X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20878
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienny spacer naszych lal - zajęcie dla dzieci 3-4 - letnich

Temat: Jesienny spacer naszych lal - zajęcie dla dzieci 3-4 - letnich 26.11.2010 R.
Opracowała: mgr Elżbieta Ostrowska

Cel główny: Budowanie poczucia bezpieczeństwa dzieci w nowych sytuacjach.

Cele szczegółowe (operacyjne):

Dziecko:

Wiedza

- potrafi zaśpiewać piosenkę,
- potrafi przy współudziale osoby dorosłej zorganizować zabawę wychodzenia z lalką na spacer,
- zna reguły zabawy i role do pełnienia – potrafi bawić się w dom, w sklep.

Umiejętności cząstkowe

- potrafi łączyć ruch ze słowami,
- potrafi dobrać elementy garderoby odpowiednie do aktualnej pory roku, uzasadniając swój wybór,
- potrafi naśladować pracę sprzedawcy oraz czynności związane z zakupami,
- potrafi samodzielnie pełnić rolę „mamy”,
- umiejętnie wykorzystuje zdobytą wiedzę podczas zabawy.

Postawy

- stosować zwroty grzecznościowe,
- oczekiwać na swoją kolei podczas zabawy,
- dostosować się do określonych norm i zasad postępowania związanych z przyjętą przez nie rolą (sprzedawca, kupujący),
- uznawać prawo do zabawy wszystkich dzieci.

Pomoce: płyty CD: Moje 3 i 4 lata, Rymowana gimnastyka dla smyka, A...a kotki dwa; liście, materac, ubranka na różne pory roku, aparat fotograficzny, kołderki w wózeczkach, poduszki w wózeczkach, portmonetki, pieniążki, torby na zakupy, ozdoby choinkowe w sklepie, owoce z klocków, kasztany to mandarynki, grający piesek, czapka dla sprzedawcy, śliniaczki dla lalek, kubeczki, serwetki do wycierania, łyżka wazowa do nalewania zupy, 4 łyżeczki, 4 talerzyki do zupy, kasa fiskalna, napis – SKLEP, butelki z mlekiem, lalki, kocyki, zupa ugotowana rano.


PRZEBIEG:

I Wprowadzenie radosnego nastroju

a) Zabawa „Idę sobie...” (Rymowana gimnastyka dla smyka).
Proponowana zabawa doskonali koordynację wzrokowo - ruchową, orientację w schemacie ciała - dziecko łączy ruch ze słowami piosenki.
b) Ilustracja ruchowa piosenki „Ola i liście” (Moje 3 i 4 lata)
- dziecko zna słowa i melodię piosenki,
- potrafi naśladować ruchy tańczących liści

N: - Gdzie poszła Ola?
Dz: - Na spacerek.

II Część główna

N. zaprasza dzieci do kącików:
• relaksacyjny,
• sklepowy,
• lalek,
• kuchenny.

Pozostałe dzieci – praca przy stolikach:

- kolorowanie ozdób choinkowych (np. bombek),
- układanie gwiazdki według wzoru z wykorzystaniem mozaiki trójkątnej,
- wyklejanie plasteliną bombek na choince,
- kolorowanie Mikołaja.

1. Zabawa kierowana w kąciku lalek

a) Ubieranie lalki
- utrwalanie poprawnego nakładania poszczególnych części ubrania, ćwiczenie spostrzegawczości,
- przyporządkowywać ubrania częściom ciała lalki,
- dzieci proponują elementy garderoby odpowiednie do aktualnej pory roku, uzasadniając swój wybór.

Wskazówka praktyczna!
W szafie powinno znajdować się wiele ubrań na różne pory roku. Wspólnie z n – lką dzieci ubierają lale na jesienny spacer.

