X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2021
Przesłano:

Konspekt zajęć zintegrowanych w klasie I: Gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść

Temat bloku: Bajkowe prawdy życia.

Zapis w dzienniku: Wzorowe czytanie przez nauczyciela bajki „ Bajka o sześciu myszkach” i sprawdzenie zrozumienia treści. Ustalenie i wyjaśnienie, jakie powiedzenie pasuje do bajki. Podpisywanie obrazków nazwami czynności.
Utrwalenie wiadomości o sylabach i wyrazach. Rytmiczne czytanie zdań o myszkach. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 bez przekraczania progu dziesiątkowego na osi liczbowej. Wykonanie myszek z łupinek orzechów i plasteliny. Ćwiczenie doskonalące słuch – dźwięki wysokie i niskie.

Rodzaj aktywności: polonistyczna, środowiskowa, matematyczna, muzyczna

Cele dydaktyczne:

Ogólne:

1. Kształcenie swobodnych wypowiedzi.
2. Doskonalenie głośnego czytania tekstu ze zrozumieniem.;
3. Kształtowanie umiejętności dodawania i odejmowania liczb w zakresie 20.

Szczegółowe:
Uczeń:
na podstawie czytanego przez nauczyciela tekstu potrafi odpowiedzieć na zadane pytania,
korzystając z różnych źródeł informacji porównuje tryb życia myszy z bohaterami bajki,
układa i zapisuje odpowiedzi dotyczące treści bajki,
wyjaśnia znaczenie powiedzenia „Gdzie kucharek sześć,.....”
czyta tekst rytmicznie stosując zmianę wysokości dźwięku,
porównuje liczby w zakresie 20,
dodaje i odejmuje w zakresie 20 bez przekroczenia progu dziesiątkowego,
wskazuje i zaznacza liczby na osi liczbowej,
ilustruje działania na osi liczbowej w postaci grafu,
wykonuje myszkę łącząc ze sobą różne materiały,
umie współpracować w grupie.

Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.


Metody: aktywizująca: zadaniowa, czynnościowa,
słowne: pogadanka, objaśnienie

Formy pracy: grupowa, indywidualna, zbiorowa.

Indywidualizacja: dodatkowa praca nauczyciela z uczniem słabszym poprzez pomoc przy wykonywaniu zadań indywidualnych, motywowanie uczniów zdolnych do większej aktywności wykonanie dodatkowego zadania.

Środki dydaktyczne: ilustracje w podręczniku, bajka w podręczniku „ Bajeczka o sześciu myszkach”, informacje z różnych źródeł (Internet, wydania albumowe, czasopisma, ...)dotyczące gryzoni, muzyka relaksująca, instrumenty muzyczne, kartoniki z liczbami 10 – 20, oś liczbowa, domino matematyczne, karty pracy, materiały plastyczne do wykonania myszki, „ ziarenka” – punkty za dobrze wykonane zadanie i aktywność na lekcji

Przebieg zajęć

1.Wzorowe czytanie przez nauczyciela tekstu „Bajeczka o sześciu myszkach”.
2.Sprawdzenie rozumienia treści tekstu:
- Ile córek miała mama mysz?
- Co miały zrobić myszki podczas nieobecności mamy?
- Jak poradziły sobie z zadaniem?
- Czy znasz powiedzenie, które pasuje do tej bajki?
3.Porównanie informacji o życiu myszek w bajce z trybem życia prawdziwych myszy.
4.Układanie i zapisywanie odpowiedzi na wybrane pytania dotyczące bajki
5.Wyjaśnienie znaczenia powiedzenia „Gdzie kucharek sześć, ........”
6. Cyfry- zabawa
Dzieci siedzą z nogami skrzyżowanymi, dłonie swobodnie opierają na kolanach, plecy lekko zaokrąglone, głowa pochylona, słuchają muzyki. Na przerwę w muzyce, wolniutko w rytm własnego oddechu rękami, głową i tułowiem imitują cyfrę. Następnie opuszczają ręce na kolana, głowę lekko pochylają do przodu, rozluźniając mięśnie grzbietu i w tej pozycji pozostają przez chwilę, słuchając spokojnej, nie za głośno granej muzyki. Na następną przerwę w muzyce powtarzają ćwiczenie imitując inną cyfrę i tak można kilka razy.
7. Rytmiczne czytanie zdań o myszkach ze zmianą wysokości dźwięku.
8. Ćwiczenie w porównywaniu liczb:
- Liczby większe i mniejsze
Uczniowie trzymają w ręku kartoniki z liczbami od 10-20. Nauczyciel wskazuje jakąś liczbę, a następnie wygrywa dźwięki na pianinie. Wyższy dźwięk oznacza wskazanie przez dzieci liczby większej od podanej, niższy dźwięk, dzieci wskazują liczbę niższą od podanej itd. Ćwiczenie to doskonali słuch jak i utrwala liczby.
9. Uzupełnianie brakujących liczb na osi liczbowej.
10. Działania na osi liczbowej.
a)Dziecko stoi na wskazanej liczbie. Porusza się po osi liczbowej umieszczonej na podłodze według działania zapisanego na tablicy.
b) Karta pracy – zaznaczanie na osi liczbowej liczb i zapisywanie działań.
11. Zbieranie zapasów
Klasa to ziarenka, jedno dziecko to myszka zbierająca ziarna do spiżarni, drugie dziecko to łakomczuch podkradający zapasy. Kilka „ziarenek” już jest w spiżarni, reszta czeka na zebranie. Nauczyciel umawia się z dziećmi jaka melodia lub rytm będzie oznaczała zbieranie ziarenek, a jaka podkradanie. Nauczyciel gra, a myszka dokłada lub zabiera ziarenka w zależności od granej melodii. Gdy melodia ucichnie myszka i łakomczuch zapisują na tablicy działanie jakie należy wykonać, by dowiedzieć się ile jest teraz ziarenek w spiżarni. Zabawę można kilka razy powtórzyć.
12. Praca w grupach – układanie domina matematycznego.
13. Obliczanie działań na dodawanie i odejmowanie w zakresie 20 bez przekroczenia progu dziesiątkowego - ćwiczenia z karty pracy 74
14. Wykonywanie wesołych myszek z łupinek orzechów i plasteliny.
15. Zadanie pracy domowej
16. Podsumowanie zajęć i ocena pracy uczniów

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.