X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20632
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia "Bajka o smutnym królewiczu Julku"

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4-letnich „Motylki” dotyczący realizacji podstawy programowej z obszaru: Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.

Temat: „Bajka o smutnym królewiczu Julku”

Podstawa Programowa:
Obszar 1 Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i z dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych
5) umie się przedstawić: podaje swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania; wie komu można podawać takie informacje
Obszar 3 Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
1) zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym
3) uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach,
Obszar 8 Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec
2) dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsując lub tańcząc,
Obszar 14 Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
2) potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach,
3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania
Obszar 15 Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne
2) zna nazwę miejscowości, w której mieszka, zna ważniejsze instytucje i orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby, np. policjanta, strażak
3) wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa,
4) nazywa godło i flagę państwową, zna polski hymn i wie, że Polska należy do Unii Europejskiej

Cele ogólne:
- kształtowanie u dzieci więzi z własną miejscowością i jej mieszkańcami
- nabywanie poczucie przynależności narodowej

Cele szczegółowe:
- dziecko wymieni zabytki oraz instytucje użyteczności publicznej znajdujące się w naszym mieście
- dziecko zna legendę o powstaniu rzeki Łyny
- dziecko rozpoznaje herb swojego miasta
- dziecko wie gdzie na mapie Polski znajdują się Bartoszyce
- dziecko rozpoznaje flagę i godło Polski
- dziecko potrafi zaśpiewać hymn narodowy zachowując przy tym prawidłową postawę
- dziecko potrafi ułożyć obrazem z części (herb Bartoszyc) w sensowną całość
- dziecko zna swój adres zamieszkania

Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa

Metody pracy:
- aktywizujące
- słowne
- praktycznego działania

Pomoce:
Flaga państwowa, godło Polski, mapa Polski, pocięty obrazek przedstawiający herb Bartoszyc dla każdego dziecka, hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” nagrany na CD, magnetofon, płyta CD z nagraniem muzyki do tańca Ałny, ilustracje, gałązka TOC, kredki, kartki, folia, nożyczki,


Przebieg zajęć:

1.Powitanie – Dzieci siedzą w kole. Dzisiaj przeczytam wam bajkę o smutnym królewiczu Julku. A dlaczego był smutny dowiecie się jak uważnie posłuchacie bajki.
2. Słuchanie bajki „O smutnym królewiczu Julku”
Chciałabym opowiedzieć wam bajkę o królewiczu Julku, który mieszkał w odległym kraju. Był on bardzo smutny i nieszczęśliwy, ponieważ nie miał przyjaciół. Pewnego dnia postanowił wybrać się w podróż w poszukiwaniu przyjaciół. Książę zwiedził całą kule ziemską. Był w różnych odległych od
siebie miejscach. Zwiedził amerykańską dżunglę, ale niestety spotkał tam tylko małpy. Rozczarowany ruszył w dalszą podróż i trafił do Afryki. Przemierzył całą pustynie. W Afryce również nie znalazł przyjaciół tylko wszędzie spotykał wielbłądy. Ruszył do Australii, w której spotykał jedynie strusie. Był również na Antarktydzie tam niestety też nie znalazł przyjaciół, wokół niego dreptały pingwiny. Królewicz był już bardzo zmęczony, ale nie poddawał się i ruszył w dalszą podróż . Trafił do pewnego kraju. Wszędzie powiewały flagi, ponieważ w tym kraju zbliżało się bardzo ważne święto narodowe – Święto Flagi. Czy już się domyślacie jaki to kraj? Jak wygląda flaga naszego kraju?
• opisywanie przez dzieci wyglądu flagi,
Czy znacie inne symbole narodowe naszego kraju? Jak wygląda godło Polski?
• opisywanie przez dzieci wyglądu godła
W pewnej chwili Julek usłyszał przepiękną muzykę. Był tak oczarowany, że postanowił sprawdzić co to za muzyka. Posłuchajcie jej. Czy wiecie co to za muzyka? Może razem go zaśpiewajmy?.
• śpiew hymnu
Nasza ojczyzna tak mu się spodobała, że postanowił zwiedzić całą Polskę. Jeździł od miasta do miasta i podziwiał krajobrazy, odwiedził Kraków, Warszawę – naszą stolicę. Nawet nie wiedząc kiedy trafił do pewnego miasta na północy kraju, a jakie to miasto dowiecie się jak ułożycie obrazek z części
• układanie herbu Bartoszyc

Spójrzcie jeszcze raz na mapę Polski, tu na górze mapy znajduje się nasze miasto(przyklejenie podpisu przez nauczycielkę). Julek po długiej i męczącej podróży wreszcie spełnił marzenie, znalazł przyjaciół z którymi mógł się bawić i już zawsze był szczęśliwy. Baju baju dwie świeczki i już koniec tej bajeczki.
Przypomnijcie sobie teraz naszą bajkę i chwilę się zastanówcie, co się stało gdy Julek w Bartoszycach znalazł przyjaciół.
• wykonanie gałązki TOC
Czy wy też chcielibyście zostać przyjaciółmi Julka?. Czy chcieli byście oprowadzić go po naszym mieście i pokazać najciekawsze miejsca, a co dokładnie byście mu pokazali ?
• wypowiedzi dzieci na temat zabytków i instytucji użyteczności publicznej
Królewicz na pewno chciałby poznać legendę o powstaniu Łyny może zatańczymy taniec Ałny, który opowiada tę legendę?.
• przedstawienie przez dzieci układu tanecznego
Mam pomysł, jak pomóc Julkowi zwiedzić nasze miasto i was odszukać. Musimy zrobić mapę Bartoszyc. Każdy z was teraz niech usiądzie do stołu i wykona swój dom.
• 1 etap planu Bartoszyc – wykonanie przez dzieci swoich domów, przyklejenie na makiecie i napisanie przez nauczycielkę adresów zamieszkania dzieci
3. Podsumowanie – Świetnie się spisaliście, Julek teraz na pewno odnajdzie wasz dom i będzie mógł się z wami bawić.

Opracowała:
Alicja Matusiak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.