X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20564
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czym podróżujemy - scenariusz zajęcia

SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE 4-LATKÓW

TEMAT KOMPLEKSOWY: Czym podróżujemy?
TEMAT ZAJĘCIA: Podróże małe i duże- zabawy matematyczne.
DATA: 21.02.2013
PROWADZĄCA: Monika Musiałkiewicz

CELE:

• Nazywanie i rozpoznawanie wybranych środków transportu
• Przeliczanie w zakresie możliwości dzieci
• Dopasowywanie środka transportu do prawidłowej grupy
• Uważne słuchanie treści piosenki
• Aktywny udział w zabawach ruchowych
• Czynny udział w zajęciach
• Rozpoznawanie prawej ręki
• Ćwiczenia prawidłowego oddechu
• Ćwiczenia artykulacyjne i ortofoniczne
• Ćwiczenia słuchowe - rozróżnianie odgłosów pojazdów, prawidłowe ich nazywanie.
• Naśladowanie ruchów i odgłosów pojazdów w zabawie
• Ilustrowanie ruchem treści piosenki
• Rozpoznawanie i nazywanie kolorów oraz figur geometrycznych
• Kolorowanie według klucza

ŚRODKI DYDAKTYCZNE

• Płyta z piosenką „Jedzie pociąg”
• Tablica tematyczna (Woda, Niebo, Ulica, Tory)
• Obrazki przedstawiające środki transportu
• Płyta Klauza „Samolot”
• Płyta „Głosy dużego miasta”
• Frotki
• Czerwona i zielona obręcz
• 4 arkusze- woda, niebo, tory, ulica
• Pojazdy (30 szt)
• Klej
• Figury geometryczne
• Budzik
• Karty pracy

FORMY

• Zbiorowa
• Indywidualna

METODY

• podające( przyswajanie )
• problemowe ( odkrywanie )
• aktywizujące ( przeżywanie ),
• praktyczne ( działanie ).


Przebieg zajęcia

1. Zapoznanie z tematem zajęcia. Słuchanie piosenki pt. „Jedzie pociąg”- rozmowa na temat pojazdów.

W tym tygodniu rozmawiamy o środkach transportu. Na początek zajęć przygotowałam dla was piosenkę właśnie o środkach komunikacji. Słuchajcie bardzo uważnie, ponieważ gdy piosenka się skończy zapytam was, jakie pojazdy zostały w niej wymienione.

Dzieci uważnie słuchają piosenki.
-O jakich środkach transportu jest mowa w piosence?
-Pociąg, samolot, konne dorożki, żaglowiec, auto. (Gdyby dzieci zapomniały wymienić, można im podpowiedzieć pytaniami naprowadzającymi:
Czym jechały psy burki?- Pociągiem
Czym leciały koty, z kotm pilotem?- Samolotem
Czym jechały kokoszki?- Konnymi dorozkami
Czym płynęło sto owiec do portu?- Żaglowcem
Czym jechały cosie?- Autem.

2. Umieszczenie pojazdów na tablicy tematycznej.

Świetnie poradziliście sobie z tym zadaniem, dlatego mam dla was niespodziankę.
Spójrzcie, przygotowałam dla was koperty, w kopertach ukryte są obrazki . Ciekawe czy zgadniecie co one przedstawiają? (Wybrane dziecko losuje kopertę, pokazuje dzieciom co przedstawia obrazek)
-Jak nazywa się ten środek transportu?
- Jaki dźwięk wydaje?( Pokazywanie gestem lub naśladowanie dźwiękiem danego środka transportu.)
- W którym miejscu tablicy należy go umieścić?
(Dziecko umieszcza środek lokomocji w odpowiednim miejscu na tablicy: niebo, droga, tory, woda)
(samochód- wrr, samolot- szszszsz, pociąg- totaktotaktotakto, rower dzyń dzyń dzyń, łodka plum, plum itd..).

3. Zabawa ruchowa Samoloty

A teraz czary mary fokus pokus, zamieniam wszystkie dzieci w samoloty. Odbędziemy długą podróż nad naszym miastem (Kto pamięta jak się nasze miasto nazywa?). Zapinamy pasy, odpalamy silniki i startujemy. Odlatujemy, daleko, wysoko, turbulencja (szszsz- nie zapominamy wydawać dźwięków, park, uwaga stado kaczek) itd .... Och widać nasze przedszkole, plac zabaw i wszystkie panie, machamy im. Lot dobiega końca, lądujemy, wyłączamy silniki, uziemiamy nasz samolot, rozpinamy pasy i wysiadamy.

4. „Głosy dużego miasta”

Przygotowałam dla was kolejna niespodziankę na płycie.
Ciekawe czy dzieci potrafią rozpoznać środki transportu na podstawie dźwięku.
Zaraz to sprawdzimy. Jakie głosy wydaje duże miasto?
Słuchanie nagranych dźwięków różnych pojazdów, nazywanie rozpoznanych pojazdów.

5. Prawa ręka

Spójrzcie oto kolejna niespodzianka. Co to jest?
-Frotki
-Co robimy z tymi frotkami?
-Zakładamy na rączkę.
A na którą rączkę?
-Na prawą.
-Świetnie. Musimy sobie przypomnieć, która ręka jest prawa.
-Prawą rączkę podnieście do góry. (Sprawdzenie, czy dzieci prawidłowo podniosły rączkę)
-Prawą rączką podrapcie się po nosie.
-Prawą rączką dotknijcie podłogi.
-Prawą rączką pomachajcie pani dyrektor.
-Prawa rączka pomachajcie pan Bogusi.
-Prawa rączkę wystawcie przed siebie.

