X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22355
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zima - stymulacja polisensoryczna według pór roku. Scenariusz zajęć metodą Porannego Kręgu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE
INTEGRACYJNEJ 6- LATKÓW

Temat: Zima – stymulacja polisensoryczna według pór roku.

Cel główny: Wielozmysłowe poznanie otaczającej rzeczywistości oraz integracja grupy.

Cele operacyjne: Dziecko:
kojarzy zapach-mięty, kolor-biały i niebieski, żywioł- wodę, instrumenty- dzwonki i trójkąty, smak-cukierki miętowe z porą roku-zimą;
potrafi podać cechy zimy, zna miesiące zimowe, wie jak należy się ubrać zimą;
opisuje swoje doznania zmysłowe;
rozpoznaje dzwonki i trójkąty oraz potrafi na nich zagrać;
potrafi się zrelaksować i współdziała w zabawie.

Metoda: elementy metody: Poranny Krąg i Pedagogiki Zabawy

Formy: zbiorowa, indywidualna

Pomoce: lampka oliwna, miętowy olejek eteryczny, cukierki miętowe, płyta z nagraniami dźwięków różnych instrumentów muzycznych, czapka, szalik, rękawiczki, dzwoneczki, trójkąty, miski z wodą, kostki lodu, gąbka, piosenki: „ Zimowa poleczka”, „ Sanna”, utwór A. Vivaldiego „ Cztery pory roku. Zima”, lalka Zosia oraz potrzebne emblematy pogody.

Prowadząca: mgr Anna Kwika


Przebieg zajęć:

1.Zapalenie lampki z olekiem o zapachu mięty - obejście z lampką kręgu, aby każde dziecko mogło zaobserwować płomień lampki i poczuć aromat olejku.

3.Powitanie w kręgu – powitanie każdego dziecka po imieniu oraz masowanie nadgarstków dzieci olejkiem miętowym

4.Opowiadanie nauczycielki o zimie z wykorzystaniem lalki Zosi i emblematów pogody ( naucielka w roli narratora, dzieci w roli animatorów):

Był piękny zimowy dzień. W białym, puszystym śniegu odbijały się złote promienie słońca( wybrane dziecko podnosi do góry emblemat słońca). Mała Zosia ( nauczycielka porusza pacynką) wybierała się właśnie na spacer. Ubrała się ciepło: buty, szalik, czapkę, ciepłą kurtkę i rękawiczki ( dzieci pokazują emblematy). Zosia szybko zbiegła po schodach na dwór. Małe śnieżynki ( emblematy) padały z nieba tworząc puchowe zaspy. Zosia pomyślała, że wspaniale byłoby ulepić bałwana ( emblemat). Na początku Zosia zrobiła trzy kule, ułożyła je na sobie. Następnie z węgielków zrobiła oczy, a z marchewki nos, dorysowała uśmiech i bałwanek był gotów. Troszkę zmarzła w ręce więc czym prędzej pobiegła do domu.

Następnie dzieci odpowiadają na pytania:
Z czym kojarzy wam się zima?
Jaki kolor dominuje zimą?
Jakie znacie miesiące zimowe?
Jak należy ubierać się zimą?
Dzieci w tym czasie ubierają swoje czapki, szaliki i rękawiczki.

5. Piosenka o zimie – wspólne zaśpiewanie i zatańczenie znanej dzieciom piosenki „ Zimowa poleczka”.

6.Spotkanie z żywiołem zimy – wodą:
- dotykanie mokrą gąbką twarzy i rąk dzieci,
- wkładanie rąk do miski z wodą zimną i ciepłą ( określanie swoich doznań),
- dotykanie lodu,
- wkładanie lodu do miski z wodą zimną i ciepłą.

7.Zaprezentowanie zimowych instrumentów – dzwonków i trójkątów. - słuchanie dźwięku instrumentów,
- rozpoznawanie dźwięku dzwonków pośród innych instrumentów muzycznych, - próby grania na instrumentach przy piosence „ Sanna”,

8.Masaż relaksacyjny przy utworze A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Zima”.

Świeci gwiazda – rozcieranie palcami pleców od środka do zewnątrz promieniście,
Gwiazdek sto – stukanie opuszkami palców po całych plecach,
Skaczą dzieci – dłonie złożone w łódeczki oklepują całe plecy,
Hop, hop, hop – jw
Tu choinka – palcami rysujemy choinkę z jednej strony pleców,
Tam choinka - palcami rysujemy choinkę z drugiej strony pleców,
A tu uśmiechnięta minka – zataczamy całą dłonią półkole od jednego do drugiego boku,
W białym śniegu – dłonie złożone w piąstki zataczają duże koła na plecach
Suną sanki – energiczne głaskanie pleców otwartymi dłońmi z góry na dół,
A w tych sankach – jw
Dwa bałwanki – wszystkie palce złożone w dziobek rysują kółka

9.Bodźce smakowe - nauczyciel częstuje dzieci miętowymi cukierkami.

10.Zakończenie zajęć - zgaszeniem lampki.

11.Zaproszenie dzieci do stolików i wykonanie pracy plastycznej - krajobrazów zimowych ( malowanie białą farbą na niebieskim kartonie).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.