X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21141
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Muchomorów nie zbieramy! Scenariusz zajęć

CELE OGÓLNE:
- rozwijanie umiejętności przeliczania w zakresie trzech
- rozwijanie umiejętności orientacji w przestrzeni
- wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa podczas grzybobrania

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- potrafi poprawnie przeliczyć elementy w zakresie 3
- potrafi prawidłowo umieścić szablon grzybka w punkcie przestrzeni wskazanym przez nauczyciela (nad sobą, na, obok, za, przed, w ręce)
- rozumie, dlaczego nie każdy człowiek może udać się na grzyby

METODY:
- praktyczne – zabawy dydaktyczne, zabawa ruchowa, ćwiczenie relaksacyjne
- podająca – piosenka, rozmowa, pogadanka
- eksponująca – ilustracje grzybów, szablony grzybów, koszyk

FORMY PRACY:
- zbiorowa – jednolita
- indywidualna – jednolita

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
piosenki Joanny Bernat „Grzybki”, ilustracje grzybów (maślak, muchomor czerwony, pieczarka, koźlarz, borowik), utwór „Pizzicato” wg Batii Strauss, chustka dla każdego dziecka, grzechotka, szablony grzybów jadalnych i niejadalnych, obręcz dla każdego dziecka, koszyk, dowolna muzyka relaksacyjna

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

I.
1. Słuchanie piosenki Joanny Bernat „Grzybki”; rozmowa na temat piosenki:
- Co Pani Jesień zobaczyła przy dróżkach?
- Na czym rosły grzybki?
- Co ma każdy grzybek?
- Jak nazywa się „nóżka” grzyba? – wskazanie przez chętne dziecko kapelusza oraz trzonu grzyba na ilustracji
- Jakich grzybków nie zbierała Monika?
- Dlaczego zostawiła muchomory?
2. Pogadanka na temat zasad bezpiecznego grzybobrania przy użyciu ilustracji grzybów; zwrócenie uwagi na podział grzybów na jadalne i niejadalne; powtórzenie nazw niektórych grzybków (maślak, muchomor czerwony, pieczarka, koźlarz, borowik)
3. Zabawa ruchowa „Wyprawa do lasu” do utworu „Pizzicato” wg Batii Strauss – chodzenie na paluszkach w rytm muzyki z chustką narzuconą na głowę – utrwalenie zasady przestrzegania ciszy podczas wycieczki do lasu
4. Zabawa dydaktyczna „Zbieramy grzyby” – zbieranie przez każde dziecko ilustracji jadalnych grzybków do obręczy zgodnie z liczbą uderzeń wystukanych przez nauczyciela na grzechotce, np. 3 uderzenia – 3 maślaki; wspólne przeliczanie grzybków
5. Zabawa dydaktyczna „Grzybek i koszyk” – układanie szablonu grzybka względem koszyka przez chętne dzieci: nad koszykiem, na, w, obok, za, przed, pod
6. Zabawa dydaktyczna „Gdzie jest grzybek?” – spacerowanie przez dzieci po dywanie wśród szablonów grzybków podczas słuchania piosenki „Grzybki”; na przerwę w muzyce układanie przez każde dziecko zabranego z dywanu szablonu jadalnego grzybka w określonym punkcie przestrzeni podanym przez nauczyciela (nad sobą, na, pod, obok, za, przed, w ręce)
7. Ćwiczenie relaksacyjne „W lesie” – wyciszenie się po zajęciu poprzez leżenie na dywanie podczas słuchania spokojnej muzyki relaksacyjnej


II.
1. Zabawa orientacyjno – porządkowa „Jadalne grzybki”
2. Zabawa z elementem równowagi „Grzybki”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.