X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20961
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W zimowy czas wróbelkowi pomóc czas. Konspekt zajęć o tematyce zimowej przeznaczony do zrealizowania w grupie dzieci trzyletnich

Konspekt zajęć zintegrowanych
przeznaczony do realizacji w grupie dzieci trzyletnich

Temat: W zimowy czas wróbelkowi pomóc czas

Cele dydaktyczne:

Dziecko:

- umie nazwać i wyrazić emocje: radość, złość, smutek, strach stosując niewerbalne środki wyrazu
- potrafi zaśpiewać piosenkę o tematyce zimowej wykonując przy tym gesty odpowiednie do jej tekstu
- rozpoznaje odgłosy wydawane przez przedmioty i zwierzęta znane mu
z dotychczasowego doświadczenia
- umie naśladować głos wróbla, wrony i sikorki
- zna ptasie przysmaki
- wie w jaki sposób można pomóc głodnym ptakom zimą
- potrafi samodzielnie wykonać obrazek Wróbelki i karmnik
- reaguje na umowny sygnał słowny przyjęciem odpowiedniej pozycji ciała
- umie w sposób dyrektywny i niedyrektywny poruszać się w rytm muzyki
- potrafi przeliczać wskazane elementy
- stosuje określenia na, w, obok


Cele wychowawcze:

Dziecko:

- nawiązuje serdeczny kontakt z innymi osobami
- doświadcza uczucia radości ze wspólnych zabaw pozbawionych elementów współzawodnictwa
- uwrażliwia się na potrzeby ptaków w okresie zimy
- potrafi zachować ład i porządek wokół własnego miejsca pracy

Metody pracy:

- aktywizujące, stymulujące, usprawniające
- czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania
- słowne: objaśnienia, rozmowa
- percepcyjne: pokaz
- metody twórcze

Formy pracy:

- indywidualna jednolita
- zbiorowa jednolita

Środki dydaktyczne:

plansza W świecie emocji, Kostka uczuć, lusterko, kaseta magnetofonowa, miotełki wykonane z gazet, karmnik, sylwety wróbla, wrony i sikorki, okruchy chleba, ziarna pszenicy, pestki słonecznika, słoninka, kartki z karmnikiem, trzy papierowe wróbelki dla każdego dziecka, klej, chmurki z białej i niebieskiej bibuły, pasta do zębów, plansza Wesołe i smutne wróbelki

Przebieg zajęć:

ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE


1. Powitanie dzieci

N. Złapmy się za ręce, uśmiechnijmy się i przekażmy wzajemnie uśmiechy zgodnie z tekstem znanej nam rymowanki.
Dz. Witam cię, witam cię
mamy dzisiaj zimowy dzień.
Ciepły uśmiech mam i tobie go dam.

2. Zabawy w rozpoznawanie i nazywanie emocji Różne minki, Kostka uczuć.

N. Usiądźcie na dywaniku. Spójrzcie na planszę . Zróbmy miny podobne do tych, które mają dzieci przedstawione na obrazkach (radość, smutek, złość, strach).
Dz. Odwzorowują dostrzeżone wyrazy twarzy obserwując swe miny w lusterku.
N. W dłoni trzymam kostkę. Narysowane są na niej różne minki. Proszę rzucić kostką na dywan. Zróbmy wszyscy tę minę na której kostka zatrzymała się.
Dz. Kolejno rzucają kostką, po czym prezentują wskazany wyraz twarzy.

3. Śpiewanie piosenki o tematyce zimowej znanej dzieciom.

N. Wstańmy, by zrobiło się przyjemnie w naszym przedszkolu zaśpiewamy radośnie piosenkę (wyboru dokonuje nauczyciel danej grupy).
Dz. Wykonują gesty odpowiednie do słów śpiewanej piosenki.

ZAJĄCIA WŁAŚCIWE

4. Zabawa słuchowa Odgłosy.

N. Spróbujcie odgadnąć co wydaje dany dźwięk.
Dz. Wsłuchują się w dźwięki i głosy wydawane przez zegar, telefon, helikopter, żabę, osy, ptaszki.

5. Ćwiczenie ortofoniczne – naśladowanie głosów ptaków.

