X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20964
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Słońce - odnawialne źródło energii. Konspekt z dominacją działalności umysłowej

1. Temat: Słońce - odnawialne źródło energii.
2. Materiał programowy:
Zamierzone osiągnięcia dzieci:
- poznaje najbliższą Ziemi gwiazdę Słońce
- określa warunki niezbędne do życia wszystkim organizmom - słońce
- dostrzega niszczącą siłę przyrody, np. susze
- dostrzega dobre skutki działania słońca
- opisuje sposoby wykorzystania energii słonecznej (kolektory słoneczne)
3. Cele:
- dz. rozwiąże zagadkę
- dz. pozna znaczenie słońca dla życia ludzi, zwierząt i roślin
- dz. wymieni skutki uboczne oddziaływania słońca
- dz. pozna słońce jako odnawialne źródło energii
4. Metody:
- słowna: rozmowa, zagadka, instrukcje
- oglądowa: ilustracje, film pt. "Nasze słońce",
- czynna: zadań stawianych do wykonania
5. Środki dydaktyczne:
- zagadka
- ilustracje
- fragment audycji z cyklu "Domowe przedszkole"
- koło i promyki wycięte z żółtego papieru
- tamburyno
- akcesoria do zabaw badawczych ( pojemniki z wodą, mokra kartka, koce, pędzle)


6. Przebieg zajęcia:
I. Część wstępna:
1. Podanie celu:
N – „Dzisiaj będziemy rozmawiać o odnawialnym źródle energii. Jakie to źródło- podpowie wam zagadka."

II. Część główna:
1. Zagadka:
"Żółte i gorące
Na błękitnym niebie
Ogrzewa Ziemię
Zwierzęta i Ciebie"
2.Rozmowa na temat Słońca:
N - "Co wiemy o słońcu?"
D - "To gwiazda, kula gazowa, ogrzewa Ziemię."
N - "Słońce stanowi dla człowieka odnawialne źródło energii, którą kumuluje się w kolektorach." (pokaz ilustracji)
3.Oglądanie audycji z cyklu "Domowe przedszkole" ("Nasze słońce")
4. Krótka rozmowa po obejrzeniu audycji:
N – „Jaki znaczenie ma słońce dla ludzi, zwierząt i roślin?”
N - "Jak człowiek wykorzystuje energię słoneczną?"
N – „Dlaczego słońce jest odnawialnym źródłem energii?”
5. Zabawa ruchowa „SŁOŃCE ŚWIECI - DESZCZ PADA”:
N – „Na hasło SŁOŃCE ŚWIECI - będziecie biegać po sali w rytmie wygrywanym na tamburynie, na hasło DESZCZ PADA - wykonujecie przysiad i robicie z rąk daszki nad głową ”
6. Szeregowanie promyczkowe:
N – „Przygotowałam wam słońce wycięte z żółtego papieru. Brakuje mu promyków. Możecie je dołożyć pamiętając, że każdy promień oznacza dobre działanie słońca."
D - "Słońce ogrzewa, wysusza, rozwija kwiaty, opala, daje ciepło, daje światło, wzmacnia organizm, zwiększa przyswajanie wapnia i żelaza, zwiększa odporność, przyczynia się do wytwarzania witaminy D
7. Skutki uboczne:
D - "Udar słoneczny, susza."
8. Dokończ zdanie:
"Słońce nam nie zaszkodzi, gdy.....(używamy balsamu, pijemy wodę, przebywamy w cieniu, pamiętamy o nakryciu głowy...)
9. Zabawy badawcze:
* Wystawienie talerzyka z wodą na słońce
* Wystawienie miski z zimną wodą na słońce
* Wystawienie mokrej kartki na słońce
* Zabawa na słońcu - odpoczynek w cieniu na kocach (dzielenie się odczuciami)
* Malowanie wodą na płytkach chodnikowych w pełnym słońcu
D - wykonują zadania, dyskutują, wyciągają wnioski

III. Część końcowa:
1. Podsumowanie:
N – „Co dzisiaj robiliśmy na zajęciu? ”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.