X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22465
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W marcu jak w garncu - scenariusz zajęcia otwartego

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO

TEMAT: „W MARCU JAK W GARNCU”.

DATA: 05.03.2014 r.

GRUPA: 3-4-latki

PROWADZĄCY: Małgorzata Świdzińska

CELE OGÓLNE:
- zapoznanie dzieci ze znaczeniem wiosennego przysłowia w oparciu o wiersz pt. „Marzec”, - zachęcanie do obserwowania zmian zachodzących w przyrodzie,
- kształtowanie umiejętności koncentracji, współpracy w grupie.

CELE OPERACYJNE:
- rozwiązuje zagadki słowne;
- odpowie na pytania związane z treścią utworu;
- wyjaśnia przysłowie „W marcu jak w garncu”, rozumie sens poznanego przysłowia;
- nazwie zjawiska pogodowe mające miejsce wczesną wiosną;
- pozna symbole graficzne za pomocą których przedstawia się prognozę pogody;
- doskonalenie koordynacji słuchowo – ruchowej i spostrzegawczości;
- słuchanie różnych odgłosów przyrody, rozpoznawanie ich.

POMOCE:

garnek, obrazki przedstawiające elementy pogody wietrznej, deszczowej i słonecznej, burzowej, śnieżnej; magnetofon, płyta CD - odgłosy zjawisk atmosferycznych, krążki: żółty, niebieski, czerwony; płyta CD z piosenką „Taniec przyklejaniec”, szablon garnka, kredki.

METODA: zadaniowo- zabawowa


PRZEBIEG:

1. Powitanie dzieci „Wszyscy ci, którzy...”.
Dzieci stoją w kole, a nauczycielka mówi Witam tych, którzy lubią czekoladę. Dzieci
lubiące czekoladę robią krok do przodu.

Witam tych, którzy mają dziś spodnie.
Witam tych, którzy lubią jeździć samochodem.
Witam tych, którzy mają na głowie kucyk.
Ci, którzy mają dziś dobry humor uśmiechną się do mnie.
Witam tych, którzy lubią wiosnę.

2. Nauczyciel z dziećmi siedzi w luźnej gromadce na dywanie:
Przygotowałam dla was dzisiaj niespodziankę. Coś ukryłam pod tym materiałem. Kto
Spróbuje odgadnąć jaki tam jest ukryty przedmiot? Jeżeli dzieci będą miały problem z
odgadnięciem, mogą rozpoznawać przez dotyk.
„Zagadkowo”- rozwiązywanie zagadek na temat marcowej pogody, nawiązujące do tematu.
Dzieci odgadują hasła zagadek.
ZAGADKI:

Świeci na niebie żółte i gorące.
Od razu poznasz, że to... / SŁOŃCE/


Jaka to pierzynka biała, nie z pierza, ale z wody powstała?
Płynie po niebie, znasz ją i wiesz, że gdy jest ciemna,
Będzie z niej padał deszcz. /CHMURA/

To są gwiazdki, choć nie świecą,
Tylko z ciemnej chmury lecą.
A gdy już na ziemię spadną,
Bielą ją okryją ładną. /ŚNIEG/

Co to jest odgadnij!
Pada z chmury na dół.
Jest tylko na dworze. Suchy być nie może! /DESZCZ/

Jasny zygzak na ciemnym niebie,
Może podczas burzy przestraszyć i ciebie! /PIORUN, BŁYSKAWICA/

Szumi w gałęziach drzewa,
W kominie głośno śpiewa,
Łódkom wzdyma żagle,
Z głowy kapelusz zerwie nagle,
Na wodzie goni fale,
Lecz go nie widać wcale. /WIATR/

Z czym kojarzą wam się te odgadnięte hasła?
Jaką pogodę najbardziej lubicie i dlaczego?
Jaki rozpoczęliśmy miesiąc?

3. Słuchanie wiersza „Marzec”.

MARZEC

Marzec ma ogromny garniec.
Miesza w nim przez całe noce,
Wieje w garncu nieustannie
Syczy coś i bulgocze.
- Powiedz, Marcu,
Co masz w garncu?
- Mam składniki różnorodne:
Wiatry ciepłe, wiatry chłodne,
Chmury, słońce, śnieg i wodę- z nich przyrządzam Wam pogodę.
(Wiersz wykorzystany ze scenariusza A. Świątek)

Rozmowa na temat wiersza:
Do kogo porównany był marzec w wierszu?
Jakie składniki zawierała potrawa w garncu, którą gotował marzec?
Jaką potrawę ugotował?
Jakie zmiany zachodzą w pogodzie wczesną wiosną?

(Sprawdzenie przez dzieci zawartości garnka, określanie pogody na podstawie ilustracji).
Przeliczanie obrazków przedstawiających pogodę.
Dzieci z pomocą nauczyciela oraz na podstawie wiersza „Marzec” próbują zinterpretować i
wyjaśnić sens przysłowia W marcu jak w garncu.

POGODA MARCOWA JEST ZMIENNA I KAPRYŚNA

4. „Taniec przyklejaniec” – zabawa ze śpiewem, do wspólnej zabawy zapraszamy również
rodziców.

5. „Marcowe odgłosy” – zagadki słuchowe. Rozpoznawanie odgłosów zjawisk
atmosferycznych na CD, pokazywanie ruchem słyszanych odgłosów oraz ćwiczenia
ortofoniczne (deszcz, ulewa, burza, wiatr, wichura).

Deszczyk – stukanie opuszkami palców o podłogę i mówienie: Kap, kap, kap.
Wiatr – ruchy falowania rękami nad głową: Szsz, szsz, szsz.
Burza – stukanie dłońmi o podłogę.

6. „Marcowa pogoda” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Przygotowanie: N. wyjaśnia
dzieciom, co oznaczają kolory krążków: żółty – słońce, niebieski – deszcz, czerwony wiatr.
Przebieg: Dzieci biegają w tempie podanym na tamburynie. Na przerwę w grze zatrzymują
się. Kiedy N. pokaże: żółty krążek – wyciągają się mocno w górę; niebieski – przykucają i
chowają głowy; czerwony stoją w rozkroku i poruszają ramionami uniesionymi wysoko w
górę.

7. Masaż relaksacyjny na plecach.
Dzieci dobierają się w pary ze swoim rodzicem.

Jaka dziś pogoda?
Może słońce świeci?- okrężne ruchy dłońmi
Albo deszczyk kropi?- uderzenia opuszkami palców
Nie to deszczyk buty topi- szybkie i mocne ruchy palców
Może ulewa nas zalewa?- oklepywanie dłońmi
Lub piorun trzaska w drzewa?- lekkie klaśnięcie w dłonie
Potem w ziemie szybko leci- opadnięcie dłoni na plecy
Jak się czują wszystkie dzieci?- masowanie po szyi.

8. „Marcowy garnek” – praca plastyczna. Na szablonie garnka dzieci rysują symbole
oznaczające zjawiska charakterystyczne dla marcowej pogody : słońce, deszcz, śnieg,
chmury, błyskawicę.

9. Zakończenie zajęć, wystawa prac plastycznych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.