążenie głowy w prawą i lewą stronę (po 5 x), następnie krążenia rąk wyprostowanych w łokciach do przodu (10x) i do tyłu (10x). Wymachy nóg do przodu i do tyłu po 5x , krążenia nóg wyprostowanych w kolanie po 5x.

3. Obwód stacyjny w ogrodzie przedszkolnym.
Instrukcje do każdej stacji umieszczone są na kartce powieszonej spinaczami na sznurku.
Po drugiej stronie kartki widnieje duża litera, przy każdej stacji inna. Nauczyciel odczytuje dzieciom co należy zrobić na każdej stacji. Po wykonaniu pierwszej stacji dzieci idą za sznurkiem, na którym są rozwieszone kolejne zadania. Zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas wykonywania zadań.

Stacja 1:
„Wiosenny slalom” – dzielimy dzieci na dwie drużyny. Zadanie polega na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonego odcinka slalomem między wazonami z tulipanami. Pierwsze dziecko biegnie do 3 kolejnych wazonów wyjmując z nich po jednym tulipanie a wracając obiega wazony slalomem i podaje trzymane w ręku 3 tulipany kolejnemu dziecku. Kolejny zawodnik biegiem rozkłada po jednym tulipanie do trzech wazonów a następnie wraca slalomem do drużyny. Zadanie kończy się gdy ostatni zawodnik z drużyny kończy trasę slalomem.

Stacja 2:
„Traf do celu” – celem jest kolorowa tarcza umieszczona na tablicy. Zadanie polega na zdobyciu jak największej ilości punktów poprzez rzuty kulek papierowych w tarczę. Każdy kolor na tarczy oznacza inną ilość punktów. Dzieci stojąc w wyznaczonej odległości od tarczy celują papierowymi kulkami do niej.

Stacja 3.
„Równowaga” – dzieci przechodzą po równoważni z woreczkiem na głowie.

Stacja 4:
„Przeskocz przeszkodę” – w zadaniu tym dzieci mają do pokonania 3 różne wysokości. Zadanie rozpoczynamy od przeskoczenia niskiej przeszkody – kijek na stojakach. Następnie stopniujemy trudność podwyższając kijek o kilka centymetrów wyżej.

Stacja 5:
„Cyrkowe popisy” – w zadaniu tym na początku dzieci otrzymują po jednej małej obręczy, którą muszą na swoich przedramionach wprowadzić w ruch. Po opanowaniu tej czynności próbują wykonać zadanie z dwoma obręczami na dwóch przedramionach.

Stacja 6:
„Wyścig na hulajnodze” - w zadaniu tym dzieci dobierają się w pary, aby móc sprawdzić swoje umiejętności jazdy na hulajnodze. Dzieci ścigają się na hulajnogach na wyznaczonym, krótkim odcinku. Każde dziecko powinno wcześniej przed wyścigiem w ramach jazdy próbnej przećwiczyć swoje umiejętności jazdy.

Stacja 7:
„Bilard”- dzieci ustawiają się na obwodzie koła (chusty animacyjnej) i wachlują chustą, na której jest piłeczka. Ma ona wpaść do otworu znajdującego się na środku chusty.

4. Podsumowanie zajęć.
Nauczyciel pyta dzieci czy podobały się im zadania na kolejnych stacjach. Następnie prosi wychowanków aby pozbierały litery umieszczone przy każdej stacji znajdujące się na odwrocie kartek z zadaniami. Przy pomocy nauczyciela dzieci odczytują powstały wyraz – „zdrowie”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.