X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22568
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z głoskami - konspekt zajęć z dominacją działalności umysłowej

KONSPEKT ZAJĘCIA Z DOMINACJĄ DZIAŁALNOŚCI UMYSŁOWEJ

1 Temat: Zabawy z głoskami.
2 Materiał programowy "W kręgu zabawy" J. Pytlarczyk
Dziecko:
- odróżnia pojęcia: zdanie, sylaba, głoska
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej prostych oraz dłuższych wyrazów
3 Cele:
- dziecko układa zdania
- przelicza wyrazy
- dzieli wyrazy na sylaby
- dzieli wyrazy na głoski
- zaznacza samogłoski i spółgłoski w wyrazie
4 Formy:
- słowne - objaśnienia i instrukcje nauczyciela
- czynne – zadań do wykonania, ćwiczeń
- oglądowe – pokaz
5 Przebieg:
I CZĘŚĆ WSTĘPNA

1 Układanie zdania i przeliczanie wyrazów:
N: Co się dzieje na obrazku? Ułóż zdanie na temat obrazka.
D: układa zdanie
N: Ile wyrazów było w twoim zdaniu?
D: układa podpis pod obrazkiem w formie pasków

Opracowała: Maria Leśniewska
II CZĘŚĆ GŁÓWNA

1 Zabawa z sylabami:
N: Na co dzielimy wyrazy?
D: sylaby
2 Zabawa z piłką:
N: toczy piłkę do dziecka i mówi pierwszą sylabę wyrazu
D: dokańcza wyraz np. ma-ma, pił-ka
3 Policz sylaby:
N: Kropki zawieszone na tablicy oznaczają sylaby. Pokaż obrazek, który ma 1-2-3 sylaby.
D: wyklaskuje sylaby w wyrazie i wiesza obrazek pod odpowiednią ilością kropek
4 Zabawa z głoskami:
N: Jak można jeszcze podzielić wyrazy?
D: Na głoski.
N: Co to są głoski?
D: Najmniejsze cząsteczki w wyrazie, które słyszymy i mówimy.
Muzyka – dziecko na przerwę w muzyce zatrzymuje się przed obrazkiem, którego nazwa zaczyna się na „k”, „l”
5 Układanie schematu i modelu wyrazu na tablicy:
N: Jak dzielą się głoski?
D: samogłoski i spółgłoski
N: Jak zaznaczamy samogłoski, co możemy o nich powiedzieć? Jak zaznaczamy spółgłoski?
D: układają schemat i model wyrazu na tablicy

III CZĘŚĆ KOŃCOWA

1 Praca indywidualna przy stolikach: dziecko układa schemat i model wyraz

Opracowała: Maria Leśniewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.