X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21099
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Kolory Polski" - ćwiczenia grafomotoryczne do wiersza Cz. Janczarskiego

Scenariusz zajęć

Temat: „Kolory Polski”- ćwiczenia grafomotoryczne do wiersza
Cz. Janczarskiego.

Cele:
1. Ogólne:
- kształtowanie poczucia przynależności do narodu i kraju,
- prezentacja symboli narodowych: barw narodowych,
- prezentacja literatury związanej z tematem dnia,
- inspirowanie indywidualnych wypowiedzi dzieci,
-ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej wyrazów o budowie fonetycznej zgodnej
z zapisem,
- kształtowanie umiejętności liczenia,
- zdobywanie doświadczeń przez wykonywanie prac z zastosowaniem różnorodnych
technik plastycznych.
2. Szczegółowe: (dziecko)
- uczestniczy w rozmowie na temat symboli narodowych,
-potrafi przeliczać elementy w zakresie 6,
-kreśli, nakleja.
-wykonuje prace plastyczną,
- aktywnie uczestniczy w zabawach muzyczno - ruchowych.
Metody:
- czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku,
- oglądowe: obserwacji i pokazu,
- słowne: rozmowy, sposoby społecznego porozumiewania się, żywego słowa, objaśnienia
i instrukcje.
Formy: praca z całą grupą, praca w małych zespołach, praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z piosenką, wiersz Cz. Janczarskiego, rysunek flagi Polski, rebus z literami, białe kartoniki, cyfry – rozsypanka 1-6, czerwona chustka, karta pracy z kształtem flagi, wzory sensoryczne na karcie pracy, markery, koszulki, czerwone prostokąty, karteczki białe
i czerwone z cyframi.


Przebieg zajęcia:
1.Powitanie piosenką: „Wszyscy są” (pedagogika zabawy - Klanza).
2. Słuchanie wiersza Cz: Janczarskiego pt.: „Barwy ojczyste”. Wypowiedzi dzieci na temat: co to jest flaga, jakie ma kolory flaga Polski, co oznaczają barwy na fladze. Prezentacja flagi Polski.
3. „Deszcz wizytówek” – odszukanie liter z wyrazu „flaga”
w swoich imionach.
4. Przed tablicą układanie wyrazu flaga - rebus, globalne czytanie wyrazu i oznaczanie głosek za pomocą kartoników, oznaczanie liczby głosek wybraną cyfrą z rozsypanki.
5. Zabawa: „Jedziemy na wycieczkę”. Dzieci spacerują w rytm muzyki. Jedno dziecko trzyma czerwoną chusteczkę. Na przerwę w muzyce wymienia jedno ze znanych miast Polski: Gdańsk- okrzyk: „Na Neptuna!”, Kraków – ryk smoka, Warszawa – łódki
w trójkach, Poznań – w dwójkach – naśladowanie koziołków. Można łączyć hasła.
6. Wodzenie palcem po kształcie flagi wg. strzałek pomocniczych. Wodzenie palcem
po wzorach sensorycznych w rytmie recytowanego wiersza. Określenie liczby ruchów. Rysowanie markerem po śladzie
na folii z kartą pracy.
9. Wklejanie czerwonego prostokąta w odpowiednie miejsce (kropka na dole karty).
10.Zabawa z kartkami (kartki białe i czerwone). W kole
do muzyki powtarzanie ruchów
z uwzględnieniem kierunków: na, pod, z prawej, z lewej strony, przed, za.
Odszukanie kolegi z kartką w innym kolorze z taką samą cyfrą. Dobieranie się w pary, łączenie kolorów na kształt flagi. Sklejanie kartek taśmą.
11.Eksponowanie prac w sali, podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.