X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21056
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesteśmy przyjaciółmi przyrody - scenariusz zajęcia modelowego

Scenariusz zajęcia modelowego przeprowadzonego w dniu 27.03.2013 r. przez Monikę Rykowską w grupie dzieci 3,4- letnich.

Temat: „Jesteśmy przyjaciółmi przyrody!”

Zadania opisane w podstawie programowej:

Obszar 1: Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
1.2 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;

Obszar 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
3.3 uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
3.4 w zrozumiały sposób mówi o swoich potrzebach i decyzjach.

Obszar 4.Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
4.3 stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

Obszar 8. Wychowanie przez sztukę- muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
8.2 dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc.
8.4 w skupieniu słucha muzyki, w tym także muzyki poważnej.

Obszar 9. Wychowanie przez sztukę - różne formy plastyczne
9.2 umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu (takich jak kształt i barwa) w postaci prostych kompozycji i form konstrukcyjnych.

Obszar 12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt
12.2 wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność).

Obszar 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
14.7 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli, np. w przedszkolu, na ulicy, na dworcu.

Cele ogólne:
dostarczanie i utrwalanie wiedzy dzieci na temat prawidłowych zachowań w środowisku przyrodniczym (las, otoczenie rzeki);
kształcenie u dzieci pozytywnej postawy wobec przyrody oraz rozwijanie nawyków prawidłowego postępowania w środowisku przyrodniczym: las, rzeka.

Cele operacyjne: dziecko:
w skupieniu słucha odgłosów natury i opowiada o tym co usłyszało;
na podstawie posiadanych wiadomości i doświadczeń wymienia skutki wyrzucania odpadów do lasów i rzek;
aktywnie uczestniczy w porządkowaniu „lasu” na wycieczce i opowiada co należy z tymi odpadami zrobić;
wspólnie z nauczycielem wyrzuca odpady zebrane podczas zabawy do oznaczonych pojemników;
udziela logicznych odpowiedzi na pytania nauczyciela po wysłuchaniu wiersza
G. Kolby pt. „Rzeczka”
aktywnie słucha muzyki pt. „Silk road” tworząc obrazy ruchowe z wykorzystaniem folii malarskiej;
w skupieniu ogląda fotografie „Czystej Ziemi”, swobodnie wypowiada się na temat swoich wrażeń i odczuć,
za pomocą techniki kolażu tworzy prace zespołową „Czysta Ziemia wokół nas”;
współdziała z kolegami podczas zabaw i sytuacji edukacyjnych w trakcie zajęcia.

Umiejętność kluczowa- finalna: Dziecko zachowuje się podczas pobytu w środowisku przyrodniczym zgodnie z posiadaną wiedzą oraz nabytymi postawami proekologicznymi.

Metody: według Kwiatkowskiej
Czynne:
- swobodnych doświadczeń;
- zadań stawianych do wykonania;
- kierowania własną działalnością dziecka.

Słowne:
- rozmowy;
- objaśnienia;
- metoda żywego słowa.
Percepcyjne:
- obserwacja i pokaz;
- uprzystępniania sztuki.

Techniki twórcze: ekspresja ruchowa, improwizacja ruchowa, ekspresja plastyczna „burza mózgów”.

Formy organizacyjne pracy: indywidualna, zespołowa

Środki dydaktyczne: nagranie na płycie CD z odgłosami lasu i natury, odpady różnego rodzaju, kartonowe pojemniki na odpady, ilustracje przedstawiające odpady, utwór Kitaro
pt. „Silk road”, folia malarska, wiersz G. Koby pt. „Rzeczka”; emblematy, ilustracja rzeki, fotografie czystej Ziemi, piosenka pt. „Śmieciu precz!”, magnetofon, karton, klej, obrazki, widokówki, kolorowanki, kredki pastele,


Przebieg:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez wysłuchanie nagrania odgłosów natury i lasu. Przeniesienie się w wyobraźni w to miejsce. Po wysłuchaniu nagrania dzieci opowiadają swoje wrażenia i opisują miejsce, w którym wyobrażali sobie, że są.

2. Zabawa dydaktyczna „Wycieczka do lasu”:
dzieci wspólnie z nauczycielem wybierają się na wiosenną wycieczkę do lasu i po drodze obserwują ptaki, przyrodę, napotykają kwiaty i nagle natrafiają na odpady.
odpowiedzi przez dzieci na pytanie: skąd te odpady się mogły tam wziąć?
„Burza mózgów”: co trzeba zrobić, aby śmieci zniknęły z lasu?
zebranie przez dzieci odpadów z „lasu” i wrzucenie ich do odpowiednich pojemników do segregacji śmieci w drodze do przedszkola.

3. Ekspresja ruchowa do piosenki pt. „Śmieciu precz!”

1. Kiedy rano słońce świeci;
Wybiegają na dwór dzieci;
Lecz zabawa się nie kleci
Bo dookoła sterty śmieci;
Ref. Śmieciu precz, brudzie precz
Ład porządek dobra rzecz 2*

2.Tu papierek od cukierka;
Tam po soku jest butelka;
Ówdzie puszka po napoju;
I pudełko może twoje.
Ref. Śmieciu precz, brudzie precz
Łap porządek dobra rzecz 2*

3.Żyć nie można w bałaganie,
Więc się bierzmy za sprzątanie,
Zmykaj śmieciu do śmietnika,
Bałaganie, brudzie znikaj.
Ref. Śmieciu precz, brudzie precz
Ład porządek dobra rzecz 2*

4. Wysłuchanie wiersza G. Koby „Rzeczka” ilustrowanego ilustracją i emblematami:
rozmowa na temat treści wiersza: kto przyszedł nad rzekę?
co zrobiły dzieci?
co powiedziała rzeka?
co dzieci obiecały rzece? jak dzieci mogą dbać o środowisko?
usunięcie z ilustracji emblematów „śmieci” przez chętne dzieci.

”Rzeczka”
Była sobie książeczka,
a w tej książeczce płynęła rzeczka.
Taka malutka, srebrzysta biała,
aż tu nagle oniemiała.
Stanęły nad brzegiem
dzieci niegrzeczne
i zabrudziły całą rzeczkę.
Powrzucały wszystko, co miały
i do kąpieli się rozebrały.
A rzeczka na to:
-Nie lubię bardzo
gdy ktoś mnie zaśmieca!
Wszystkim takim
wymierzam karę
i kąpać się im
nie pozwalam wcale!
Kiedy dzieci to usłyszały
nagle wszystkie posmutniały.
-Nie będziemy już więcej
wrzucać śmieci !
Zaczniemy ostrzegać
niegrzeczne dzieci!
Jutro nad twoim brzegiem
tabliczkę postawimy:
BĄDŹ PRZYJACIELEM PRZYRODY
I NIE ZAŚMIECAJ WODY!!!

5. Improwizacja ruchowa „Zabawa nad rzeką” przy muzyce Kitaro pt. „Silk road”
z użyciem folii malarskiej - tworzenie obrazów ruchowych.

6. Utrwalanie pozytywnych zachowań proekologicznych dzieci poprzez oglądanie zdjęć „Czystej Ziemi” przy muzyce relaksacyjnej – swobodne wypowiedzi dzieci na temat swoich wrażeń i odczuć.

7. Wykonanie pracy plastycznej techniką kolażu „Czysta Ziemia wokół nas” wg pomysłów dzieci z przygotowanych wcześniej materiałów.

8. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wykonanej pracy.

9. Podsumowanie zajęcia i podziękowanie dzieciom za aktywny udział. Wręczenie dzieciom „Dyplomów Przyjaciół Przyrody”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.