X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22461
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz konkursu wiedzy o zdrowiu i bezpieczeństwie

SCENARIUSZ KONKURSU WIEDZY
O ZDROWIU I BEZPIECZEŃSTWIE DLA GRUP STARSZYCH
„GDY PRZEDSZKOLAK BEZPIECZNY I ZDROWY - DO ZABAWY GOTOWY”
W dniu 6.03.2014 r.

Uczestnicy: dzieci 5-letnie z trzech grup

Podstawa programowa:
• Kształtowanie nawyków higienicznych (punkt 2)
• Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej (punkt 5)
• Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych( punkt 6).

Cel główny:
• Utrwalenie oraz usystematyzowanie wiedzy dzieci na temat konieczności dbania o zdrowie i higienę oraz przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Cele szczegółowe:
• utrwalenie wiadomości z zakresu wychowania komunikacyjnego,
• rozpoznawanie i identyfikowanie numerów alarmowych policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego,
• rozumienie znaczenia sygnalizacji świetlnej,
• kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia,
• nabywanie prozdrowotnych przyzwyczajeń i nawyków,
• rozumienie znaczenia dbałości o zdrowie i higienę,
• rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie,
• aktywne uczestniczenie w konkursach, rozumienie zasady zdrowej rywalizacji,
• integrowanie zespołów dziecięcych w społeczności przedszkolnej.

METODY:

• aktywizujące: burzy mózgów, rozwiązywanie zagadek, inscenizacja ze śpiewem, drama,
• praktyczne ( działanie),
• zadań stawianych do wykonania; ćwiczenia sprawnościowe.

FORMY: grupowa, indywidualna, zespołowa.

Pomoce dydaktyczne:
Stroje wróżki oraz policjanta, kuferek z przedmiotami związanymi z higieną, rekwizyty: kubek, szczoteczka, pasta; płyty CD z nagraniami; zagadki dla zespołów; „punkty” (jajko z niespodzianką); przedmioty do konkurencji sportowych; gwizdek, lizak policyjny, sygnalizator; nagranie syren pojazdów; plansze z numerami alarmowymi; elementy sygnalizatora do przyklejania; przeszkody, koła – „kierownice”; zestawy higieniczne dla przedszkolaka (nagrody), dyplomy dla grup.


PRZEBIEG ZABAWY:

1. Przywitanie dzieci przez nauczycielkę prowadzącą – Wróżkę Zdrowotkę

Nauczycielka opowiada dzieciom o sobie, skąd przybyła ( z daleka, z „magicznym” kuferkiem) oraz z propozycją wspólnej zabawy. Warunkiem rozpoczęcia zabawy jest odgadnięcie przez dzieci zawartości tajemniczego kuferka. Wróżka prezentuje dzieciom swój kuferek, dzieci próbują odgadnąć, co w nim jest. Następnie nauczycielka otwiera kuferek i pokazuje jego zawartość – przedmioty związane z higieną ( ręcznik, mydło, szczoteczka, pasta, kubek, gąbka, szampon, żel do kąpieli). Dzieci je nazywają i mówią, do czego służą.

2. Inscenizacja ze śpiewem „Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda”

Nauczycielka wybiera troje dzieci – szczoteczka, pasta, kubek – dzieci inscenizują treść piosenki tańcząc z rekwizytami. Pozostałe dzieci poruszają się po kole śpiewając piosenkę.

3. Zagadki o tematyce zdrowia i higieny

Dzieci siadają w grupach w wyznaczonym miejscu. Nauczycielka po kolei podchodzi do grup – dzieci losują zagadki oraz podają odpowiedź. Za prawidłową odpowiedź otrzymują punkt (jajko z niespodzianki – do pojemnika danej grupy).

4. Konkurencje sportowe

Wybrane dzieci uczestniczą w konkurencjach:
a) „Dopasuj przedmioty” – dziecko ustawia na tacy kubek, wkłada do niego szczoteczkę i pastę,
b) „Wyścig po zdrowie” - dziecko w jak najszybszym czasie wybiera spośród zgromadzonych przedmiotów te, które służą do higieny osobistej i umieszcza je w wyznaczonym pojemniku.

Za ukończenie konkurencji grupa otrzymuje punkt.

5. „Węże” przy piosence

Dzieci tworzą „węża” za swoją nauczycielką, poruszają się przy melodii piosenki „Mydło lubi zabawę”.

6. „Wróżka Zdrowotka” żegna się z dziećmi, zapowiada następnego gościa

Nauczycielka zmienia przebranie ( strój policjanta)

7. Odwiedziny kolejnego gościa – policjanta

Prowadząca w przebraniu policjanta wchodzi do sali, dzieci rozpoznają i nazywają kolejnego „gościa”. Nauczycielka zaprasza dzieci do kolejnej zabawy.

8. „Czy znamy numery alarmowe?”

Na sygnał syreny danego pojazdu ( sygnał karetki pogotowia, straży pożarnej lub policji) dzieci rozpoznają dźwięk i ustawiają się przy właściwym numerze alarmowym ( np. sygnał syreny karetki – numer alarmowy pogotowia).

9. Zagadki o tematyce ruchu drogowego

Dzieci wracają w grupach na wyznaczone miejsca. Nauczycielka po kolei podchodzi do grup – dzieci losują zagadki oraz podają odpowiedź. Za prawidłową odpowiedź otrzymują punkt.

10. Konkurencje sportowe

a) „Jazda slalomem” – dziecko biegnie slalomem z „kierownicą” - obręczą obiegając przeszkody,
b) „Sygnalizator świetlny” – dzieci po kolei w zespołach naklejają koło w określonym kolorze na właściwym miejscu sygnalizatora umieszczonego na tablicy.

Za ukończenie konkurencji grupa otrzymuje punkt.

11. Inscenizacja ruchowa przy muzyce „Samochód”

Dzieci naśladują określone czynności jazdy samochodem przy melodii („Klanza”).

12. Zakończenie konkurencji, podliczenie punktów, podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę. Wręczenie grupom dyplomów, rozdanie wszystkim uczestnikom nagród – zestaw higieniczny dla przedszkolaka ( w zestawie: kubek, szczotka, pasta, ręczniczek).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.