X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20454
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bezpieczna droga do przedszkola

Scenariusz zajęcia
Prowadząca: mgr Monika Nowak
Data:13.09.2012r.
Grupa: 5, 6 latki „Jaskółki”
Temat: Bezpieczna droga do przedszkola.
Miejsce: Miejskie Przedszkole nr 57 im. Krasnala Hałabały w Katowicach
Cele ogólne:
wdrażanie do zachowania bezpieczeństwa na drodze,
utrwalenie wiadomości o znakach drogowych i sygnalizatorze świetlnym.
Cele szczegółowe, dziecko:
rozpoznaje niektóre znaki drogowe i określa ich zastosowanie,
określa zasady przechodzenia przez jezdnię i wymienia znaki pionowe i poziome oznaczające przejście dla pieszych,
wymienia zasady bezpiecznego zachowania się na drodze,
omówi zasadę działania sygnalizatora świetlnego,
potrafi określić kształty (kwadrat, koło, prostokąt, trójkąt) i kolory znaków drogowych,
potrafi przewidzieć skutki nieprawidłowego zachowanie się na drodze,
rozpoznaje symbole znaków drogowych w zabawach.

Metody:
słowna – rozmowa,
zadań stawianych dzieciom – w zabawach i przy wypełnianiu kart pracy,
drama.
Formy:
zbiorowa,
indywidualna jednolita.
Środki dydaktyczne: wiersz W. Chotomskiej „Pies z ulicy Bałamutów”, plansza – makieta ruchu drogowego, znaki drogowe na patyczkach, figury geometryczne: koła, kwadrat, prostokąt, trójkąt, płyta CD z nagraniem piosenki pt. „Być kierowcą”, krążki zielone, czerwone, papierowe przejście dla pieszych, sygnalizator świetlny – plansza, patyczki szaszłykowe, zakrętki, plastelina,



Przebieg zajęcia:
1 1. Słuchanie i analiza wiersza Wandy Chotomskiej – „Pies z ulicy Bałamutów”.

Pies z ulicy Bałamutów
W pięknym mieście Pieskowicach
przy ulicy Bałamutów
mieszkał sobie czarny jamnik,
który miał dwie pary butów.
Do południa czyścił buty
luksusową białą pastą
a gdy tylko skończył pracę
chyłkiem wymknął się na miasto.
Zamiast chodzić po chodniku
on po jezdni szedł piechotą.

Więc powiedział mu policjant,
że zły przykład daje kotom!
- Źle, jamniku, ucz się tego
co już małe wiedzą smyki.
JEZDNIA SŁUŻY DO JEŻDŻENIA
DO CHODZENIA SĄ CHODNIKI!
Pies na chodnik wskoczył godnie
z miną wiece obrażoną,
przewracają się przechodnie:
Któż to chodzi lewą stroną?
Patrz jamniku rzekł policjant -
jakie z tobą są kłopoty
CHODŹ CHODNIKIEM PRAWĄ STRONĄ
I PAMIĘTAJ ZAWSZE O TYM!
Na ulicy polędwicy
jamnik jezdnią się przemyka,
przebiec chciał na drugą stronę,
by kość kupić u rzeźnika
- Piesku! Krzyknął pan policjant -
nie myśl tylko o obiedzie!
ZANIM ZROBISZ KROK NA JEZDNIĘ
POPATRZ, CZY NIĄ COŚ NIE JEDZIE!
Jamnik warknął urażony:
- Przechodzenie nie jest sztuką!
Łypnął okiem, zszedł z chodnika
i chciał jezdnię przejść na ukos.
Pan kierowca zahamował
i zawołał wielkim głosem:
JEŚLI ŻYCIE JEST CI MIŁE
NIE PRZEBIEGAJ JEZDNI SKOSEM!
Pies chciał uciec, lecz niestety,
choć podskoczył dość wysoko
znów się spotkał na ulicy
z policjantem oko w oko.
Pan policjant mu wyjaśnił:
- Tutaj przejścia się zabrania
KTO CHCE PRZEJŚCIE PRZEJŚĆ BEZPIECZNIE
MUSI DOJŚĆ DO SKRZYŻOWANIA!
Pies na jezdnie wkroczył żwawo –
ledwie z życiem uszedł cało.
A dlaczego? A dlaczego,
że nie przyjrzał się sygnałom.
- Spójrz na sygnał – rzekł policjant -
nim na drugą przejdziesz stronę.
STÓJ GDY, JEST CZERWONE ŚWIATŁO
PRZECHODŹ, KIEDY JEST ZIELONE!

