X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20702
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy na wiosennej łące. Scenariusz zajęć otwartych z rodzicami w grupie 3-latków

Cele ogólne:
- usystematyzowanie wiadomości dotyczących wiosny,
- wspomaganie rozwoju dziecka poprzez ruch przy muzyce,
- stwarzanie rodzicom możliwości obserwacji swojego dziecka podczas zajęć, zachęcenie ich do wspólnej zabawy z dzieckiem,
- wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju.
Cele operacyjne:
- rytmiczne porusza się przy muzyce,
- odgaduje zagadki o tematyce wiosennej,
- zna cechy charakterystyczne dla wiosny,
- śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego,
- tworzy pracę plastyczna w zespole posługując się różnymi technikami.

Pomoce dydaktyczne: odtwarzacz CD, płyty CD, duże kartony, farby w tubce, pastele, stare karty kredytowe, rolki po papierze toaletowym i ręcznikach papierowych, czapka maszynisty, lizak, naklejki zielone i żółte, plansze do zagadek

Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa, aktywna.

Formy pracy: indywidualna, zespołowa.

Podstawa finalna: 8. Wychowanie przez sztukę- muzyka i śpiew, pląsy i taniec.

Podstawa programowa: 1.2., 2.5., 3.1., 8.1., 8.2., 8.4., 9.2., 11.1., 12.1., 14.6.


Przebieg zajęć:

1. Powitanie uczestników spotkania piosenką powitalną „Wszyscy są” (Klanza). Dzieci i rodzice stoją w kole i śpiewają.

„Wszyscy są, witam was!
Zaczynamy już czas! - wszyscy maszerują po kole
Jestem ja - każdy wskazuje na siebie
Jesteś ty - każdy wskazuje na bliską osobę
Raz, dwa, trzy! - trzy klaśnięcia w swoje dłonie

2. Zabawa integracyjna „Wesołe powitanie” (witanie się różnymi częściami ciała).

Dzieci odwracają się twarzą do mamy lub taty, na hasło:
witają się paluszki – dziecko i osoba dorosła witają się paluszkami,
witają się dłonie – dziecko i osoba dorosła dotykają się dłońmi,
witają się łokcie – dziecko i osoba dorosła dotykają się łokciami,
witają się kolana – dziecko i osoba dorosła dotykają się kolanami,
witają się stopy – dziecko i osoba dorosła dotykają się stopami,
witają się plecy – dziecko i osoba dorosła dotykają się plecami.

3. Podróż na wiosenną łąkę przy piosence „Jedzie pociąg z daleka”. (maszynista prowadzi pociąg do czerwonej skrzyni z kwiatkiem). Odnalezienie ukrytego listu.

4. Odczytanie listu od Pani Wiosny. Prezentacja sylwety Wiosny.
„Kochane dzieci znacie mnie dobrze, jestem Pani Wiosna uśmiechnięta i radosna. Chciałabym was i waszych rodziców serdecznie zaprosić do zabawy na wiosennej łące pełnej pięknych, kolorowych kwiatów. Pierwszy kolorowy kwiat jest już z nami. Czy wiecie gdzie on się znajduje? ..... (tablica). Zaznaczone są na nim cyferki a pod każdym płatkiem jest ukryte zadanie do wykonania. Po wykonaniu tych zadań odczepicie środek kwiatka- zadanie niespodziankę. Życzę wszystkim udanej zabawy!”

5. Rozmowa nauczyciela dotycząca aktualnej pory roku.
- Jaką porę roku mamy?
- Jakie oznaki wiosny możemy zaobserwować z oknem? Co się zmieniło po zimie?
- Z jakich części składa się kwiat? Jakie kwiaty znacie?

