X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21718
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poszukiwanie świąt w krajach UE - scenariusz spotkania świątecznego z rodzicami w grupie IV

Cele ogólne:
- integracja grupy dzieci z dwóch grup wiekowych (młodszej i starszej),
- zapoznanie dzieci z tradycjami dotyczącymi Świąt Bożego Narodzenia,
- czerpanie radości ze spotkań tradycyjnych dla kultury UE,

Cele operacyjne:
Dziecko:
- uważnie słucha opowiadania,
- bierze czynnie udział w proponowanych zadaniach,
- współpracuje i współdziała w zespole,
- reaguje ruchem na sygnały dźwiękowe,
- układa, wykleja, buduje zgodnie z zalecaną instrukcją,
- śpiewa kolędy,
- poznaje zwyczaje świąteczne krajów UE,
- składa życzenia swoim najbliższym.

Metody:
- metoda praktyczna,
- metoda aktywizująca.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.

Podstawa programowa: I- 1,2; III- 1,2,3; V-3; VII- 2; VIII- 1,2; XIV-2,3,7.


PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:

1.Zaproszenie dzieci z rodzicami do kręgu. Rodzice siadają za dziećmi. Nauczyciel prosi rodziców oraz dzieci by podczas zajęć panował porządek i każdy po wykonaniu zadania powracał na swoje miejsce.

2.(Piosenka: De Su- Kto wie czy za rogiem). Taniec – przytulaniec. Dzieci witają się z rodzicami w tańcu.

3.Opowiadanie. N-el rozpoczyna opowiadanie.

Dawno, dawno temu, za górami, za lasami, w bardzo małej krainie mieszkały krasnoludki. Były duże i małe, grubiutkie i szczuplutkie, wszystkie bardzo miłe, radosne i szczęśliwe. Zawsze ubrane w zielone pelerynki i czerwone czapeczki. (nauczyciel, dzieci i rodzice zakładają czapeczki przyniesione z domu).
Jak każdego roku czekały na Boże Narodzenie. Pewnego dnia podczas zabawy, małe krasnoludki znalazły tajemniczy list.
- Ciekawe, co to takiego?- zaniepokoiły się.
Jeden z nich, największy i najmądrzejszy wziął list do ręki i zaczął czytać: (prowadzący wyciąga list z koperty i zaczyna czytać).
„Za sprawą czarodziejskiego zaklęcia, rzuconego przez złego czarownika Świąt Bożego Narodzenia nie będzie. Na całym świecie już nigdy nie spadnie śnieg, zwiędną wszystkie drzewka iglaste, renifery przestaną szybować po niebie, a Mikołaj nie przyniesie prezentów.
Jednakże, jeśli znajdzie się jakiś śmiałek, który odważy się uratować święta, wszystko będzie jak dawniej”.

(Piosenka: PIN- Święty czas). Małe krasnalki strasznie się zmartwiły i zasmuciły. Nie wiedziały, co robić. Postanowiły o wszystkim opowiedzieć dużym krasnalom. Odbyła się wielka narada, na której postanowiono, że wszyscy udadzą się w podróż poszukiwaniu magii świąt. Wkrótce tak też się stało. Rodzina krasnoludków podzieliła się na mniejsze gromadki, by łatwiej i bezpieczniej im się wędrowało.

4.Podział na grupy (dzieci losują z torebki na prezenty gwiazdki w 4 kolorach i z pomocą rodzica przyczepiają do bluzeczek). Od tej pory wszystkie zadania będą wykonywane w kilkuosobowych grupach.

Krasnale wędrowały bardzo długo. Wreszcie dotarły do Finlandii. Tam przywitało ich stado przepięknych reniferów. Okazało się jednak, że są one bardzo smutne, gdyż złe zaklęcie sprawiło, że nie potrafiły już szybować. Przyjazne krasnalki postanowiły, więc przypomnieć reniferom jak wykonać to nie łatwe zadanie.

5.Taniec reniferów do muzyki „Siedem Reniferów”. Dzieci tworzą sanie z rodzicami, na dźwięk dzwoneczka zamieniają się miejscami, wciąż jednak trzymając się za jedną rękę. (Siedem Reniferów).

Gdy renifery nauczyły się już trudnej sztuki latania odważne krasnoludki powędrowały dalej. W końcu usłyszały potężne bicie zegara. (dźwięk dzwonu)To Big Ben oznajmiał im, że dotarli do Anglii. Od mieszkańców dowiedzieli się, że dzieci w tym państwie bardzo lubią ubierać świąteczne drzewka i zawsze to czynią ze swoimi bliskimi. Niestety zły czar sprawił, że zapomniały jak to się robi. Cała, więc rodzina kochających się krasnali postanowiła im pomóc.

