X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19737
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Liczymy i segregujemy bombki - scenariusz zajęć dla dzieci 4-5 letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 4-5LETNICH

Data zajęcia: 13.12.2012
Prowadząca: Magdalena Martyniak
Temat kompleksowy: Ubieramy choinkę.
Temat zajęcia: Liczymy i segregujemy bombki.
Cel główny: Rozwijanie umiejętności tworzenia zbiorów oraz liczenia w zakresie określonego zbioru.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- klasyfikuje przedmioty wg podanego kryterium
- tworzy zbiory przedmiotów uwzględniając trzy cechy
- przelicza elementy zbioru i określa liczebność zbioru
- stosuje liczebniki porządkowe
Metody:
- słowna- objaśnienia
- czynna- zadań stawianych do wykonania
- czynna- samodzielnych doświadczeń
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
- grupowa
Pomoce dydaktyczne: zestaw emblematów bombek w 3 kolorach, 3 różnych wzorach i dwóch kształtach na parę, zapis graficzny liczb w zakresie 5 dla każdego dziecka, sylwety choinek dla każdej pary, koperty z imionami dzieci zawierające 5 emblematów bombek, karty pracy, ołówki, muzyka na płycie CD

Przebieg zajęć:

1.Zabawa ze śpiewem na powitanie „Wszyscy są...”
2.Zapoznanie z celem zajęć i przypomnienie zasad panujących w grupie.
3.Wprowadzenie w tematykę zajęć: rozwiązywanie zagadki słownej.
W paseczki, kropeczki,
błyszczące, matowe,
Podłużne, okrągłe,
Stare i nowe.
W święta zdobią gałązki świerkowe. /bombki/
4.Zabawa dydaktyczna „Ile bombek?"
Dzieci otrzymują koperty z emblematami bombek i mają za zadanie:
•policzyć bombki
•ułożyć bombki w kolejności zgodnej z instrukcją nauczyciela
•podpisać kolejne bombki odpowiednią cyfrą
5.Zabawa dydaktyczna w parach „Klasyfikowanie bombek wg kształtu, koloru i wzoru” według polecenia nauczyciela.
6.Zabawa ruchowa „Ustaw się przy odpowiedniej ilustracji”.
Nauczycielka rozwiesza w różnych miejscach sali ilustracje przedstawiające bombki – każda z inną liczbą elementów od 1 do 5. Dzieci otrzymują kartoniki różniące się liczbą krążków (od 1 do 5). Biegają po sali przy dźwięku muzyki. Gdy muzyka przestaje grać, dzieci ustawiają się przed ilustracją z odpowiednią ilością elementów. Przy ilustracji z jedną bombką ustawiają się dzieci mające kartoniki z jednym krążkiem, przy ilustracji z dwoma bombkami– dzieci posiadające kartoniki z dwoma krążkami. Zastąpienie krążków liczbami.
7.Ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej.
Nauczycielka pokazuje dzieciom kartki przedstawiające bombki w różnym kolorze, wzorze i różnej wielkości. Dzieci obserwują, prezentowane bombki i przeliczają ich ilość. Następnie nauczycielka zakrywa jedną z bombek, a dzieci mówią, jakiej bombki brakuje.
8.Ćwiczenie grafomotoryczne „Dokończ rysować wzór na bombce”- dla 5latków,
„Rysuj wzór po śladzie”- dla 4-latka.
9.Zabawa muzyczna „Mróz, mróz, mróz”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.