Przebieg
N-lka zaprasza dzieci do kącika lalek. Przedstawia im lalki: Małgorzatka, Zosia, Zuzia, Julka. Odwołują się do wiersza W. Grodzieńskiej „Chory kotek” (Dlaczego kotek zachorował? Jak wy się ubieracie, kiedy wychodzicie na dwór podczas deszczu?), prosi dzieci, żeby zdecydowały, które ubrania z szafy lalki mogą założyć na jesienny spacer. Dzieci bawią się przy współudziale osoby dorosłej, organizując zabawę wychodzenia z lalką na spacer, podczas której występują kolejno następujące czynności: ubieranie lalki, układanie lalki do wózeczka (poprawianie poduszki i przykrywanie kocykiem), wyjazd na spacer, robienie zakupów.
N: - Połóżmy lalkę do wózeczka i chodźmy z nią na spacer. Po drodze kupimy owoce dla lalki lub zabawki na choinkę. Jedno z dzieci będzie robić zdjęcia na spacerze (N-lka wybiera dziecko i daje aparat).


2. Kącik sklepowy

Prowadząca zajęcia przypomina dzieciom o kolejnych, prostych czynnościach związanych z zakupami i sprzedażą – stojąc za ladą sprzedaje dzieciom artykuły, jednocześnie zaznajamiając je z ich przeznaczeniem.
N. wręcza dzieciom portmonetki a w nich pieniążki plastikowe.
- Dz. przychodzi do „sklepu” i mówi „Dzień dobry”
- „Sprzedawca” odpowiada na pozdrowienie i pyta: „Co podać?”
- Dz. kupuje owoce
- „Sprzedawca” zachwala towar (owoce są bardzo smaczne i zdrowe, należy je często jeść)
- Dz. wkłada owoce do koszyka, „dziękuje”, mówi „do widzenia” i wychodzi.

N: - Jak nazywa się pani, która sprzedaje? (sprzedawczyni, ekspedientka)
N: - Jak nazywają się ludzie, którzy kupują? (kupujący, klienci)
N: - Jak ludzie ustawiają się w sklepie? (w kolejce, jeden za drugim)
N: - O jakich ważnych słowach musimy pamiętać? (wchodząc do sklepu mówimy „dzień dobry”, „prosimy” o coś, gdy pani podaje nam towar mówimy „dziękuję”, wychodząc ze sklepu nie zapominamy powiedzieć „ do widzenia”).

N. z dziećmi podchodzi do sklepu.
W sklepie:
- zwracają uwagę na ład i porządek w sklepie,
- na sposób rozmieszczenia produktów na półkach,
- wymieniają nazwy towarów,
N. umawia się z dziećmi np. za 1 pieniążek możemy kupić 1 zabawkę na choinkę.
N: - Nie wszystkie pieniążki musicie wydać. Możecie zostawić je na inne zakupy.
N: - Kupiliście śliczne zabawki na choinkę.
N: - Teraz chodźmy do „domu” bo nasze lale są głodne i chcą iść spać.

Powrót do domu – lalki wracają ze spaceru (dz. zakupione zabawki składają pod choinkę).
- wyjmowanie lalki z wózka (odkrywanie kołderki),
- rozbieranie lalki.


3. W kuchni

Dz. podgrzewa zupę, mleko – podaje, nalewa zupę łyżką wazową.

- zakładanie lalce śliniaka,
- karmienie i pojenie siedzącej przy stoliku lalki (poją z kubeczka – dmuchają – studzą picie),
- sprawdzają czy mleko nie jest za gorące,
- wycierają buzię serwetką,
- zdejmują śliniaczki.


III Zakończenie – „Usypiamy lale”(CD A...a kotki dwa)

Zaproponuj dz. zabawę w usypianie zmęczonej spacerkiem lalki. Dz. kołyszą ulubioną lalkę lub inną przytulankę, śpiewając jej: a-a-a...
N: - Co zaśpiewamy lali do snu? (kołysankę).
N: - Lalki przed snem powiedziały mi na ucho, że są bardzo zadowolone ze spaceru.
N: - A ja dziękuję Wam za wspaniałą zabawę:
- umiecie ubrać lalkę na spacer,
- zrobić zakupy,
- umiecie zachować się w sklepie,
- potraficie nakarmić lalkę i uśpić ją.

N: - Dz., które nie bawiły się lalkami, bawić się będą po obiedzie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.