6.Wykonanie zadania z wyprawki czterolatka Razem w Przedszkolu Czterolatka WSiP. Składanie drzewka i ozdabianie go drobnymi elementami z pomocą rodziców. (piosenka: Wham- Last Christmas).

Gdy skrzaty ukończyły zadanie wyruszyły w dalszą podróż. Nie minęło wiele czasu, gdy ich oczom ukazały się czerowno-białe serduszka. To oznaczało, że dotarły do Danii. Tam dowiedziały się o wspaniałym miejscu, którym jest Legoland, gdzie wszystko zbudowane jest z klocków. Wspaniałomyślne stworzenia zdecydowały się wybudować pojazd św. Mikołajowi.

7.Budowanie w grupach z klocków wymyślonych pojazdów.

Kiedy sanie były już gotowe można było wyruszyć w dalszą drogę. Za sprawą cudownych dźwięków, które krasnale zbierały do swojej torby podróżnej, dotarły do Norwegii. Myślały, że to już tu znajdą Mikołaja. Jednak to nie on był tam najważniejszy. W Norwegii, bowiem dzieciom i ich rodzicom ogromną radość sprawiało śpiewanie kolęd. Krasnale przypomniały sobie o zebranych w drodze dźwiękach. Wyjęły je z torby i ułożyły z nich melodię znanej i lubianej kolędy. Potem wspólnie z mieszkańcami zatańczyły i zaśpiewały.

8.Śpiewanie kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Wykonanie tańca w dwóch kołach. Chłopcy i Panowie w wewnątrz, dziewczynki i Panie na zewnątrz.(według pomysłu prowadzącego)

Krasnoludki po wspaniałej zabawie udały się w kierunku Austrii. Tam dowiedziały się, że drzewka nie tylko dekorowane są w domach, ale że ubiera się również wszystkie te, które rosną w parkach. Bardzo chciały pomóc dzieciom w Austrii w ich udekorowaniu. Postanowiły, więc wraz z nimi wykonać kolorowe łańcuchy.

9.Wykonanie łańcuchów z kolorowych pasków papieru.(przygotowanych wcześniej przez nauczyciela)

Krasnale były prawie zadowolone. Miały bowiem już: szybujące renifery, wystrojone choinki, melodyjne kolędy i wspaniałe sanie. Brakowało im jednak jeszcze Mikołaja. Wszystkie zastanawiały się gdzie mogłyby go znaleźć. Wtedy jeden z krasnoludków otworzył Księgę Mądrości, w której było napisane, że dzieci mieszkające we Francji bardzo lubią robić sobie zdjęcia z brodatym, który roznosi prezenty.
Gdy wreszcie tam dotarły, okazało się, że Księga Mądrości wcale nie kłamie. W każdym francuskim domu było mnóstwo zdjęć dzieci z Mikołajem. Niektóre z nich były już bardzo stare i trzeba było je troszkę udoskonalić. Tak też się stało.

10.Wyklejanie watą białych miejsc na portrecie Mikołaja.(przygotowanych przez nauczyciela na dużych arkuszach papieru)

Szczęśliwe krasnalki po długiej podróży powróciły do domu. Bardzo zmęczone wyprawą, szybko zasnęły. Nazajutrz obudził ich błysk choinkowych lampek i melodia kolędy. W świątecznym nastroju złożyły sobie życzenia.

11.Złożenie życzeń przez nauczyciela w imieniu Dyrekcji i Pracowników Placówki

Spotkajmy się przy stole,
podzielmy się sercami,
z tymi, którzy są teraz
i co byli z nami.
Bo Bóg rozdaje miłość
-wszystkim, bez wyjątku-
zesłaną na ziemię
w ubogim Dzieciątku.

Niech ten szczególny czas
Świąt Bożego Narodzenia
będzie dla Was okazją do spędzenia
miłych chwil w gronie najbliższych,
w atmosferze pełnej miłości
i wzajemnej życzliwości,
a Nowy Rok stanie się czasem
spełnionych marzeń i nadziei.

Potem podzieliły się opłatkiem.

12.Rozdanie opłatka wszystkim uczestnikom zajęć.

I usiadły do pięknie udekorowanego stołu, by skosztować świątecznych smakołyków.

13.Wspólne kolędowanie i poczęstunek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.