X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20633
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia "Bajka o królewnie Śnieżce"

Scenariusz zajęcia otwartego w grupie dzieci 4-letnich „Motylki”

Temat: „Bajka o królewnie Śnieżce”

Podstawa Programowa:
Obszar 3 Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym
3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach,
Obszar 8 Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec
2) dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc,
Obszar 13 Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną
1) liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego
Obszar 14 Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
2) potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach,
4) interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania
6) układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, dzieli wyrazy na sylaby; wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej

Cele ogólne:
- kształtowanie czynności intelektualnych
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
-doskonalenie słuchu fonematycznego

Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi ułożyć obrazem z części w sensowną całość
- dziecko słucha opowiadań i bajek
- dziecko potrafi wyodrębnić pierwszą głoskę w słowie
- dziecko liczy w możliwie szerokim zakresie
- dziecko potrafi dobrać podpis do obrazka z tym samym podpisem
- dziecko potrafi dzielić słowa na sylaby
- dziecko potrafi powtórzyć rytm podany przez nauczycielkę

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa

Metody pracy:
- aktywizujące
- słowne
- praktycznego działania

Pomoce:
Płyta CD, obrazki, kwiatki, obrazki z podpisem, podpisy

Przebieg zajęć:

1.Powitanie – Dzieci siedzą w kole.
Witajcie. Chciałabym wam opowiedzieć bajkę o królewnie Śnieżce. Śnieżka była piękną, wesołą dziewczynką. Mieszkała ona w wielkim zamku i była bardzo szczęśliwa. Śnieżka miała wielu przyjaciół. Były to dzieci o imieniu zaczynającym się na głoskę
- A- powiedźcie kto to mógł być.
- K
- M
- B
Pewnego dnia zła macocha wygoniła Śnieżkę z zamku. Śnieżka uciekła do lasu i zamieszkała w domu siedmiu krasnoludków. Krasnoludki bardzo polubili Śnieżkę. Często zabierały ją do lasu i wspólnie razem pracowali. Zamieńmy się w krasnoludki i zapraszam was do zabawy.
• Zabawa taneczno- ruchowa „Krasnoludki”
Przyjaciele Śnieżki jednak nie zapomnieli o swojej przyjaciółce i często ją odwiedzali. Przynosili jej koszyk pełen darów. A co w nich było zobaczcie sami.
• Zabawa „Dary dla Śnieżki”
Spróbujcie podzielić nazwy wg liczby sylab i przyklejcie je na tablice (dwu, trzy sylabowe obrazki). Śnieżka mieszkając w lesie poznała wielu przyjaciół. Kim byli dowiecie się jak ułożycie obrazek z części.
• Układanie obrazka z części w sensowną całość
Śnieżka bardzo lubiła chodzić na spacery na leśną polanę. Podczas spaceru towarzyszył jej stukot dzięcioła. Śnieżka nasłuchiwała go i próbowała odpowiedzieć takim samym rytmem. Wy również spróbujcie. Pod czas przechadzki po leśnej polanie Śnieżka zbierała kwiatki. Zapraszam was na taki spacer, nie zapomnijcie przynieść ze spaceru po kilka kwiatków (muzyka z płyty CD w tle, dzieci spacerują po sali zbierają kwiatki). Usiądźcie przy dywanikach i policzcie kwiatki.
• Przeliczanie kwiatków
W lesie mieszkała wiewiórka- psotnica, która też bardzo lubiła kwiaty i zawsze kilka kwiatów podkradała Śnieżce. Odłóżcie teraz po dwa kwiatki na bok i policzcie ile ich zostało.
• Odejmowanie i ponowne przeliczanie
Śnieżce w lesie żyło się bardzo dobrze. Krasnoludki i wszystkie zwierzęta bardzo ją lubili. Często przynosili jej prezenty. A jakie to były dowiecie się jak wykonacie następne zadanie, które polega na dobraniu podpisu do obrazka.
• Dobranie podpisu do obrazka z tym samym podpisem
Śnieżka w podziękowaniu za prezenty przygotowała dla krasnoludków niespodziankę. Co to było dowiecie się jak rozwiążecie kolejne zadanie. Mam tu trzy obrazki, głoski na które zaczynają się dadzą nam odpowiedź:
Ser, Owoce, Kot (sok)
(podanie przez dzieci głosek, umieszczenie przez nauczycielkę liter odpowiadającym głoskom). Kto z was spróbuje odczytać jaka to była niespodzianka.
• Odczytanie wyrazu SOK
Dziękuje wam za udział w dzisiejszej zabawie. Ja również mam dla was niespodziankę (sok)
Zapraszam was na poczęstunek.

Opracowała:
Alicja Matusiak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.