X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 22178
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróże po Europie. Z wizytą u królowej - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie dz. 5l
A. Napiórkowska

Temat kompleksowy: Podróże po Europie
Temat zajęć: Z wizytą u królowej
Cele ogólne:
zdobywanie wiadomości o krajach Unii Europejskiej na przykładzie Wielkiej Brytanii
utrwalanie pojęć matematycznych dotyczących długości i szerokości
ćwiczenie pamięci i koncentracji uwagi poprzez stopniowe nauczanie piosenki z gestem
rozwijanie ekspresji ruchowej oraz pomysłowości i fantazji w wykonywaniu pracy plastycznej
Cele operacyjne:
dziecko wie, że Wielka Brytania jest wyspą a jej stolica jest Londyn
śpiewa piosenkę ilustrowaną ruchem
wykonuje ćwiczenia wymagające wyobraźni ruchowej
wypowiada się na temat ilustracji
porządkuje przedmioty ze względu na długość i szerokość
używa określeń: najdłuższa, najkrótsza, najszersza, najwęższa
odtwarza prosty układ choreograficzny
celuje do obręczy
ozdabia szablon kapelusza gotowymi elementami według własnego pomysłu
Metody pracy: słowna, oglądowa, aktywizująca
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
elementy stroju królewskiego
mapa Europy
emblematy taksówki londyńskiej oraz piętrowego autobusu
guma do skakania
zdjęcia rodziny królewskiej, Pałacu Buckingham, Big Bena, gwardzistów i in.
kredki i worek do losowania
tamburyn
pasek długości 4,25 m do demonstracji – długość wskazówki Big Bena
koperty z trzema papierowymi wskazówkami różnej długości i szerokości dla każdego dziecka
płyta zespołu Queen
monety i obręcz
szablony kapeluszy oraz dowolne ozdoby w kolorach szablonu


Przebieg zajęć
1. N pokazuje elementy stroju królewskiego. Pyta do kogo należą i czy w dzisiejszych czasach można spotkać prawdziwą królową lub króla.
2. N informuje, że wybieramy się dziś na wycieczkę do kraju, w którym mieszka prawdziwa królowa. N informuje, że kraj ten nazywa się Wielką Brytanią, leży na wyspie, a jego stolicą jest Londyn. N pokazuje Wlk. Brytanię na mapie.
3. N prezentuje dz emblematy czarnej londyńskiej taksówki oraz piętrowego autobusu. Informuje dz, że takie pojazdy można spotkać na londyńskiej ulicy. N zaprasza dz do przejażdżki ulicami Londynu autobusem zorganizowanym z gumy do skakania.
4. Dz wsiadają do autobusu. N zaprasza do wspólnego śpiewania piosenki popartej gestem
Tekst piosenki: Koła autobusu kręcą się, kręcą się, kręcą się /2x
Cały dzień
Wycieraczki skrzypią skrzypu, skrzyp, skrzypu, skrzyp, skrzypu,
skrzyp/2x
Cały dzień
Klakson w autobusie pip, pip, pip, pip, pip, pip, pip, pip, pip/2x
Cały dzień
Dzieci w autobusie gadu, gadu, gadu, gadu, gadu, gadu, gadu, gadu,
gadu/2x
Cały dzień
Kierowca autobusu dosyć już, dosyć już, dosyć już/2x
Cały dzień
A koła autobusu...
5. N informuje, że dojechaliśmy do Pałacu Buckingham, w którym mieszka rodzina królewska. N informuje po czym można poznać, że królowa jest w pałacu. Dz oglądają zdjęcie pałacu i odpowiadają czy królowa aktualnie w nim jest. N prezentuje zdjęcie gwardzisty i informuje, że strzeże on wejścia do pałacu. N prezentuje zdjęcia królowej Elżbiety II i informuje, że panuje ona od 60 lat – w tym roku obchodziła jubileusz. Dz oglądają zdjęcia rodziny królewskiej i wypowiadają się na ich temat.
6. N proponuje zabawę ruchową. Spośród dziewczynek wybiera królowa w drodze losowania. Królową zostaje ta, która wylosuje złotą kredkę. Królowa zasiada na tronie. N gra na tamburynie, dz biegają, na przerwę królowa wstaje a dzieci się kłaniają.
7. N zaprasza dz w dalszą podróż. Grupa śpiewa piosenkę z gestem.
8. N informuje, że dojechaliśmy do gmachu parlamentu brytyjskiego. Informuje, że przy parlamencie znajduje się ogromny dzwon (14 tonowy) i zegar o nazwie Big Ben – pokazuje zdjęcie. N prezentuje 4,25 m pasek – informując, że taką długość ma wskazówka tego zegara.
9. N demonstruje zegar i omawia jego części po czym rozdaje dzieciom koperty, w których dla każdego przygotowane są trzy wskazówki zegara. Dz mają za zadanie ułożyć je od najdłuższej do najkrótszej. Następnie prosi by ułożyły je od najwęższej do najszerszej. Dz wypowiadają się na podstawie własnych spostrzeżeń. N zbiera koperty
10. Dz wsiadają do autobusu, śpiewają piosenkę.
11. N informuje, że dojechały do największego królewskiego parku w Londynie – zwanego Hyde Parkiem. N informuje, że odbywały się tutaj koncerty wielkich gwiazd światowej muzyki. N zaprasza do odsłuchania utworu zespołu Queen (tłumaczy nazwę zespołu) , dz tańczą w parach. Utrwalanie figur poznanych na rytmice.
12. N pyta dz, które chciałyby wrócić kiedyś do Londynu. Chętnym rozdaje monety. Dz wrzucają je do fontanny – celują do obręczy. N podsumowuje informacje o zwiedzanym kraju – krótko.
13. N prezentuje kapelusz. Informuje, że na kobietę w kapeluszu mówi się w Wlk. Brytanii – Lady. Zaprasza do wykonania pracy plastycznej – królewskiego kapelusza. Dz dowolnie ozdabiają kapelusz.
14. Prezentacja wykonanych prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.