X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22238
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bez złości mamy więcej radości - rozpoznawanie emocji pozytywnych i negatywnych. Scenariusz zajęć

Prowadząca: Dorota Kowalska
Grupa wiekowa: 3-4 latki
Temat kompleksowy: "Co nam wiosna przyniosła"
Temat dnia:"Bez złości mamy więcej radości"- słuchanie opowiadania n-la i rozmowa na jego temat w formie pytań i odpowiedzi.Rozpoznawanie i nazywanie emocji pozytywnych i negatywnych: radości,smutku złości.
Wyrabianie umiejętności komunikowania się w sposób werbalny i niewerbalny z wykorzystaniem zabaw ruchowych integrujących grupę,kostki mimicznej,mapy mentalnej.

Cele ogólne:
-rozwijanie umiejętności rozpoznawania różnych stanów emocjonalnych u siebie i innych oraz ich nazywanie
-wykorzystywanie różnych form zabaw do nabywania umiejętności radzenia sobie z różnorodnymi emocjami
-doskonalenie umiejętności uważnego słuchania i komunikatywnego wypowiadania się
-czerpanie i okazywanie radości ze wspólnej zabawy i realizacji zadań podejmowanych w grupie
-nabywanie wrażliwości na potrzeby innych , wczuwanie się w ich stany emocjonalne
-rozwijanie sprawności grafomotorycznej, prawidłowy uchwyt pisarski
Cele operacyjne - Dziecko:
-nazywa uczucia :smutku,radości, złości i wiąże je z określonymi sytuacjami
-rozróżnia emocje pozytywne od negatywnych
-przez dłuższą chwilę skupia uwagę na słowach n-la
-czerpie radość ze wspólnych zabaw ruchowych
-wykonuje polecenia n-la i bezpiecznie porusz się w określonej przestrzeni bez potrąceń
-respektuje prawo do udziału w zabawach i zajęciach przez wszystkie dzieci
-zgodnie funkcjonuje w zabawie i sytuacjach zadaniowych
-dzieli wyrazy na sylaby
-przelicza elementy zbioru do 6

Metody pracy:
-słowna- opowiadanie,rozmowa, instrukcje słowne nauczyciela
-oglądowa- pokaz,obserwacja
-czynna-udział dzieci w zajęciach i zabawach,zadań stawianych do wykonania

Formy pracy:
-indywidualna
-z całą grupą

Środki dydaktyczne:
ilustracje przedstawiające różne uczucia,opowiadanie,kostka mimiczna,chusta animacyjna,tamburyno,płyta z muzyką,mapa mentalna,pudełko, karty pracy dla każdego dziecka ,kredki, flamastry,ołówki,


Przebieg zajęcia:

1.Zabawa integracyjna "Pociąg sylab"-ćwicząca słuch fonematyczny i zachęcająca dzieci do wspólnej pracy.

Każdy swoje imię ma
każdy swoje imię zna
Grzecznie dzisiaj tu chodzimy
swoje imię podzielimy

2."Bez złości mamy więcej radości"-opowiadanie n-la o mieszkańcach małego domku i ich kłopotach z nieproszonym gościem.
3.Rozmowa n/t opowiadania w formie pytan i odpowiedzi
- kto mieszkał w domku
- jak zachowywali się jego mieszkańcy w stosunku do siebie
- kto przyszedł do domku Kasi i jak zachowywali się jego mieszkańcy
- kto nie chciał przyjść w odwiedziny
- jaki prezent otrzymali i jak go wykorzystali
- czy radość i zgoda ponownie wróciły do domku
4."Podróż do krainy złości,radości i smutku"- prezentacja ilustracji,opisanie widocznych emocji na poszczególnych stacjach.Odtwarzanie emocji wg. instrukcji słownej nauczyciela.
5."Kostka uczuć"-zabawa dydaktyczna- nazywanie emocji,ćwiczenia w liczeniu.
6."Tratwa ratunkowa"- zabawa ruchowa z wykorzystaniem chusty animacyjnej ucząca dzieci wzajemnej pomocy i empatii w trudnych sytuacjach.
7."Mapa mentalna i pudełko złości"- nazywanie prezentowanych emocji, wybór tych negatywnych ,podawanie przez dzieci sposobów ich unikania. Schowanie złych emocji do pudełka złości i usunięcie go z sali.
8.Gimnastyka wyciszająca do muzyki z wykorzystaniem szarf.
9.Praca przy stolikach z wykorzystaniem kart pracy, realizowana na dwóch poziomach,rozwijanie sprawności grafomotorycznej:
I poziom- tworzenie rysunku słoneczka poprzez łączenie kropek w linię ciągłą (bez odrywania narzędzia pisarskiego),samodzielne dorysowywanie promieni i buzi
II poziom- kalkowanie linii pętelkowej wg wzoru, kolorowanie rysunku

10.Podsumowanie zajęcia i pracy dzieci-podziękowanie za dobrą zabawę,udzielenie pochwał.

"BEZ ZŁOŚCI MAMY WIĘCEJ RADOŚCI"- opowiadanie nauczycielki

Autor:Dorota Kowalska
Za górami , za lasami ,wśród pól, na polance otoczonej sadem ,stał domek, a w nim mieszkała Kasia wraz ze swoimi zwierzątkami:brodatą kózką,łaciatą krówką i różową świnką.
Wszyscy ONI żyli w wielkiej przyjaźni wspólnie mieszkali,bawili się,robili dobre uczynki,mówili sobie miłe słówka ;proszę dziękuję,przepraszam,pomagali w potrzebie.
Cała gromada oczekiwała nadejścia wiosny i nastania ciepłych dni,po to by miło spędzać chwile w promieniach wiosennego słońca. Jednak pewnego dnia stało się coś niedobrego.
Do domku wkradła się ZŁOŚĆ.Od tego dnia Kasia i jej zwierzęta kłóciły się ze sobą ,obrażały,mówiły niemiłe słówka,popychały się,krzyczały na siebie,jedno drugiemu nie chciało w niczym pomóc. Zamiast uśmiechu na twarzach zagościła zła pełna złości mina. ZŁOŚĆ bardzo się z tego cieszyła.Gdy dowiedziała się o tym WIOSNA było jej bardzo smutno i wcale nie chciała przyjść do mieszkańców małego domku. Patrzyła tylko z daleka kiedy przyjaciele przestaną się kłócić i pogodzą. Dnia mijały, a w domku Kasi na następowały żadne zmiany.

WIOSNA postanowiła coś z tym zrobić.

Pewnego dnia Kasia i jej zwierzęta otrzymały od WIOSNY prezent, było to tajemnicze pudełko.Wszyscy długo myśleli co zrobić z pudełkiem aż wymyślili. Gdy ZŁOŚĆ spała złapali ją ,włożyli do pudełka,zamknęli i zakopali w ogródku.
W małym domku zapanowała zgoda i porządek.
Wszyscy znowu byli dla siebie mili,uczynni i przyjaźni,uśmiech i radość znowu zagościł na ich twarzach .
A WIOSNA widząc to przyszła do nich z wielkim bukietem wiosennych kwiatów śpiewając wraz ze skowronkami pieśń radości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.