X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21133
Przesłano:

Konspekt "Pies przyjaciel człowieka", metody story-line

Imię i nazwisko nauczyciela: Wioleta Dudzińska
Przedmiot: zajęcia zintegrowane
Klasa: II d
Data: 11 grudnia 2012r.
Temat dnia: Pies- przyjaciel człowieka
Realizowany element podstawy programowej:
Treści nauczania:
Rozumie polecenia i właściwie na nie reaguje.
Obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi, chce zrozumieć to, co przekazują.
Pisze czytelnie i estetycznie (przestrzega zasad kaligrafii).
Wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia.
Utrzymuje porządek wokół siebie.

Realizowany standard wymagań egzaminacyjnych:
Czytanie: odczytuje różne teksty, w tym instrukcje, rozumie znaczenie podstawowych symboli występujących w opisach.
Rozumowanie: domyśla się przyczyn, przewiduje skutki wydarzeń bliskich życiu i swoich doświadczeń, wyraża własne opinie i próbuje je uzasadnić, wyjaśniając swoje stanowisko, używa odpowiednich argumentów.
Pisanie: dba o estetykę i czytelność zapisu.
Wykorzystanie wiedzy w praktyce: rozumie potrzebę stosowania zasad bezpieczeństwa.
Realizowane zagadnienia programów naprawczych:
Zwracanie uwagi na poprawne pod względem stylistycznym odpowiedzi.
Samodzielność wykonywanych zadań.

Cele lekcji:
Cele główne:
- Poznanie psa jako przyjaciela człowieka oraz jako zwierzę, które może być niebezpieczne.
- Poznanie sposobu zachowania się w przypadku ataku agresywnego psa.
Uczeń:
Potrafi zamykać myśli w zdaniu.
Wie, jak należy opiekować się psem.
Wie, w jaki sposób psy pomagają ludziom.
Umie przyjąć postawę obronną w razie kontaktu z psem agresywnym.
Wie, jak należy zachować się w kontakcie z nieznajomym psem.
Wie, jak wygląda pies gotowy do ataku.

Formy i metody pracy:
- indywidualna jednolita, zbiorowa jednolita,
- aktywizująca metoda story-line, oglądowa, słowna, pokaz.
Pomoce dydaktyczne:
- ilustracje przedstawiające psy (przewodnik, ratownik, terapeuta, zaprzęgowy, policyjny), płyta CD z piosenką „Mój pies i ja”, magnetofon, sylwetka psa, lista ostrzeżeń przed psem (zdania i ilustracje), napisy: „ogon postawiony i nastroszony, zjeżona sierść, uszy postawione, zmarszczony nos, uniesione wargi, zęby dobrze widoczne”, karta pracy, test „Czy byłbyś dobrym opiekunem psa?”, instrukcja i schemat do wykonania psa techniką orgiami.
Przebieg lekcji:

Ogniwa lekcji

Część wstępna
1.Mówi: „Na tej lekcji spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: Czy pies jest wrogiem czy przyjacielem człowieka?”

2.Opowiada historię:
Epizod I: Zdziwienie.
Grześ wracał zadowolony ze szkoły. Po drodze jak zawsze zapukał do drzwi sąsiada, który był człowiekiem starszym
i schorowanym. Mieszkał sam. Miał bardzo słaby wzrok. Chłopiec stojąc przed drzwiami usłyszał dziwne dźwięki, a po chwili ujrzał sąsiada. Jednak pan Zbyszek nie był sam. Obok jego nogi siedział pies, którego Grześ widział po raz pierwszy. Sąsiad głaskał delikatnie psa po głowie, a ten siedział spokojnie.

3.Pytanie kluczowe:
Jak właściciel powinien zajmować się swoim psem?

4. Rozwiążcie test, a dowiecie się czy bylibyście dobrymi opiekunami psa.

TEST- CZY WIESZ JAK OPIEKOWAĆ SIĘ PSEM?
Rozwiąż test wybierając tylko jedną odpowiedź. Z zaznaczonych liter odczytaj i zapisz hasło.
1) Twój pies chce wyjść na dwór. Co robisz?
P) wychodzę z nim,
G) zamykam go w pokoju,
H) idę na dwór, ale sam.
2) Co dałbyś psu do jedzenia?
L) słodycze,
I) karmę dla psów,
K) nic.
3) Twój pies jest chory. Co robisz?
Z) zamykam go w pokoju,
E) idę z nim do weterynarza,
R) podaję psu leki z domowej apteczki mamy.
4) Wychodzisz z psem na spacer i ...
S) prowadzisz go na smyczy,
M) przywiązujesz do drzewa i idziesz się bawić,
O) odpinasz smycz i wracasz do domu sam.