Zmęczył się nasz pies spacerem
aż go rozbolały nogi,
więc pożegnał policjanta,
podziękował za przestrogi.


Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego utworu, wspólne układanie historyjki obrazkowej składającej się 9 elementów, omówienie błędów, które popełnił piesek, przypomnienie zasad ruchu drogowego. Nadawanie pieskowi imienia, przewidywanie skutków jego zachowania. Omawianie planszy „Ruch uliczny”.

2. Rozmowa z dziećmi na temat bezpiecznej drogi do przedszkola oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego szczególnie przy przechodzeniu przez ulicę. Przypomnienie oznakowania przejścia dla pieszych znakami pionowymi i poziomymi. Pokaz przechodzenia przez jezdnię zgodnie z obowiązującymi zasadami na makiecie.

3. Nauczycielka zadaje zagadkę:

Stoją przy drogach
Na długich nogach,
Nauczyć mogą
Jak jeździć drogą? (znaki)

Następnie przedstawia planszę ze znakami drogowymi, dzieci omawiają znaki, które już znają, te , które spotykają po drodze do przedszkola, określają ich kształt i zastosowane kolory. Wyszukują znaki oznaczające przejście dla pieszych, odgadują znaczenie innych znaków.

4. Podział znaków drogowych na:
znaki ostrzegawcze, - trójkąty z brzegiem czerwonym, z rysunkiem czarnym jak pióra kawcze mówią: „Uważaj na mój rysunek”
znaki zakazu, to duże koła z brzegiem czerwonym, które z daleka widać od razu, „Nie wolno” – krzyczą głosem donośnym
znaki nakazu, to mniejsze koła z niebieską twarzą i białą strzałką jak ptasi pazur mówią stanowczo: „Jedź jak ci każę”
znaki informacyjne, to prostokąty lub kwadraty, te z tłem niebieskim , stoją i zawsze służą cenną informacją.

5. Zabawa ruchowa przy piosence „Być kierowcą”, ćwiczenia ortofoniczne – naśladowanie jadących pojazdów. Przy melodii piosenki dzieci naśladują samochody i „jeżdżą” po całej sali uważając, by nikogo nie potrącić i nie zderzyć się. Kiedy milknie muzyka dzieci zatrzymują się i naśladują warkot pojazdów. Zabawa powtórzona z krążkami: zielonym i czerwonym. Gdy nauczycielka podnosi zielony krążek dzieci „jeżdżą” po sali, kiedy czerwony – zatrzymują się i naśladują warkot pojazdów.

6. Nauczycielka zadaje zagadkę:

Czy widziałeś zebry w mieście? Nie, bo to nie dla nich miejsce.
Jednak są! Lecz nikt nie liczył Ile zebr jest na ulicy?
Rozmowa z dziećmi na temat zebry z zagadki, jaka to zebra i co ona oznacza gdy jest namalowana na ulicy. Następnie nauczycielka pokazuje inne oznaczenie przejścia dla pieszych jakim jest sygnalizator świetlny, pokazuje ilustrację. Dzieci omawiają ilustrację sygnalizatora świetlnego i zasady jego działania i zastosowania.

7.Podsumowanie zajęcia, utrwalenie zdobytych wiadomości. Dzieci Pieskowi z wierszyka udzielają porad, jak należy przechodzić przez jezdnię, co oznaczają poszczególne znaki, jak oznaczone są przejścia dla pieszych, jak działa sygnalizator świetlny. Wręczenie dzieciom orderów „Bezpieczny przedszkolak”

8. Zaproszenie dzieci do stoliczków do wykonania sygnalizatora świetlnego z wykorzystaniem plasteliny, patyczka szaszłykowego, zakrętki.

9. Prezentacja wykonanych sygnalizatorów świetlnych w holu przedszkola.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.