X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22329
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie liter - scenariusz zajęć w przedszkolu z elementami metody I. Majchrzak

Scenariusz zajęć wychowawczo – dydaktycznych
w grupie dzieci 4 – letnich

Data: 26.02.2014
Temat zajęć: W świecie liter.
CELE GŁÓWNE:
• Stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających nabywaniu i rozwijaniu zainteresowań czytaniem,
• Wprowadzenie dziecka w świat liter
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- poznaje i próbuje nazywać litery w swoim imieniu,
-potrafi odnaleźć swoją wizytówkę,
- układa swoje imię wg wzoru z rozsypanki literowej,
- rozpoznaje pierwszą literę swojego imienia
- dokonuje syntezy sylabowej swojego imienia
Metody:
słowna, działanie praktyczne, elementy metody dr I. Majchrzak, technika twórczego myślenia - skojarzenia.

Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna,

Środki dydaktyczne: wizytówki, lista obecności na dużym arkuszu, krzesełka z wizytówkami, , litery, tamburyno.


Przebieg zajęć:
1.Powitanie na hasło:
„Gdy przedszkolaki się spotykają na powitanie hurra wołają”
2.Sprawdzenie listy obecności

Na duży arkusz papieru nauczyciel przykleja imiona dzieci, z równoczesnym ich wybrzmiewaniem. Dzięki temu dziecko ma szansę na dokładne przyjrzenie się zapisowi imienia. Następnie, nauczyciel pokazuje wizytówkę ze swoim własnym imieniem – zachęca
i zaprasza dziecko do szukania wspólnych liter. Dzieci po kolei podchodzą do arkusza i szukają wspólnych liter. Imiona, które nie zostały przyklejone oznaczają, że osoby są nie w przedszkolu. Dzieci odczytują ich imiona.
3.„Deszcz wizytówek”

Dzieci poszukują „swojej wizytówki” wśród innych – rozsypanych przez nauczyciela. Wizytówki ułożone w kole na podłodze. Dzieci chodzą gęsiego odszukują swoją karteczkę z imieniem.
4. Krążą nasze imiona.

Dzieci siedzą w kole. Każde trzyma w rękach swoja wizytówkę. Na znak (uderzenie raz w tamburyno) dzieci podają wizytówkę do rąk sąsiada (krążą wizytówki). Na drugi znak (uderzamy dwa razy w tamburyno) dzieci przestają podawać wizytówkę. Następnie każde rozpoznaje, odczytuje wizytówkę, którą trzyma w ręku.
5.Czyje to krzesełko? Każde dziecko po kolei podchodzi do stolików i bierze swoje krzesełko z naklejoną wizytówką i ustawia na dywanie.
6.Gdzie usiadłem?

Dzieci siedzą na krzesełkach ustawionych w kole. Na dźwięk tamburyna podnoszą się i idąc mówią wyliczankę "kipi kasza, kipi groch, lepsza kasza niżli groch" i w tym momencie siadają na najbliższym krzesełku i odczytują wizytówkę.
7.Zabawa"loteryjka"

Dzieci siedzą przy stolikach przed każdym leży jego wizytówka. Nauczyciel pokazuje lub mówi jakąś literę małą lub wielką, a dzieci zaznaczają pisakiem w swoich wizytówkach.
8.Ułóż swoje imię.

Nauczyciel rozsypuje na dywanie wielkie i małe litery zadaniem dziecka jest odnalezienie pierwszej litery swojego imienia. W trudniejszej wersji nauczyciel wręcza dzieciom koperty z literkami składającymi się na imię każdego z nich. Zadaniem dziecka jest złożenia swojego imienia. Najpierw robi to wg wzoru, a następnie próby z pamięci.
9.„Czyj to domek?” – zabawa ruchowa

Dzieci biegają na przerwie w muzyce odszukują „swój domek” – kółka z szarfy oznakowanego wizytówką dziecka.
10.Utrwalenie

Dzieci otrzymują sylwetę konturową pierwszej litery swojego imienia i wypełniają ją papierem kolorowym lub plasteliną.
11.Ewaluacja Dzieci otrzymują karteczkę z pierwszą literą swojego imienia w wkładają ją do odpowiednich kopert na tablicy- z uśmiechniętą bądź smutną miną.
12. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.