X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19919
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Urodziny w naszych domach. Scenariusz zajęcia w przedszkolu

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
I. Część informacyjna:
Termin zajęć:
Oddział przedszkolny :
Prowadzący zajęcia:
Temat tygodnia: Nasze rodziny.
Temat dnia: Urodziny w naszych domach.

II. Plan zajęć:

1. Zabawy indywidualne wg. zainteresowań.
2. Ćwiczenia poranne.
3. Zabawa graficzna Ilustrujemy wierszyk.
4. Czynności higieniczne w łazience.
5. Śniadanie.
6. Mycie zębów.
7.Zabawa dydaktyczna - Nasze urodziny.
8 Tworzenie wspólnego opowiadania Urodziny jeżyka Igiełki
9.Zabawa Przepis na tort urodzinowy – praca w kilkuosobowych zespołach.
10. Zabawy badawcze Poznajemy właściwości mąki, cukru i soli..
11. Zabawy na placu przedszkolnym.

III. Cele zajęć:
OGÓLNE:
- rozwijanie mowy i logicznego myślenia; zapoznanie z właściwościami wybranych substancji.
OPERACYJNE:
Uczeń: umie, potrafi:
- słuchać poleceń nauczyciela i reagować zgodnie z wymaganiami,
- współpracować w grupie,
- powiedzieć w jakim miesiącu się urodził i jaka jest w tedy pora roku,
- poznaje właściwości soli, cukru oraz mąki,
- stworzyć tort urodzinowy z wycinków gazet.
- dbać o ład i porządek w miejscu pracy.

Formy pracy:
- Indywidualna
- Zbiorowa
- Praca w grupach.

Metody:
•Słowna – rozmowa, objaśnienia, : instruktaż nauczyciela.
•Oglądowa – pokaz
•Czynna – zadania stawiane do wykonania, zabawa dydaktyczna.

Środki dydaktyczne: wiersz A. Kamieńskiej Pan Dymek, papier rysunkowy, obrazki pór
roku, kolorowe czasopisma i reklamy sklepowe, klej, nożyczki, materiały do zabaw badawczych, rysunki tortu, flamastry.
Literatura: „Nasze Przedszkole” Przewodnik metodyczny cz.1

Przebieg zajęć:
1. Zabawy indywidualne wg zainteresowań.
Schodzenie się dzieci do przedszkola. Zabawy dzieci w małych grupkach wg zainteresowań.
2.Ćwiczenia poranne wg K. Wlaźnik nr III.

- Zabawa orientacyjno-porządkowa: Kot jest ¬kota nie ma. Dzieci stoją w rozsypce. Na zawo¬łanie: "Kot jest!" - wszystkie dzieci-myszki przy¬siadają, obejmują kolana, głowa na kolanach. Na zapowiedź: "Kota nie ma!" - myszki wyskakują w górę i cicho biegają w różnych kierunkach.
- Czworakowanie: Kot wspina się po drabinie. Marsz na czworakach w różnych kierunkach. Na polecenie dzieci zatrzymują się w przysiadzie podpartym i powoli prostują do stania, przebierając rękoma (kot wspina się po drabinie).
- Marsz z piosenką po obwodzie koła.

3. Zabawa „ Głowa ramiona ”
Dzieci śpiewają piosenkę i równocześnie ilustrują ruchem jej treść.
4. Czynności higieniczne w łazience.
Mycie rąk przed jedzeniem.
5.Śniadanie.
Przypomnienie o właściwym zachowaniu się przy jedzeniu.
6. Mycie zębów.
7. Zabawa dydaktyczna - Nasze urodziny.
Podawanie nazw miesięcy, w których dzieci obchodzą swoje urodziny; określanie, w jakiej
porze roku wypadają; ustawianie dzieci pod obrazkami poszczególnych pór roku; określanie
które z dzieci będą obchodziły urodziny najwcześniej, czyli są najstarsze, a które najpóźniej
-są najmłodsze; przeliczanie, ile dzieci ma swoje święto w kolejnych miesiącach.

8 Tworzenie wspólnego opowiadania Urodziny jeżyka Igiełki.
Opowiadanie rozpoczyna nauczyciel, mówiąc: Jeżyk Igiełka mieszkał w baśniowym lesie.
Pewnego dnia jego przyjaciółka, wiewiórka Rudaska, powiedziała do niego: – Dzisiaj
są twoje urodziny, może z tej okazji przygotujemy tort i... Kolejne dzieci dopowiadają
dalszy ciąg opowiadania, starając się, aby treść ich części była kontynuacją tego, co wcześniej wymyśliły inne. Zwrócenie uwagi, w jaki sposób można obchodzić urodziny.

9. Zabawa Przepis na tort urodzinowy – praca w kilkuosobowych zespołach.
Dzieci wyszukują i wycinają składniki potrzebne do przygotowania tortu z kolorowych
czasopism, reklam sklepów. Naklejają je na konturach tortu. Przedstawiciel każdego zespołu prezentuje wykonany tort.

10.Zabawy badawcze Poznajemy właściwości mąki, cukru i soli.
• Badanie właściwości fizycznych: oglądanie mąki, soli, i cukru; porównywanie ich
wyglądu – koloru, zapachu, grubości; rozpoznawanie za pomocą zmysłów dotyku i smaku
(sól, cukier) z zawiązanymi oczami.
• Sprawdzanie rozpuszczalności w wodzie – przygotowanie doświadczenia krystalizacji
cukru i soli poprzez sporządzenie nasyconych roztworów tych substancji w słoiczkach
z zanurzonym sznureczkiem przywiązanym do poziomego patyczka umieszczonego na
słoiku. Odstawienie do odparowania w kąciku przyrody; zachęcanie do wnikliwej obserwacji
pojawiających się kryształów; dzielenie się swoimi spostrzeżeniami.

11. Zabawa na placu przedszkolnym.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.