HASŁO: __ __ __ __
Jeśli twoje hasło brzmi: PIES, to gratuluję. Nadajesz się na opiekuna psa.


Część główna- realizacja tematu
1.Przedstawia kolejną część historii: „Epizod II: Dlaczego oczy pana Zbyszka mają ogon?
Grzesiowi bardzo spodobał się pies, który wyglądał przyjaźnie.
-Ach w końcu jesteś. Grzesiu, chciałem przedstawić ci mojego nowego przyjaciela-rzekł pan Zbyszek wskazując na czworonoga.
-Też bym chciał takiego mieć- pomyślał chłopiec zerkając na zwierzę.
-To jest Maks. Teraz będzie moimi oczami- powiedział dumnie mężczyzna.
-Oczami?- spytał Grześ niedowierzając własnym uszom.
Mężczyzna zaśmiał się i zaprosił chłopca na herbatę i ciastka.

Pytania kluczowe:
2.Co miał na myśli pan Zbyszek mówiąc, że Maks będzie jego oczami?

Umieszcza na tablicy ilustrację z psem przewodnikiem.

3.W jaki sposób psy mogą pomagać ludziom?

4. Prosi o przyczepienie kolejnych ilustracji z psami.

5. Prosi o podpisanie zdjęć na karcie pracy.


6. Czyta kolejny epizod.
Epizod III: Spotkanie z psem.
Pan Zbyszek poprosił Grzesia o zrobienie zakupów. Chłopiec jak zwykle z chęcią wybrał się do sklepu. Idąc ścieżką zobaczył biegającego po trawie psa. Był to duży czworonóg, o lśniącej, puszystej sierści. Grześ szedł dalej i przechodząc tuż obok podniósł piłkę, którą przed chwilą bawił się pies. Bardzo to psa rozdrażniło.

7. Pytania kluczowe:
Dlaczego pies zareagował agresywnie?
Jakie zachowania człowieka mogą rozdrażnić psa?

8. Umieszcza na tablicy zdania zapisane w formie zakazów i ilustracje przedstawiające niewłaściwe zachowania człowieka wobec psa. Prosi o odczytanie zdań i dopasowanie do nich ilustracji.
Informuje, że właśnie stworzyliśmy „listę ostrzeżeń przed psem”.
Jeśli zauważysz tabliczkę „UWAGA ZŁY PIES”- nie wchodź bez zaproszenia właściciela domu.

Lista zdań:
Nie ciągnij psa za ogon.
Nie podchodź do psa, kiedy on je.
Nie głaszcz psa, gdy nie ma przy nim właściciela.
Nie zabieraj szczeniaka jego mamie.

9. Pytanie kluczowe:
Po czym można poznać, że pies jest rozdrażniony?


10. Umieszcza sylwetkę psa na tablicy.
Prosi o umieszczenie napisów w odpowiednich miejscach sylwetki psa.

Podpisy do sylwetki:
-ogon postawiony i nastroszony,
- zjeżona sierść,
-zęby dobrze widoczne


11.Czyta:
Epizod IV: Ochronny żółw.
Grześ zbladł i już chciał uciekać przed psem. Rzucił piłkę na trawę i zrobił żółwika. Pies podbiegł do chłopca, powąchał go, zabrał swoją piłkę i odszedł.

12. Pytanie kluczowe:
Jak należy się zachować, gdy zaatakuje nas pies?

1. Zaprasza dzieci na dywan.
Demonstruje pozycję żółwia, mówiąc: „Spleć dłonie do wewnątrz, kciuki schowaj w dłonie swe. Ręce umieść za głową osłaniając uszy. Kucnij, uklęknij, głowę przyciągnij do kolan.


3. Odpowiadają na pytanie. Podają różne sytuacje w jakich psy pomagają ludziom.


5. Podpisują zdjęcia: pies ratownik, pies pasterski, pies terapeuta, pies zaprzęgowy, pies przewodnik.


Przerwa śródlekcyjna- śpiewanie piosenki „Mój pies i ja”.


Część końcowa

1. Kończy historię:
Epizod V:
Grześ podniósł się z kolan, popatrzył na psa, który był już daleko od niego. „Ach to moja wina. Psa nie wolno drażnić, wtedy może być naszym prawdziwym przyjacielem”- pomyślał chłopiec i zaniósł zakupy sąsiadowi.

2. Złóżcie pieska-przyjaciela według instrukcji i schematu podanego w zadaniu. (piesek origami).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.