X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20593
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pracowita wiosna - scenariusz zajęć dla dzieci 3-4 letnich na podstawie utworu M. Witewskiej

TEMAT: Nauka wiersza M. Witewskiej „Pracowita wiosna”. Ilustracja ruchowa jego treści.

OSOBA PROWADZĄCA: mgr Beata Wańczyk

Cele ogólne:

- Zapoznanie z treścią i ilustracją ruchową utworu M. Witewskiej „Pracowita wiosna”.
- Kształtowanie pamięci dowolnej i odtwórczej.
- Klasyfikowanie przedmiotów według cech (motyl, biedronka...).
- Kształtowanie logicznego myślenia podczas rozwiązywania zagadek, przyporządkowywania treści zagadek do obrazków.
- Doskonalenie szybkiej reakcji na sygnał nauczyciela.
- Doskonalenie umiejętności przeliczania do pięciu.
- Rozwijanie pojemności płuc poprzez umiarkowane dmuchanie na „wiosenny kwiatek”.
- Zachęcanie do wypowiadania się całymi zdaniami, odpowiadanie na pytania .
- Wdrażanie do kolejności wypowiadania się jak kolega mówi to ja słucham i czekam na swoją kolej.
- Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej (układanie puzzli żaby pociętej na 3 części – 3 latki, łączenie obrazka z ich cieniami, odnajdywanie 5 i 4 różnic, dorysowywanie brakującej części, składanie pociętego obrazka „wiosna na łące” z 4 części – 4 latki).
- Rozwijanie sprawności manualnej (łączenie kropek i kolorowanie obrazka – 3,4 latki).
- Rozwijanie wyobraźni, logicznego myślenia(układanie historyjki obrazkowej złożonej z 4 części – 4 latki).
- Określanie zdań prawdziwych i fałszywych.
- Stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela.

Cele szczegółowe:
Dziecko

- Zna na pamięć utwór M. Witewskiej „Pracowita wiosna”, i ilustruje ruchowo jego treść.
- Potrafi klasyfikować przedmioty (motyle, biedronki....)
- Potrafi rozwiązywać zagadki słowne.
- Szybko reaguje na sygnały nauczyciela.
- Sprawnie liczy do pięciu.
- Poprawnie wykonuje ćwiczenia oddechowe poprzez umiarkowane dmuchanie.
- Stara się odpowiadać na pytania nauczyciela całymi zdaniami.
- Przestrzega kolejności wypowiadania się, słucha innych.
- Łączy kropki i koloruje obrazek, łączy obrazki z ich cieniami (3 latek).
- Składa obrazek z 3 części „żaba” 3 latek, dorysowuje brakujące części biedronce i słoneczku, odnajduje 4 różnice między dwoma obrazkami (3 latek).
- Układa historyjkę obrazkową wg kolejności zdarzeń z 4 obrazków (4 latek).
- Składa obrazek z 4 części ‘wiosna na łące”, dorysowuje brakujące elementy do motylka, słoneczka i biedronki, odnajduje 5 różnic między dwoma obrazkami (4 latek).

Metody pracy:

- Słowna: recytacja, omówienie treści wiersza, zagadki, wypowiedź dzieci, rozmowa z nauczycielem.
- Oglądowa: pokaz ruchowej ilustracji wiersza.
- Czynna: zadań stawianych do wykonania, samodzielne doświadczenia dzieci.

Środki dydaktyczne:

Treść utworu M. Witewskiej „Pracowita wiosna”, zagadki, obrazki do zagadek, emblematy dla każdego dziecka (jaskółki, bociany, żaby, motyle, biedronki), sylwety postaci do zabawy pt. „Wiosenna łąka”, papierowe kwiatki do ćwiczeń oddechowych, karty pracy dla dzieci 3 i 4 letnich.


Przebieg zajęcia

1.Powitanie dzieci przez nauczycielkę.

„Witam wszystkie dziewczynki
Witam wszystkich chłopców
Witam tych, którzy lubią wiosnę
Witam wszystkie dzieci w sali”.

Zawiązanie kręgu przyjaźni poprzez przesłanie iskierki i wzajemnego uśmiechu.
„Posyłam iskierkę w krąg, niech wróci do mych rąk”.

2.Recytacja wiersza M. Witewskiej „Pracowita wiosna” z ilustracją ruchową jego treści.

Wiersz „Pracowita wiosna” M. Witewska

Kolorowa wiosna,
gosposia wspaniała,
od samego rana
dużo pracy miała.

Zaspane słoneczko
witała zza chmurki,
prosiła na koncert
leśnych ptaków chórki.

Malowała kwiatki
na zielonej trawie,
policzyła z boćkiem
wszystkie żaby w stawie.

3.Omówienie treści wysłuchanego utworu.

4.Zabawa dydaktyczna „Wiosna radosna”. Dzieci dokonują segregacji emblematów (zwiastunów wiosny – biedronki, motyle, jaskółki, bociany, żaby), przeliczają je, określają czego jest więcej, czego mniej. Wysłuchują zagadek zadawanych przez nauczyciela i podnoszą w górę obrazek z odpowiedzią.

Teksty zagadek:

W czerwonych butach po łące chodzę
Czasem przystanę na jednej nodze
Łypnę okiem, przekrzywię głowę
Czy już śniadanie dla mnie gotowe? (bocian)

Tu cytrynek, tam paź królowej
Wszędzie piękne, kolorowe
Lekko unoszą się nad łąką
Gdy tylko zaświeci słonko (motyl)

Skaczą po łące, pływają w wodzie.
Z bocianem żyją w ciągłej niezgodzie. (żaba)

W kropki mam spódnicę,
chętnie zjadam mszyce. (biedronka)

5. Dzieci uczą się I zwrotki wiersza powtarzając za nauczycielką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.