Teraz ja położę na niej frotkę.
Po rozdaniu wszystkich frotek dzieciom – Zaciśnijcie teraz mocno piąstkę z frotką, jeszcze raz mocniej, a teraz załóżcie na tę rączkę frotkę. To jest wasza prawa rączka. Wszystko co jest po stronie prawej rączki jest prawe. (Sprawdzenie czy dzieci prawidłowo założyły frotkę)

6. Zabawa Samochody i Rowery

A teraz czary mary fokus pokus zamieniam dzieci w samochody. Wyruszamy na wyprawę za miasto. Odjeżdżamy spod przedszkola.
Zapinamy pasy, odpalamy silnik i ruszamy. Jedziemy, prosto, skręcamy w prawo w lewo i czerwone światło. STOP. Czekamy, aż zmieni się na zielone i ruszamy. Jedziemy prosto, w prawo w lewo, a co to przed nami łąka, samochód się zakopał i pobrudził od błota na łące., więc przesiadamy się na rower. Kładziemy się na plecach i ruszamy,(jedzie rowerek na spacerek...) a tu nagle wielka góra, musimy pod nią podjechać, powoli, o jak ciężko. Dojechaliśmy. Uff. A teraz z górki na pazurki szybko, szybko. Ale się zmęczyłam. Cudownie było na tej łące, ale pora wracać do przedszkola. Wsiadamy znów do samochodów. Zapinamy pasy i ruszamy w drogę. Brum brum brum pssssss.....pssssss. Samochód zgasł. Zabrakło paliwa musimy go zatankować.

7. Tankowanie - zabawa uspakajająca

Czas zatankować nasze samochody . Siadamy w siadzie skrzyżnym, plecki są proste, a rączki złożone (jak do pacierza) . Przy wdechu i wydechu dzieci wykonują ruch tułowia i rąk przypominający poruszanie się węża. Samochody zatankowane, zadanie wykonane znakomicie.

8. Dopasowanie pojazdów do odpowiednich arkuszy.

Kolejne zadanie przed nami.
Pokazanie wielkiej tablicy, na której znajdują się cztery arkusze
1-woda
2-droga
3-niebo
4-tory

Spójrzcie na tablicę, co na niej widzicie?
Dzieci odpowiadają, niebo, wodę, ulicę, tory

Świetnie. A teraz każdemu z was rozdam jeden pojazd. Przyjrzyjcie mu się uważnie, bardzo uważnie. Na który arkusz trzeba nakleić ten pojazd?

Czy wasz pojazd pływa, a może lata, a może jeździ po torach, a może po ulicy.
Wszystkie dzieci na pewno wiedzą już gdzie przykleić pojazd. Zatem nakładam klej, a wy naklejajcie w odpowiednim miejscu.

1- statek, łódka, jacht, żaglówka, kajak
2- samochód osobowy, ciężarowy, autobus, motor, rower, skuter, tir
3- samolot, balon, śmigłowiec, turbośmigłowiec, dwupłat
4- pociąg elektryczny, parowóz, tramwaj, metro, pociąg dalekobieżny

9. Przeliczanie

Pięknie poradziliście sobie z tym zadaniem, a kto potrafi policzyć ile udało nam się nakleić pojazdów (powietrznych, lądowych, ulicznych i morskich).
Dzieci przeliczają. i sprawdzają wynik.

10. Kształty i Kolory
Kolejne zadanie przed nami. Przypomnimy sobie teraz nazwy figur geometrycznych i kolorów.
Rozpoznawanie kształtów i kolorów. Zaprezentowanie dzieciom figur geometrycznych, każdej po kolei.
Czy wiecie jak nazywa się ta figura geometryczna?
-trójkąt,
-koło
-kwadrat
-prostokąt

A czy pamiętacie nazwy kolorów?
-czerwony
-zielony
-żółty
-niebieski

Świetnie poradziliście sobie z kolejnym zadaniem, znacie kolory, znacie figury, więc na zakończenie zajęć zapraszam was do ostatniego zadania.
Na stolikach leża kartki z zadaniem.

11. Kolorowanie według klucza

Przyjrzyjcie się obrazkowi, co na nim jest (pociąg), ale ten pociąg, tak jak wszystko dzisiaj jest czarodziejski. Nie można go pokolorować jak się chce, aby zdobyć nagrodę należy pokolorować go według tajnego szyfru. Ten szyfr znajduje się na górze kartki. Czy wiecie co on może oznaczać. Komu uda się złamać ten szyfr zostanie mistrzem. Kto już wie na czym polega zadanie?
Trójkąty należy pokolorować na zielono
Kwadraty na żółto
Prostokąty na niebiesko
Koła na czerwono

Ale na wykonanie tego zadania mamy ograniczony czas. 5 minut. Ale nie przejmujcie się, komu nie uda się skończyć, będzie mógł dokończyć później , na zajęciu mamy tylko 5 minut. Ustawiam zegar, który zadzwoni kiedy wasz czas się skończy. . Czas start.

12. Zabawa „Jedzie pociąg”.

Czas dobiegł końca. Zostawiamy nasze prace na stoliczkach, a was zapraszam do ostatniej dziś podróży.
Włączenie piosenki „Jedzie pociąg”- dzieci naśladują nauczycielkę. Przy ostatniej zwrotce dzieci siadają na dywanie.
Dziękuję wam za piękne uczestniczenie w zajęciach. Teraz nadszedł czas na zabawę, do której was serdecznie zapraszam.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.