N. Spójrzcie jakie ptaszki do nas przyfrunęły. Przyleciał wróbel – ćwir, ćwir, wrony, - kra, kra oraz sikorki – pi, pi, pi
Dz. Za nauczycielem naśladują głosy ptaków.

6. Zabawa ruchowa Wróbelki – Elemelki.

N. Każdy z was otrzyma magiczne piórka. Będziemy poruszać się po całej sali jak Wróbelki – Elemelki.
Dz. Trzymając w ręku miotełkę wykonaną z gazet wykonują ruchy dyrektywne
i niedyrektywne zgodnie z rytmem słyszanej melodii.

7. Opowiadanie nauczyciela ilustrowane sylwetami.

N. Bartek poprosił tatę, żeby zrobił mu karmnik. Tato zrobił karmnik z pomocą Bartka. Potem chłopiec umieścił karmnik za oknem. Nasypał do niego różnych ptasich przysmaków. Pierwszy przyleciał głodny wróbelek, któremu z głodu aż burczało w brzuszku. Gdy zobaczył jedzenie, to ucieszył się bardzo, ale nie jadł, tylko pofrunął po inne ptaszki. Przyleciał po chwili, a za nim wrona i sikorka. Policzmy ptaszki, które przyfrunęły do karmnika.
Dz. Przeliczają ptaki skacząc obunóż tyle razy ile ptaszków pokazuje nauczyciel.
N. Wszystkie ptaszki najadły się: pierwszy, drugi i trzeci. Potem odfrunęły zadowolone. Odfrunął pierwszy, drugi i trzeci ptaszek.
Dz. Słuchając opowiadania obserwują prezentowane sylwety karmnika
i ptaków.
N. Jak myślicie jakie przysmaki Bartek umieścił w karmniku?
Dz. Swobodnie wypowiadają się.
N. Sprawdźmy to.
Dz. Dzieci próbują nazwać przygotowany pokarm dla ptaszków (okruchy chleba, ziarna pszenicy, pestki słonecznika, kawałek słoninki).
N. Tato Bartka zrobił również dla nas karmnik. Nasypiemy do niego trochę przysmaków dla ptaszków, by podczas najbliższego spaceru umieścić karmnik za oknem. Co rano będziemy spoglądać na ptaki, które przylecą do niego.

8. Tworzenie obrazka Wróbelki i karmnik.

N. Mam dla was woreczki z niespodzianką. Co jest w środku?
Dz. Ptaszki.
N. Ile wróbelków macie w woreczku?
Dz. Wraz z nauczycielem przeliczają ptaki.
N. Rozdam wam kolorowe kartki z karmnikami. Spójrzcie gdzie ja umieściłam swoje wróbelki na kartce. Jeden jest na, drugi w środku, a trzeci obok karmnika. Przyklejcie na kartce wróbelki, które trzymacie w dłoni.
Dz. Oglądają pracę wykonaną przez nauczyciela, po czym przystępują do samodzielnego działania. Do obrazka przyklejają także chmurki wycięte z bibuły. Kartkę ozdabiają płatkami śniegu robionymi maczanym w paście do zębów palcem.

ZAJĄCIA KOŃCOWE

9. Zabawa ruchowa Wróbelki i kot.

N. Zaczaruję was. Jesteśmy wróbelkami. Rozłożone na dywanie krążki to będą gniazdka dla ptaków. Wróbelki skaczą na obu nóżkach . Na słowo kot biegną do gniazd i chowają głowę pod skrzydełka (siad podparty, głowa dotyka kolan).
Dz. Uczestniczą w zabawie.

10.Omawianie powstałych prac plastycznych.

N. Odczarowuję ptaszki. Podejdźmy do wykonanych przez was obrazków. Gdzie umieściliście wróbelki?
Dz. Omawiają położenie ptaków wzglądem karmnika (próba prawidłowego używania określeń w, nad, obok). Umieszczanie prac na wystawce.

11. Ewaluacja zajęć Wesoły i smutny wróbelek.

N. Przed wami dwa wróbelki. Czy są takie same?
Dz. Stwierdzają, że jeden ptaszek jest radosny, a drugi smutny.
N. A jacy wy byliście dziś w przedszkolu? Stańcie przy wróbelku, który na obrazku ma taką samą minkę jak wy teraz.
Dz. Wybierają miejsce wg własnego uznania.

12. Pożegnanie dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.