X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20230
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pieczemy świąteczne pierniczki - scenariusz zajęcia

Cele ogólne:
- poznanie tradycji i zwyczajów świątecznych,
- ukazanie piękna Świąt Bożego Narodzenia,
- wzmacnianie więzi rodzinnych,
- kultywowanie tradycji świątecznych,
- poznanie sposobu przygotowania pierniczków,
- uwrażliwianie na zachowanie bezpieczeństwa podczas korzystania ze sprzętów
kuchennych,
- utrwalanie przyzwyczajeń do zachowania czystości i porządku w miejscu pracy,
- integracja środowiska rodzinnego dzieci z przedszkolnym.

Cele szczegółowe: dziecko:
- zna tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia,
- potrafi wypowiadać się na temat zwyczajów bożonarodzeniowych w jego
rodzinnym domu,
- wymienia tradycyjne potrawy wigilijne,
- zna składniki potrzebne do pieczenia pierniczków, oraz sposób ich wykonania,
- przeżywa radość ze wspólnego działania,
- dba o ład i porządek.

Metody:
- słowna – swobodne wypowiedzi dzieci na temat „Tradycje świąteczne
w Twoim domu”.
- praktycznego działania – wykonanie i ozdabianie pierniczków.

Środki dydaktyczne:
Opowiadanie, składniki na piernik, gotowe ciasto piernikowe,foremki, kolorowe lukry, posypki, migdały, polewy.


PRZEBIEG ZAJĘCIA.
1. Powitanie – Witam tych, którzy.... – dzieci i rodzice, którzy czują się powitani, machają ręką do n-lki.

2. Wysłuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę pt. „Wigilijne zwyczaje” Małgorzaty Strzałkowskiej:
• Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego opowiadania, nawiązanie do tradycji związanych z przygotowaniem świąt w domach dzieci. Chętne dzieci opowiadają jak ich rodzina spędza święta.

3. Zabawa ruchowa „Pieczemy ciasto”. Dzieci wraz z rodzicami stoją w kole i naśladują ruchy nauczycielki, zgodnie z podanym przepisem na ciasto:
Bierzemy dużą miskę – skłon do przodu, gest obejmowania oboma rękami misy do ciasta.
Wsypujemy cukier, wbijamy jajka i mieszamy – prawą ręką gest wsypywania cukru, klaśnięcie w dłonie rozdzielenie skorupki jajka, mieszanie obiema rękami, ruchy okrężne.
Dodajemy roztopione masło, wsypujemy mąkę i mieszamy – gest wlewania i wsypywania oraz mieszania.
Teraz wyrabiamy cisto i wałkujemy – obiema rękami gest wyrabiania ciasta i wałkowania.
Wycinamy ciasteczka i wykładamy na blaszce – prawą ręką wycinamy kształty a następnie przekładamy do lewej ręki (blaszka).
Wkładamy pierniczki do piekarnika – naśladowanie wsuwania blachy i zamykania piekarnika.
Patrzymy przez szybkę jak rosną ciasteczka – pochylenie się do przodu z dłońmi zbliżonymi do czoła.
Wąchamy jak pięknie pachną – wciąganie powietrza przez nos.
I przełykamy ślinkę – połykanie śliny przy zamkniętych ustach.
Słychać dzwonek piekarnika „dryń” i już możemy wyciągnąć ciasteczka z pieca – naśladowanie otwierania piekarnika i wyciągania blachy.
Studzimy ciasteczka – dmuchanie.
Nareszcie możemy spróbować czy się udały – gest wkładania ciasteczka do buzi i naśladowanie jedzenia przy zamkniętych ustach.
Ciasteczka są pyszne więc zjadamy do ostatniego okruszka, oblizujemy wargi – dokładne oblizywanie wargi górnej i dolnej.
I uśmiechamy się zadowoleni pokazując ząbki – szeroki uśmiech.

4. Zapoznanie dzieci z produktami potrzebnymi do przygotowania pierniczków.

5. Dzieci i rodzice myją ręce i zakładają fartuszki ochronne.

6. Dzieci wraz z rodzicami wycinają foremkami kształty pierniczków z wcześniej przygotowanego ciasta piernikowego

7. Wspólne dekorowanie upieczonych pierników.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.