X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20197
Przesłano:

Urządzamy wyprawę na Grenlandię. Scenariusz zajęć z edukacji polonistycznej

Klasa III

Krąg tematyczny: ZIMA WOKÓŁ NAS

Temat dnia: URZĄDZAMY WYPRAWĘ NA GRENLANDIĘ

Temat zajęć z zakresu edukacji polonistyczno-środowiskowej:
Gromadzenie informacji o Grenlandii na podstawie prezentacji multimedialnej. Wskazywanie Arktyki i Grenlandii na globusie. Poznawanie mieszkańców Grenlandii na podstawie tekstu „Drapieżne misie”, informacji znajdujących się na kartach pracy.

Cele:
• Uczeń wie, co to jest Arktyka, Grenlandia i gdzie się znajduje.
• Zna warunki życia zwierząt w Arktyce.
• Rozpoznaje zwierzęta arktyczne na podstawie ich opisu lub wyglądu.
• Poprawnie formułuje odpowiedzi na pytania.
• Uważnie słucha czytanego tekstu.

Pomoce dydaktyczne:
podręcznik, prezentacja multimedialna, globus, puzzle przedstawiające zwierzęta polarne, karty pracy.


Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematu zajęć – ułożenie obrazka z puzzli (ilustracje przedstawiające fokę, niedźwiedzia polarnego, morsa i renifera).

Uczniowie losują kartki, które są częścią obrazka (obrazki są w różnych kolorach, części obrazka jest tyle, ilu uczniów będzie w grupach). Dzieci dobierają się w grupy na zasadzie „Mam taki sam kolor, jak ty”, a następnie układają obrazek
z puzzli.
Uczniowie przyklejają i podpisują obrazki nazwami zwierząt.
Próbują odpowiedzieć na pytanie: Gdzie żyją te zwierzęta?
Wskazują Grenlandię na globusie.

2. Prezentacja multimedialna o Grenlandii.

3. Gromadzenie informacji o zwierzętach arktycznych.

Każda grupa otrzymuje kartę pracy z informacjami o zwierzęciu z ilustracji ułożonej wcześniej z puzzli. Na oddzielnych kartkach zapisuje odpowiedzi na pytania dotyczące tekstu.
Po wykonaniu zadania grupy dzielą się informacjami o zwierzętach arktycznych – odczytanie odpowiedzi na pytania znajdujące się na karcie pracy.

4. Tworzenie planszy „Zwierzęta Arktyki”.

Na przygotowanym arkuszu papieru grupy przyklejają ilustrację ułożoną z puzzli
oraz kartę pracy wraz z odpowiedziami.

5. Czytanie przez nauczyciela tekstu Haliny Ostaszewskiej „Drapieżne misie”.

Po wysłuchaniu treści opowiadania uczniowie odpowiadają na pytania:
- Czego jeszcze dowiedzieliście się o niedźwiedziu polarnym?
- Jakie inne zwierzęta zamieszkują Arktykę?
Dzieci zapisują nazwy tych zwierząt na planszy.

6. Uzupełnianie zdań podanymi wyrazami w odpowiedniej formie.

Tekst do uzupełnienia:

....................................... jest największą wyspą na Ziemi. Ludzie

żyją tam tylko w niewielkich osadach i ............................ miastach.

Olbrzymie ......................lodowe Arktyki mogą przetrwać setki lat,

zanim się roztopią. Zamieszkują ją ................................ polarne,

morsy, ................................. i foki.

renifer, Grenlandia, niedźwiedź, małe, góry

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.