6. Wykonywanie zadań ukrytych pod płatkami (1-5).
Zad. 1
„Na wiosnę pogoda jest bardzo zmienna. Raz pada deszcz, raz świeci słońce innym razem wieje wiatr. Zatańczcie „Wiosenny taniec” z gazetami”- polecenie płatek nr 1.
„Wiosenny taniec” przy muzyce Dolle Mina- zabawa z gazetami; nauczyciel rozdaje każdemu dziecku i rodzicowi gazetę, naśladują ruchy nauczyciela, przy użyciu gazety naśladują deszcz, robią z gazety parasol bądź kałużę, którą przeskakują, naśladują wiejący wiatr czy świecące słońce.

Zad. 2
„Na wiosnę pojawia się zielona, pachnąca trawka.... którą kto lubi jeść?- nauczyciel pokazuje trzy ilustracje (kaczuszki, miś, pszczoła). Dz- Kaczuszki. Waszym zadaniem jest zatańczenie i zaśpiewanie „Kaczuszek”
„Kaczuszki”.
1. Ta kaczuszka dzióbek ma Ta kaczuszka skrzydła ma I ogonek też ma Kwa kwa kwa kwa / 4x Ref. Bo wszystkie kaczki lubią wodę W niej uwielbiają kąpać się Kochają pływać i nurkować Wesoło kwakać i trawkę jeść 2.
2. Ta kaczuszka żółta jest Mrugać oczkiem lubi też I uśmiecha wciąż się Kwa kwa kwa kwa 4x 3. Jak kaczuszka dzióbek mam Jak kaczuszka skrzydła mam I ogonek też mam Kwa kwa kwa kwa / 4x

Zad. 3
„Kochane dzieci a teraz przed Wami wiosenne zagadki- posłuchajcie, może pomogą wam te przedmioty?:
- Powrócił do nas z dalekiej strony,
ma długie nogi i dziób czerwony.
Dzieci się śmiały, gdy go witały,
żabki płakały przez dzionek cały.(bocian)
- Co buduje każdy ptak,
by chować pisklęta,
a tylko kukułka,
o tym nie pamięta? (gniazdo)
- Kolorowe i pachnące, czy
w ogrodzie, czy na łące, zawsze
chętnie je zbieramy na bukiecik
dla swej mamy.(kwiaty)
- Co ona przekopie,
to one wygładzą.
W domowym ogródku
bardzo się przydadzą.(grabie)
- Mleczka nie piją, myszek nie jedzą.
Te bure kotki co na drzewie siedzą. (wierzbowe kotki)

Zad. 4
„Na wiosennej łące możemy spotkać wiele kolorowych motylków. Zamieńcie się teraz w kolorowe motylki pobawcie się przy piosence „Zabawa w motylki”.
Jesteśmy motylki, cały dzień fruwamy, cały dzień fruwamy
Najładniejszych kwiatów na łące szukamy
Skrzydełko, skrzydełko, nóżki i wąsiki Fruwają motylki na łące w takt muzyki.

Zad. 5
„Piękne wiosenne kwiaty to największa ozdoba Pani Wiosny. Pokażcie jak na wiosennej łące wyrastają piękne kwiaty.”
„Wiosenne kwiaty”- improwizacja ruchowa do muzyki klasycznej. Dzieci i ich rodzice pokazują ruchem rosnące kwiaty.

7. Praca plastyczna- środek kwiatka. (metodą TWAL)
„Drogie dzieci, świetnie poradziłyście sobie ze wszystkim zadaniami. Teraz waszym zadaniem jest namalowanie pięknej wiosennej łąki. Poproście o pomoc rodziców. Możecie wykorzystać rożne materiały przygotowane przez wasze panie”
Przedstawienie metody TWAL (think with a line) jako nowej metody pracy. Zachęcenie do łączenia tej metody z innymi materiałami takim jak: pastele, papier kolorowy, bibuła...

8. Podsumowanie zajęć
- prezentacja i omówienie prac każdej grupy,
- podpisanie prac,
- nagrodzenie dzieci „KWIATKIEM” – naklejką, za świetne wykonanie zadań,
- wyrażenie przez rodziców opinii na temat zajęć w formie pisemnej- na sylwetach kwiatów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.