X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2086
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rozwiązujemy zadania - scenariusz zajęcia w grupie dzieci 6-letnich

Zajęcie przeprowadzone w oparciu o założenia programu „Dziecięca matematyka” prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej i E. Zielińskiej

CELE :
- stwarzanie dzieciom sytuacji do osiągania indywidualnych sukcesów, prezentacji swoich umiejętności i wiadomości:
- tworzenie sytuacji doskonalących umiejętność określania wyniku dodawania i odejmowania poprzez manipulowanie przedmiotami i liczenie ich;
- organizowanie warunków do rozwijanie pamięci, logicznego myślenia, zdolności kojarzenia, umiejętność skupienia uwagi na rzeczach i osobach;
- kształtowanie u dzieci postawy aktywnego uczestnika zajęć;

METODY:
- zadań stawianych dziecku, ćwiczeń, żywego słowa, objaśnienia , instrukcje;

FORMY:
- zbiorowa, indywidualna;

POMOCE:
- podpisane koperty dla każdego dziecka i mały dywanik;
- kartoniki z cyframi od 1 – 10 w różnych kolorach oraz znaki +, -, =;
- sylweta muchomora dla każdego dziecka i różna ilość kropek do muchomora;
- kartoniki z narysowanymi kropkami dla każdego dziecka;
- obrazki i podpisy
- duże figury geometryczne – trójkąt, kwadrat;
- wierszyk, zagadki;
- zadania matematyczne z treścią;

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Rozmowa– objaśnienie reguł zabawy.
Zapraszam was dzisiaj do zabawy matematycznej.
Każdy z was ma przygotowane ponumerowane koperty. Będziemy po kolei wykonywać zadania.
Odszukanie swojej wizytówki i zajęcie miejsca.

2.– Proszę odczytać hasło na pierwszej kopercie (DODAJ). Dzieci wyjmują zawartość swojej koperty z nr 1, słuchają polecenia:
- Weź dowolny kartonik i połóż go przed sobą. A potem ułóż tyle korków, ile wskazuje cyfra na kartoniku, a teraz dołóż tyle samo korków. Ile jest wszystkich?

3.– Proszę odczytać hasło na drugiej kopercie (POLICZ). Dzieci wyjmują zawartość swojej koperty z nr 2, słuchają polecenia:
- Każdy z was położy przed sobą muchomora i rozłoży na jego kapeluszu kropki, które są w kopercie. A teraz wybierzcie kartonik z cyfrą, która odpowiada ilości kropek na muchomorze , teraz słuchajcie wiersza, który przeczytam i zgodnie z tym, co usłyszycie spróbujcie ułożyć działanie. Czytam wiersz:

Dziś muchomor nie w humorze, czym się martwisz muchomorze?
Wiatr mi zerwał 3 kropki białe, nie wiem ile mi zostało?

Dzieci wykonują zadanie, po sprawdzeniu słuchają dalszej części wiersza:

Dziś muchomor jest w humorze, czym się cieszysz muchomorze?
Wiatr 2 kropki oddał mi, policz ile teraz ich?

4.– Dzieci odczytują hasło (POMYŚL I WYKONAJ).
- połączcie obrazek z odpowiednim podpisem. Które obrazki pasują do siebie i dlaczego?

5.- Dzieci odczytują hasło (ZAGADKI) , n-lka czyta polecenie:
- Uważnie słuchajcie zagadek, kto z was będzie znał odpowiedź szuka odpowiedniego napisu w kopercie. (zagadki o wiośnie)

6.- Dzieci odczytują hasło (ROZWIĄŻ ZADANIA), n-lka czyta polecenie:
- Posłuchajcie uważnie i spróbujcie rozwiązać zadania:

- Dzieci bawią się na placu zabaw. Jest 6 chłopców i 3 dziewczynki. Ile dzieci bawi się na placu?

-Mama wysłała Zosię do sklepu, aby kupiła 10 bułek. Zosia wracając do domu zjadła 3 bułeczki. Ile bułeczek zaniosła Zosia do domu?

-Karol dostał od mamy 4 czekoladowe cukierki. Tata po powrocie z pracy dał Karolowi 3 irysy. Ile cukierków ma teraz Karol?

-W ogródku rośnie 8 tulipanów. Mama zerwała 5 tulipanów i wstawiła do wazonu. Ile tulipanów zostało w ogródku?

7.- Dzieci odczytują hasło (FIGURY), wyjmują zawartość koperty z nr 6, a n-lka czyta polecenie:
- Weź trójkąt i połóż korek przy każdym boku trójkąta..
- Policz ile masz korków? A teraz po 2…, po 3
- Weź kwadrat i połóż przy każdym boku po 1…2...

Dzieci odczytują ostatnie hasło (ZABAWA) , n-lka czyta polecenie:
- ułóżcie z wyrazów zdanie pasujące do obrazka.

8. Zakończenie zajęć – nauczycielka mówi :
-Wspaniale, pięknie udało się wam rozwiązać wszystkie zadania.
Dziękuję wam za wesołą zabawę.

LITERATURA:
Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Ewa Zielińska, DZIECIĘCA MATEMATYKA, WSIP, 1997,

Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, Ewa Zielińska, DZIECIĘCA MATEMATYKA
Metodyka i scenariusze zajęć z sześciolatkami w przedszkolu, w szkole i w placówkach integracyjnych, WSiP, 2005

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.