X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20932
Przesłano:

Jak pomóc dziecku z ADHD w nauce i nie tylko - scenariusz spotkania z rodzicami

SCENARIUSZ SPOTKANIA Z RODZICAMI


Temat: Jak pomóc dziecku z ADHD w nauce i nie tylko

Cele:
• Zapoznanie rodziców ze zjawiskiem nadpobudliwości psychoruchowej
• Kształtowanie umiejętności rozpoznawania objawów ADHD
• Zapoznanie ze skutecznymi metodami pracy z dzieckiem z ADHD
• Nabycie umiejętności stosowania kroków w planowaniu odrabiania lekcji z dzieckiem w domu

Przebieg spotkania:
1. Przywitanie
2. Krótkie wprowadzenie rodziców w tematykę spotkania. Co to jest ADHD. Objawy nadpobudliwości psychoruchowej. Jakie problemy mają dzieci z nadpobudliwością psychoruchową.
3. Ćwiczenie: rodzice mają za zadanie zweryfikować, które z przedstawionych zachowań dziecka jest zachowaniem typowym dla dziecka z ADHD, a które należy uznać za zachowanie trudne (zał.1)
4. Prezentacja metod pracy z dzieckiem z ADHD:
• Okulary na ADHD
• Technika „pustego biurka”
• Algorytm przypominania zasady
• Stosowanie instrukcji wykonania konkretnych zadań
5. Kroki w planowaniu odrabiania lekcji w domu
6. Odczytanie i przekazanie rodzicom do refleksji listu dziecka z ADHD zawierającego prośby do rodziców (zał. 2)
7. Indywidualne konsultacje

Opracowała: Emilia Komarnicka
Literatura:
A. Kołakowski, T. Wolańczuk, A. Pisula, M. Skotnicka, A. Bryńska, ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przewodnik dla rodziców i wychowawców, Gdańsk, Gdańskie Wyd. Psychologiczne, 2007

Załącznik 1
OBJAW ADHD CZY TRUDNE ZACHOWANIE?
ZACHOWANIE ADHD
1. Celowo niszczy swoje rzeczy
2. Wraca do pracy po przywołaniu uwagi
3. Kłamie, żeby coś osiągnąć, np. dostać nagrodę
4. Przestaje koncentrować się, gdy za oknem leci samolot
5. Odwleka te czynności, które wymagają od niego wysiłku intelektualnego
6. Ma problemy z powrotem do przerwanej czynności, kontynuuje ją dopiero po przypomnieniu
7. Zapomina o spakowaniu stroju na w-f
8. Bije się z kolegami, on zaczyna
9. Notorycznie gubi ołówki
10. Ciągle czymś manipuluje
11. Udaje, że nie słyszy co się do niego mówi i wyraźnie czerpie z tego przyjemność.


Załącznik 2

Kochani Rodzice!
Wiem, że czasem jestem nieznośny, za głośny, niecierpliwy. Ale nie zachowuję się tak, żeby sprawić Wam przykrość. Po prostu nie zawsze wiem jak powinienem reagować. Dlatego proszę Was:
• Pomóżcie mi skupić się na jednej czynności.
• Chcę wiedzieć, co się zdarzy za chwilę.
• Poczekajcie na mnie, pozwólcie mi się zastanowić.
• Jestem w kropce, nie potrafię tego zrobić, pokażcie mi wyjście z tej sytuacji.
• Chciałbym od razu wiedzieć, czy to, co robię, jest zrobione dobrze.
• Dawajcie mi tylko jedno polecenie naraz.
• Przypominajcie mi, żebym się zatrzymał i pomyślał.
• Dawajcie mi małe zadania do wykonania. Kiedy cel jest daleko, gubię się.
• Chwalcie mnie choć raz dziennie, bardzo tego potrzebuję.
• Wiem, że potrafię być męczący, ale czuję, że rosnę, kiedy okazujecie mi, jak mnie kochacie !

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.