X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22354
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Robimy zapasy na zimę - scenariusz zajęć

Konspekt zajęć dla dzieci 5,6 letnich objętych rocznym przygotowaniem przedszkolnym

TEMAT ZAJĘĆ:

„Robimy zapasy na zimę” Zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami zapasów i przetworów jakie ludzie gromadzą na zimę w oparciu o zabawy dydaktyczne oraz. wiersz E.Szelburg - Zarembiny o tym samym tytule .

CELE OPERACYJNE
- dziecko potrafi uważnie słuchać tekstu mówionego
- dziecko potrafi wypowiadać się na podany temat
- umie nazwać owoce i warzywa
- zna kolory
- wie jakie zapasy ludzie robią na zimę
- dostrzega podobieństwa i różnicę
- przestrzega zasad obowiązujące w loteryjce
- potrafi wyróżnić głoski w nagłosie
- umie dokonać analizy wyrazu
- potrafi ocenić na oko wielkość zbiorów
- umie przyporządkować elementy jednego zbioru do elementów drugiego
- wie, kiedy zbiory są ....

ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Sylwety słoików z kolorowymi nakrętkami, kartoniki z narysowanymi owocami, sylwety owoców i warzyw, dwa kosze ....

FORMY...zbiorowa, grupowa


PRZEBIEG ZAJĘCIA

1.”Zapasy na zimę”:

-słuchanie wiersza E.Szelburg Zarembiny ilustrowanego sylwetami
-rozmowa na temat treści wiersza
-porównywanie zapasów o których jest mowa w wierszu ze spostrzeżeniami dzieci wyniesionymi z domu

2.”Konfiturowa loteryjka”- zabawa dydaktyczna. Utrwalenie nazw kolorów poznanych owoców i warzyw, ćwiczenia spostrzegawczości. Na tablicy (podłodze) umieszczone są sylwety słoików w dwóch rzędach. Zamknięcie każdego słoika jest w innym kolorze. Na słoiku pod tablicą rozłożone są kartoniki z owocami. Nauczyciel odkrywa kolejno kartoniki. Dzieci nazywają prawidłowo owoc , określają kolor i starają się wśród słoików odnaleźć taki, który ma przykrywkę w kolorze owocu np.: czerwona truskawkę kładziemy na słoik z czerwoną przykrywką. Po „zapełnieniu” słoików owocami , liczymy ile owoców zmieściło się do każdego słoika
3. „Co to jest?” – zabawa dydaktyczno – ruchowa
Dzieci swobodnie spacerują po sali omijając rozłożone na podłodze sylwety owoców i warzyw. Na polecenie nauczyciela „..Jest to na głoskę...”dzieci wybierają po jednej sylwecie owocu lub warzywa , których nazwa rozpoczyna się na głoskę podaną przez nauczyciela. Nauczyciel sprawdza czy dokonały prawidłowego wyboru. Następnie dzieci odkładają sylwety do przygotowanych dwóch koszy :sylwety owoców do kosza z napisem owoce, sylwety warzyw do kosza z napisem warzywa. Zabawa trwa tak długo dopóki dzieci nie zbiorą wszystkich warzyw i owoców.
4.”Owoce i warzywa” – segregowanie i porównywanie liczebności zbiorów

Zawartość koszy dzieci umieszczają na tablicy (podłodze): osobno owoce , osobno warzywa
Problemy dla dzieci :
-oceniają na oko czego jest więcej
-jak zbadać czy zbiory są równoliczne czy nie równoliczne (przez przyporządkowanie ich elementów
-jakich owoców ,warzyw jest najwięcej
-jakich owoców ,warzyw jest najmniej
-układanie owoców wg malejącej liczby elementów
-układanie warzyw wg wzrastającej liczby elementów

5.Praca plastyczna
Omówienie i nazywanie przetworów jakie widzą dzieci na obrazkach .

Wykonanie makiety słoika z przetworami .Ocena prac.

Wiersz : ,,Zapasy na zimę”- E. Szelburg – Zarembina
Gotujemy dziś zapasy
Na zimowe długie czasy
Już w piwnicy są ziemniaki i kapusta i buraki
Już w spiżarce sześć słoików
Słodkich jabłek też bez liku
Są borówki, konfitury
I prawdziwków cztery sznury
Bo mamusia nasza miła
O wszystko się zatroszczyła

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.